Kanada Eğitim Sistemi

Yaşamak için en güvenli yerlerden biri olarak oylanan Kanada, dünyanın ikinci büyük ülkesi ve bunun sonucunda herkes için bir şeyler var.

QS Best Student Cities 2018’e göre üç kentinden Montreal (4), Toronto (13) ve Vancouver (17) ilk 20’de yer alıyor. Bunu ABD’nin kuzeyindeki yüksek araştırma ve öğretim ve eğitim standartlarıyla birleştirerek mükemmel öğrenci deneyimi.

Kanada’daki Üniversiteler

98 üniversitesi boyunca, Kanada yüksek öğrenim sektörü yılda 1.5 milyon öğrenciyi beslemektedir. Kanada üniversitelerinden üçü, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2019’un ilk 50’sinde yer alıyor:

  • Toronto Üniversitesi (27.)
  • McGill Üniversitesi (32.)
  • British Columbia Üniversitesi (48.).

İlk 300’de 10 Kanadalı kurum daha ortaya çıkıyor. Dünya çapında sadece bir avuç ülke övünebilir.

Kanada’da en iyi bölümler ve dereceler

Üniversiteye bağlı olarak üç veya dört yıl süren Kanada’daki öğrencilere 200’den fazla lisans derecesi sunulmaktadır.

Kanadalı bir üniversiteden lisans derecesi, Kanada’nın mükemmel araştırma ve öğretim standartları konusundaki itibarı nedeniyle küresel olarak yüksek kalitesi ile tanınmaktadır. Örneğin Toronto Üniversitesi anatomi ve fizyoloji için ilk on sırada yer alırken, British Columbia Üniversitesi, Konu 2019’a göre QS Dünya Üniversitesi Sıralamasına göre sporla ilgili konular için dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.

Yüksek lisans derecesi

Aksi takdirde ‘grad’ programları olarak bilinen yüksek lisans dereceleri genellikle bir ile üç yıllık tam zamanlı çalışma içerir. Fakat kurs süresi disipline bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir.

Akademik yıl Eylül ayında başlar ve iki dönemlik dersler genellikle Nisan sonlarına/Mayıs başlarına kadar devam eder; Yaz çalışmaları için seçenekler vardır (bazı kurumlar, tam üç dönemlik dersler sunan Waterloo Üniversitesi gibi bu yapı için istisnalardır).

En Popüler:  İspanya Eğitim Sistemi

Geleneksel dersler ve ödevlerin yanı sıra, site ziyaretlerini, yerleşimleri ve grup çalışmasını da içeren etkileşimli öğrenime katılacaksınız. Yüksek Lisans programlarının çoğunluğu ağır ağırlıklı bir tez içerir.

PhDs (Doktora)

Bir doktora derecesi veya doktora, tamamlamak için iki ile üç yıllık tam zamanlı bir çalışma gerektirir. Fakat Doktora tezi tamamlamak için daha uzun bir odaklanmış araştırma ve yazma süresi genellikle adaylar gereklidir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Kanada’nın merkezi bir değişim programı yoktur. Fakat hem lisans hem de lisansüstü gibi birçok İngiliz derece kursu, bir anlaşma ile üniversiteler arasında düzenlenen uluslararası bir değişimde yer alma şansı sunar. Herhangi bir Kanada kurumuyla bağlantıları olup olmadığını öğrenmek için üniversite bölümünüze danışın.

Kurs ücretleri

Kanada’da okumak genellikle ABD, İngiltere veya Avustralya gibi İngilizce konuşulan diğer ülkelerden daha ucuzdur. Fakat ücretler kurslar ve kurumlar arasında değişiklik gösterir.

Genellikle Kanada’da bir yüksek lisans derecesi sizi 4.000 CAD ile 6.000 USD arasında (2.500 £ – 3.600 £) geri getirecektir. Fakat bazıları yıllık 25.000 CAD (14.300 £) kadar pahalı olabilir.

Ayrıca 150 ile 500 ABD doları (87 £ – 288 £) yönetim ücretleri, sağlık sigortası yaklaşık 600 CAD (345 £) ve tüm kurumlar tarafından talep edilmeyen ancak 250 USD civarında uluslararası öğrenci başvuru ücretleri gibi ek çalışma maliyetlerini de hesaba katmanız gerekir. (144 £).

Kanada’da eğitim için burs imkanları

Uluslararası öğrenciler Kanadalı mezunlarla aynı kamu finansmanı için uygun değildir. Fakat endişelenmeyin. Yerli olmayan öğrenciler için birçok finansman seçeneği vardır.

Hangi bursiyerlerin veya fonların sunabileceğini öğrenmek için seçtiğiniz üniversiteye başvurmanız iyi bir fikirdir.

Kanadalı olmayan öğrenciler için güncel burs seçenekleri listesi için Kanada Hükümeti’nin Uluslararası Burs Olanaklarına bakınız.

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Sistemi (BAE)

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Kanada’da altı aydan daha uzun süre eğitim almak isteyen İngiliz öğrencilerin seyahatten önce vize görevi gören bir çalışma izni almaları gerekmektedir. İzin için Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC) web sitesinden veya ülkenizdeki Kanada büyükelçiliğinden başvurabilirsiniz. Kağıt başvuruları kabul edilir. Fakat bunların işlenmesi çok daha uzun sürecektir.

İzne hak kazanmak için şu maddeleri sunmalısınız:

  • Kurumunuzdan koşulsuz kabul mektubu
  • Satın alınan bir bilet evi de dahil olmak üzere yeterli fonların kanıtı
  • Yasalara uyan bir vatandaş olduğunuzu ve sağlıklı olduğunuzu kanıtlayın.

Nasıl başvurulur?

Kanada’da merkezi bir başvuru sistemi yoktur yani; her kuruma doğrudan başvurmanız gerekir. Seçtiğiniz kurumun Uluslararası Öğrenim Enstitüsü olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü bunlar uluslararası öğrencileri almak için onaylananlardır.

Dili konuştuğunuzu kanıtlamanın yanı sıra, yeterli parayı kanıtlamanız gerekir. Şu anda, Quebec dışında okumak için bu ücret, öğrenim ücretlerinizin üstünde yılda 10.000 CAD (5.700 £) olarak belirlenmiştir. Quebec’te öğrenim görüyorsanız, bu tutar 11.000 ABD Doları’na (6.300 £) yükselir.

Dil şartları

Kanada resmi olarak İngilizce ve Fransızca konuşanlardan oluşan iki dilli bir ülkedir. Quebec’te Fransızca konuşan tek eyalet olduğu için Kanada’da eğitim görmek için her iki dili de akıcı konuşmanıza gerek yoktur. İngilizce’de akıcılık diğer tüm illerde dolaşmak için yeterli olacaktır. Fakat birçoğunda her iki dili de duyacaksınız ve çoğunda en az bir Fransızca konuşan kurum var.

Ülkeye girdikten sonra, İngilizce yeterliliğinizi göstermek için akredite bir dil sınavına girmeniz gerekebilir. Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi (IELTS) tüm Kanada kurumları için onaylı bir testtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu