Hindistan Eğitim Sistemi

Uluslararası öğrencileri üniversitelerin bolluğuna çekmek için, Hindistan ucuz eğitim ücretleri, hızlı bir vize sistemi ve en kaliteli eğitim vaadini cazip bir karışım sunuyor.

Hindistan her zaman bilgi peşinde koşan bir ulus olarak durmaktan gurur duysa da son zamanlarda dünyanın önde gelen bilim insanlarını cezbetmede diğer önde gelen ülkelerin gerisinde kaldı.

Ancak hükümet, ülkenin denizaşırı öğrenci nüfusunu 2023 yılına kadar 45.000’den 200.000’e çıkarmak için iddialı bir program başlattı.

Bu durum ülkedeki yüksek öğretim altyapısının zaten geniş olması gerçeğiyle daha erişilebilir hale getirildi. Burada çalışmayı düşünenler bol seçenek bulacak. Asya’daki rakiplerinin çoğundan farklı olarak tüm Master kursları ve birçok Lisans programı Hindistan’ın iki resmi dilinden biri olan İngilizce olarak verilmektedir.

Hindistan’ın sıcak ve misafirperver nüfusu yerleşmeyi kolaylaştıracak. Eğer maceracıysanız, Himalaya Dağları’nı veya Rajasthan çölünü gezebilirsiniz. Eşsiz yerel mutfağı örnekleyerek veya Bollywood filmini izleyerek ülkenin Mumbai, Yeni Delhi veya Bengaluru gibi kozmopolit şehirlerinden birini ziyaret edebilirsiniz.

Hint üniversiteleri

Yaklaşık 900 üniversite ile Hindistan, kıyılarına gelen uluslararası öğrenci sayısındaki artışa iyi donanımlıdır. Yükseköğretim kurumlarının beş ana türü:

 • Merkez üniversiteler; Halen merkezi hükümet tarafından kontrol edilen 49 kurum bulunmaktadır.
 • Devlet üniversiteleri – Hindistan üniversitelerinin çoğu (399) ülkenin bölgelerinden biri tarafından yönetilmektedir.
 • Üniversite sayılır; Merkezi hükümet 37 yüksek performanslı kurumun üniversitelere eşit statüye sahip olduğunu ilan etmiştir.
 • Ulusal Önemi Enstitüleri (INI) – Merkezi hükümet tarafından finanse edilen 91 INI vardır. Bunlara Hindistan Teknoloji Enstitüleri (IIT) ve Hindistan Yönetim Enstitüleri (IIM) dahildir.
 • Özel üniversiteler; Şu anda 330 adet özel olarak kurulmuş ve finanse edilmiş kurum bulunmaktadır.

Üniversite Hibeler Komisyonu – Merkez Üniversiteler’deki alt kategorileri keşfederek farklı üniversite türlerini de öğrenebilirsiniz.

Hindistan, dünyanın en büyük yüksek öğretim sistemlerinden birine sahip olmasına rağmen biri INI hariç olmak üzere yalnızca dokuz üniversite 2019 QS Dünya Üniversitesi Sıralaması’nın ilk 500’ünde (24’ü genel olarak):

 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay (162)
 • Hindistan Bilim Enstitüsü (170.)
 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Delhi (172)
 • Hindistan Madras Teknoloji Enstitüsü (264)
 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kanpur (283)
 • Hindistan Kharagpur Teknoloji Enstitüsü (295)
 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Roorkee (381)
 • Hindistan Teknoloji Enstitüsü Guwahati (472)
 • Delhi Üniversitesi (487).
En Popüler:  Japonya Eğitim Sistemi

Bu kurumlardaki modelin de belirttiği gibi, Hindistan bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) konularındaki mükemmelliği ile ünlüdür. Bununla birlikte ülkenin işletme, tıp ve sanat alanlarında kaliteli programlar sunma konusundaki itibarı da hızla artıyor.

Ne yazık ki, sahte kurumlar Hindistan’da nadir değildir. Çoğaltılmasını önlemek için, düşündüğünüz üniversitenin tanındığını kontrol edin.

Hindistan akademik yılı iki yarıyıl (sonbahar ve ilkbahar) olarak ayrılır ve genellikle Temmuz’dan Nisan/Mayıs’a kadar sürer.

Hindistan’da en iyi bölümler ve dereceler

Yapı ve değerlendirme açısından, Hindistan’daki lisans programları İngiltere’deki meslektaşlarına benzer. Örneğin genellikle üç yıl sürer, bazı programlar dört veya beş yıl sürer. Popüler kurslar şu maddeleri içermektedir:

 • Lisans Mimarlık
 • Lisans İşletme
 • Mühendislik Lisans
 • Gazetecilik Lisans
 • Lisans Kanunları
 • Tıp Fakültesi
 • Fen Fakültesi mezunu
 • Teknoloji Lisans.

Yüksek lisans derecesi

Yüksek Lisans derecesi genellikle bir veya iki yıl sürer ve araştırma programları üç sürer. BT, tıp ve iş dersleri yaygındır, özellikle Master of Business Administration (MBA).

Hindistan’daki yüksek lisans dereceleri, kompozisyonlar, sınavlar ve bir tez de dahil olmak üzere genel değerlendirme yöntemleriyle, İngiltere’dekilere genel olarak benzerdir.

PhDs (Doktora)

İngiltere’de olduğu gibi, doktoraların tamamlanması genellikle üç yıl alır. Bununla birlikte Hindistan’da denemelerle ve sınavlarla değerlendirilebilirsiniz.

Giriş koşulları ilgili bir Master içerir. Fakat aynı zamanda birinci sınıf bir lisans derecesi ve kapsamlı, ilgili profesyonel deneyim ile kabul edilebilir.

Hindistan’da Eğitimde Doktora Ara – Enstitüler/Üniversiteler Listesi.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiltere’deki lisans öğrencileri, İngiltere-Hindistan Eğitim ve Araştırma Girişimi (UKIERI) aracılığıyla dört haftalık bir yerleştirme yaparak Hindistan’ın kültürünü ve tarihini öğrenebilirler.

Ayrıca Durham Üniversitesi, Cardiff Üniversitesi, Imperial College London veya Kuzey İrlanda veya İstanbul’daki herhangi bir kurumdaki bilim, teknoloji, mühendislik ve uygulamalı sanat öğrencileri 12 haftalık ücretli IAESTE yaz stajını düşünebilirler.

Daha fazla öğrenci değişim fırsatı bulabilirsiniz:

 • AIESEC – Hindistan
 • ISEP

Bazı Birleşik Krallık üniversiteleri Hint üniversiteleriyle değişim programları önerebilir. Örneğin SOAS University of London, üç hukuk üniversitesiyle Hindistan Öğrenci Değişim Programı yürütmektedir. Üniversitedeki hukuk öğrencileri yazları Haydarabad, Cuttack veya Yeni Delhi’de geçirecekler.

Üniversitenizin bir Hint kurumuyla ortaklık yapıp yapmadığını keşfetmek ve finansman ve uygulamalar hakkında daha fazla bilgi almak için uluslararası ofisinizi ziyaret edin.

En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

Kurs ücretleri

Hindistan’daki eğitim ücretleri, İngiltere ve yurtdışındaki diğer popüler eğitim merkezlerinden çok daha ucuzdur. Hindistan üniversiteleri kendi ücretlerini belirler. Fakat uluslararası öğrenciler için genellikle yılda 2.600 £ ile 6.500 £ arasındadır.

Düşük yaşam maliyeti yabancı öğrenciler için cazip geldiği için yıllık 3.500 £ bütçeyle rahatça hayatta kalabilirsiniz. Uluslararası öğrencilerin eğitim görürken çalışamayacağının farkında olmak önemlidir.

Hindistan’da eğitim için burs imkanları

Hindistan hükümetinin daha fazla uluslararası öğrenci getirme zorunluluğu ile birçok burs mevcut.

İlk olarak Birleşik Krallık vatandaşları İngiliz Milletler Topluluğu Üniversiteleri Birliği (ACU) tarafından sunulan bursları araştırmalıdır.

Ayrıca Hint Kültürel İlişkiler Konseyi (ICCR) tarafından verilen ve Genel Burs Programı (GSS) en popüler ödülü olan burslar için de uygun olabilirsiniz.

MHRD, hem ulusal hem de harici burslar hakkında bilgi veren bilgilendirici Burslar ve Eğitim Kredisi sayfasında öğrenci finansmanını kapsamaktadır.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Hindistan’a giren tüm yabancı vatandaşların vize alması gerekir. Öğrenci Vizesi (leri), öğrenim süreniz boyunca veya en fazla beş yıllık bir süre için verilebilir ve kendi ülkenizdeki Hindistan Büyükelçiliği veya Yüksek Komisyonundan alınabilir.

Vizeyi garanti altına almak için, tanınmış bir Hint üniversitesinden tam zamanlı bir kursta koşulsuz bir teklif sunmalısınız.

En az altı ay geçerliliği olan bir pasaport kanıtı da dahil olmak üzere tüm destekleyici belgeler, Indian Visa Online’da bulunabilecek başvuru formunuzun yanında sunulmalıdır. Beş yıla kadar geçerli olan öğrenci vizesi İngiltere pasaportu sahiplerine 156 £ mal olacak.

Nasıl başvurulur?

Online başvurular genellikle kursun başlangıç ​​tarihinden çok önce doğrudan üniversiteye yapılır.

Bununla birlikte mühendislik ve mimarlık alanında lisans derecesi almak isteyen öğrenciler, merkezi yurtdışında öğrenci kabulü (DASA) kabul hizmetini kullanarak INI’ler de dahil olmak üzere merkez üniversitelere başvurabilirler. Bir lisansüstü kursu yapmakla ilgileniyorsanız ve bu iki konudan veya yönetimden birini öğrenmeyi planlıyorsanız, DASA şeması portalı üzerinden başvurmanız önerilir.

Başvuru ücreti, ilk dönemin eğitim ücretleri için yaklaşık 3.000 £ ve üniversitenin iade edilemez kayıt ücretinden oluşan yaklaşık 3.250 £ (USD cinsinden ödenir) tutarındadır. Daha sonraki dönemler için ücret, kursa/kuruma bağlı olarak tam tutarla 1.500 £/3.000 £’dır.

Belirli bir Hint üniversitesi için başvuru prosedürünü öğrenmek için Hindistan’da kursa göre arama yapın.

Dil şartları

Hindistan’ın resmi dilleri Hintçe ve İngilizcedir. Fakat diğer pek çok ülke genelinde konuşulmaktadır. Ana dil genellikle bölgeye bağlıdır.

Ancak tüm üniversite kursları İngilizce olarak verilmektedir. Eğer bu sizin ana diliniz değilse, bir yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu