Kat Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kat Danışmanı İş Tanımı

Ağırlama ve perakende işyerlerinde çalışan kat gözetmenleri, açılış ve kapanış işlemlerini gerçekleştirmek, görevleri gün boyunca ön uç çalışanlara devretmek ve her müşterinin veya kullanıcının mükemmel bir deneyime sahip olmasını sağlamak gibi ön uç işlemleri yönetir. Kat denetçileri genel olarak oteller, yolcu gemileri, kumarhaneler ve atölye bulunan herhangi bir perakende şirketi tarafından istihdam edilir. Görevler sektöre bağlı olarak önemli ölçüde farklılık gösterir. Fakat tüm yer amirleri için ortak birkaç sorumluluk vardır. Bu durum 9 ile 5 programını tercih eden biri için bir konum değildir. Birçok yer amiri gece ve hafta sonları çalışmaktadır.

Orta yönetim pozisyonu, kat amirleri liderlik seviyesine ve para yatırma, işe delege etme ve çalışanları yönetme gibi bazı yönetim sorumluluklarına sahiptir. Fakat yine de cevap verecek bir yöneticileri vardır. İş unvanı sektöre göre değişir. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre kat amirleri de dahil olmak üzere konaklama yöneticilerine olan talebin 2029’a kadar %6 oranında artması bekleniyor.

Kat Sorumlusu Görevleri ve Sorumlulukları

Kat amirleri, her bir misafirin veya kullanıcının mümkün olan en iyi deneyime sahip olduğundan emin olmak için birçok görev üstlenirler. Aşağıdaki yer amiri görev ve sorumlulukları listesini oluşturmak için kat amiri iş tanımlarını araştırdık:

Misafir Alanlarını Temizlik İçin Kontrol Edin

İlk izlenimler her şeydir, özellikle ağırlama işinde. Kat amirleri düzenli olarak konuk alanlarını temizlik açısından inceler ve gerektiğinde saklama personelini görevlendirir.

En Popüler:  Sterilizasyon Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Konuklarla Rapport Selamlayın

En önemli görevlerinden biri yeni misafirler için iyi bir ilk izlenim sağlamak olduğundan, zemin amirleri için sıcak ve açık bir eğilim gereklidir. İlk kez gelen konuklarla iyi bir ilişki kurmak onları sadık patronlar haline getirir.

Kuruluşun Finansal Performansını İzleme

Kat amirleri, kuruluş tarafından günlük olarak elde edilen gelir miktarını izler. Kilit performans göstergelerine dayalı raporlar oluşturur ve düzenli olarak yöneticilerine sunarlar.

Açma ve Kapatma Prosedürlerini Gerçekleştirin

Bazı yer amirleri kapanmayan işyerlerinde çalışabilse de, yine de kayıtlarını açıp kapatmaları ve günlük olarak nakit depozitolar yapmaları gerekmektedir.

Yaygın Müşteri Şikayetleri

Bazen bir müşterinin bir çalışanı içeren bir şikayeti olabilir. Kat amirleri tarafsız kalmalı, tartışmanın her iki tarafını da dinlemeli ve çatışmayı çözme becerilerini durumu dağıtmak için kullanmalıdır. Bu bazen disiplinli çalışanları da içerir.

Temel Görevleri Personele Temsil Edin

Kat amirleri, tüm personelin kendilerinden istenenleri yapmasını sağlamaktan sorumludur. İşe alım sürecinde yöneticileriyle işbirliği yaparlar ve şirket politikası konusunda yeni işe alımlar eğitirler. Ayrıca temel görevleri gerektiğinde temsil ederler.

Kat Danışmanı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Hızlı, öngörülemeyen bir ortamda başarılı olan insanlar kat gözetmeni olmaktan hoşlanırlar; ne tür durumlarla başa çıkmaları gerektiğini bilmeden, beklenmedik şeyleri bekliyorlar. İyi yer amirleri ayakları üzerinde iyi düşünür ve hızlı kararlar verebilirler. Tüm konuk alanlarının temizliğinden ve konukların her ikisi de ayrıntılara dikkat etmeleri gereken şüpheli etkinlikler için izlenmesinden sorumludurlar. Liderlik nitelikleri vardır, görevleri nasıl devredeceklerini bilirler. Fakat ekip yetersiz kaldığında atlamada sorun yaşamazlar. Bu karakter özelliklerinin yanı sıra, işverenler aşağıdaki yetenekleri de takdir etmektedir:

  • Liderlik yeteneğini sergilemek
  • Konukların rezervasyonu ve kontrolü
  • Yeni ağırlama personelinin kuruluş politikaları ve prosedürleri konusunda eğitilmesi
  • Çatışma çözme becerilerini kullanarak müşteri şikayetlerini çözme
  • Temel performans göstergelerine dayalı finansal sonuçları izleme
En Popüler:  Bireysel Satış Temsilcisi İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Ticaret Kat Yöneticisi Araçları

  • Rezervasyon yönetim yazılımı – Konuk rezervasyonları için rezervasyon yaptırıp
  • Microsoft Office – Excel’deki finansları takip etmek ve Word ve PowerPoint kullanarak karar vericiler için raporlar oluşturmak için kullanılır

Kat Danışmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Kat denetçileri için tek akademik gereklilik lise diplomasıdır. Otel endüstrisinde çalışan kat gözetmenleri, otelcilik yönetiminde genellikle en az önlisans derecesine sahiptirler. Kumarhane endüstrisinde çalışan kat gözetmenleri, kumarhane yönetimindeki bir meslek okulundan sertifika alabilirler. Bu genellikle farklı casino oyunlarıyla ilgili özel eğitimi içerir.

Kat Danışmanı Maaşı

İşBul’a göre yer amirleri için ortalama maaş 32,123 TL. Ortalamanın alt ucunda olanlar ortalama 49.000 TL, daha yüksek mevkidekiler ise 49.000 TL’dir.

Kat Danışmanı İş Kaynakları

Aşağıdaki kaynaklar, konaklama yönetimi alanında ilerlemek isteyen mevcut ve istekli kat gözetmenleri içindir.

Amerikan Otel ve Konaklama Derneği – Amerikan Otel ve Konaklama Derneği, konaklama endüstrisinde en hızlı büyüyen profesyonel kuruluşlardan biridir. Bölüm toplantıları ve seminerler şeklinde kariyer yardımı ve ağ oluşturma olanakları sunar.

Ağırlama Ağı – Ağırlama Net, konaklama endüstrisindeki son gelişmeler için online yayındır. Makaleler, en önemli konuları kapsayan üst düzey konukseverlik uzmanları tarafından sunulmaktadır.

Misafirperverliğin Kalbi: Büyük Otel ve Restoran Liderleri Sırlarını Paylaşıyor – Bu kitap otellerde ve restoranlarda mükemmel bir konuk deneyimi oluşturma hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar. Hem mevcut hem de hevesli yer amirleri için iyi bir okuma.

Kat Sorumlusu ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Kat Sorumlusu
  • Kasiyer Süpervizörü
  • Mağaza müfettişi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu