Bilim İnsanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Bilim Adamı İş Tanımı

Bilim adamları, laboratuvar güvenlik protokollerini korurken ve laboratuvar sistemlerindeki bulguları belgelendirirken, genellikle insan deneklerden çeşitli örnekleri ve örnekleri incelemek ve analiz etmek için laboratuvar ekipmanlarını kullanırlar. Hastaneler, tıbbi tesisler ve laboratuvarlar, laboratuvar ortamlarında tam zamanlı çalışmak için bilim insanlarını işe alır. Klinik laboratuvar bilim adamları diğer laboratuvar personeli ile işbirliği yapar ve potansiyel olarak tehlikeli virüs ve bakterilerle çalışabilir. Öncelikle laboratuvar süpervizörüne rapor verirler ve olağan görevlerini yerine getirmek için nadiren laboratuvarın dışına seyahat ederler.

Bilim Adamının Görevleri ve Sorumlulukları

Klinik laboratuvar bilim adamları için günlük görevler, analiz ettikleri örneklerin ve örneklerin sayısına ve türüne bağlı olarak değişir. Fakat bu işle ilişkili birkaç temel görev vardır, bunlardan bazıları:

Araştırma ve Analiz Yürütme

Klinik laboratuvar bilim adamları anormallikleri aramak için örnekleri ve vücut sıvılarını analiz eder. Ayrıca kök nedenlerini belirlemek ve anormal sonuçlara neden olabilecek hastalıkların, hastalıkların, bakterilerin veya diğer faktörlerin doğasını ve türünü belirlemek için araştırma yaparlar.

Ekipman Bakımı

Klinik laboratuvar bilim adamları, laboratuvar ekipmanlarını en üst seviyelerde çalıştığından emin olmak için kalibre eder ve bakımını yapar. Bu durum ekipmanın temiz tutulmasını içerir.

Rapor Yaz

Klinik laboratuvar bilim adamları çeşitli laboratuvar bulgularını özetleyen raporlar yazarlar.

Günlükleri Koru

Klinik laboratuvar bilim adamları, numuneleri ve örnekleri izlemek için laboratuvar günlüklerini tutar ve bu malzemeler laboratuvardaki çeşitli alanlara taşındıklarında kaydeder. Bu sayede gerektiğinde hızlı bir şekilde erişilebilirler.

Laboratuvar Güvenliğini Koruyun

En Popüler:  Taksi Şoförü İş Açıklaması ve Maaşları - 2023

Klinik laboratuvar bilim adamları, güvenli kullanım ve kalite kontrol süreçlerini takip ederek ve uygun koruyucu giysiler giyerek laboratuvar güvenliğini her zaman korurlar. Bu durum numunelerin ve numunelerin çapraz kontaminasyonunu önlemek için steril bir laboratuvar ortamının korunmasını içerir.

Personel ile İşbirliği Yapın

Klinik laboratuvar bilim adamları diğer laboratuvar personeli ile işbirliği yapar ve çeşitli örnekler ve numuneler almak için hemşireler ve diğer tıp uzmanları ile etkileşime girebilir.

Bilim İnsanı Nasıl Olunur?

Bilim adamları, anormalliklere neyin neden olabileceğini belirlemek için çeşitli örnekleri ve örnekleri inceler ve analiz eder. Düzenli olarak eleştirel düşünme becerilerini kullanırlar ve diğer laboratuvar personeli ile işbirliği yaparlar. Laboratuvarlar aşağıdaki yeteneklere sahip bilim insanlarını işe alır:

  • İletişim yetenekleri – Bilim adamları diğer laboratuvar personeli ile işbirliği yapmak, rapor yazmak ve laboratuvar veri günlüklerini tutmak için sözlü ve yazılı iletişim becerilerini kullanır
  • Kritik düşünce – Bilimciler, çeşitli anormalliklere neyin neden olabileceğini belirlemek için örnekleri ve örnekleri analiz eder. Bu da mükemmel eleştirel düşünme yetenekleri gerektirir
  • Mekanik yetenek – laboratuvar bilimcileri çeşitli laboratuvar ekipmanlarıyla çalışır ve bazı mekanik yetenekler gerektiren iyi çalışır durumda tutmalıdır
  • Bilgisayar yetenekleri – Bilim adamları dijital dosyalara erişmek ve dijital kayıtlarda notasyonlar yapmak için bilgisayarları kullanırlar
  • Detaylara dikkat – Klinik laboratuvar bilimcileri en küçük anormallikleri bile fark etmek ve örneklerde ve numunelerde sapmaları not etmek için ayrıntılara dikkat ederler.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar

Bilim adamları düzenli olarak aşağıdaki araç ve gereçlerle çalışır:

  • Laboratuvar ekipmanları (mikroskoplar, slaytlar, reaktifler)
  • Koruyucu giysiler (eldiven, koruyucu gözlük, yüz siperleri, yüz maskeleri)

Bilim İnsanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Laboratuvarlar, biyoloji, kimya veya ilgili bir bilimsel alanda lisans derecesine sahip bilim insanlarını arar. Her ne kadar laboratuvar ortamında daha önce iş tecrübesi gerekli olmasa da bu deneyime sahip olan adaylar diğer adaylara karşı öne çıkmaktadır.

En Popüler:  Mesleki Rehabilitasyon Danışmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Temel laboratuvar protokollerini ve güvenli numune işleme prosedürlerini öğretmek için bilim adamlarına kısa bir ücretli eğitim süresi sunulmaktadır. Bu eğitim süresi laboratuvara göre değişir. Fakat genellikle kısadır, genellikle iki haftadan fazla sürmez. Eğitimdeki bilim adamları kıdemli bir laboratuvar personeli veya amiri tarafından yakından izlenir.

Bilim İnsanı Maaşı ve 2023 Yıllık Kazancı

İşBul verilerine göre bilim adamları iyi kazanıyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), tıbbi ve teknoloji uzmanlarının ve teknisyenlerinin ortalama 151.770 TL kazandığını bildirmektedir. Bu profesyoneller, bilimcileri ile aynı görevlerin çoğunu gerçekleştirerek numuneler ve örnekler üzerinde testler ve analizler yaparlar. MİB projelerinin bu alandaki istihdamı 2029’a kadar %13 artacaktır. Bu oran ulusal istihdam büyüme ortalamasından daha hızlıdır.

Birçok işveren bilim insanlarına sağlık sigortası kapsamı sağlar.

Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

İş listelerini aramak, eğitim kaynaklarına göz atmak ve işyeri stratejileri ve tekniklerini öğrenmek için bilim adamları ve diğer laboratuvar profesyonelleri için tasarlanmış bu kitapları ve web sitelerini kullanın:

Klinik Bilimciler Derneği – ACS web sitesinde klinik konularında güncel haberler alın, faydalı bağlantıları keşfedin ve yaklaşan eğitim etkinliklerini bulun

Kimya için Veri Analizi: Öğrenciler ve Laboratuvar Bilimcileri için Giriş Kılavuzu – Bu kimya bilimi kılavuzu, hipotezleri test etmeye ve kimyasal verileri analiz etmek için diğer laboratuvar fonksiyonlarını derinlemesine inceliyor

Amerikan Klinik Patoloji Derneği – Klinik patoloji bilimcileri için kariyer fırsatlarını araştırın, öğrenme kaynaklarına bakın, sertifika programları hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu web sitesindeki araştırma araçlarına göz atın.

Tanı Laboratuvarı Bilim İnsanları için Klinik Mikrobiyoloji – Kapsamlı bilimsel araştırmalara dayanarak, laboratuvar ortamlarında çalışan problem çözme tekniklerini öğrenmek için bu kitabı kullanın

Bilim İnsanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

  • Bilim Adamı
  • Klinik Çalışma Yöneticisi
  • Klinik Asistanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu