Kalite Kontrol Müfettişi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kalite Kontrol Müfettişi Nedir?

Kalite kontrol müfettişleri, ürünleri ve malzemeleri kusurlar veya üretici veya endüstri spesifikasyonlarından sapmalar açısından inceler. Yiyeceklerinizin sizi hasta etmemesini, arabanızın düzgün çalışmasını ve pantolonunuzun ilk giydiğinizde pantolonunuzun kırılmamasını sağlarlar. Bu işçiler, gıda, tekstil, giyim, cam eşyalar, motorlu araçlar, elektronik bileşenler, bilgisayarlar ve yapısal çelik dahil olmak üzere neredeyse tüm üretilen ürünler için kalite standartlarını izliyor. Belirli iş görevleri, bu müfettişlerin çalıştığı çok çeşitli sektörlerde değişiklik gösterir.

Kalite Kontrol Müfettişi Ne Yapar?

Kalite kontrol müfettişleri:

  • Planları ve spesifikasyonları okuyun ve anlayın
  • Üretim standartlarını karşıladıklarından emin olmak için işlemleri izleyin veya gözlemleyin
  • Süreç veya montaj için ayarlamalar önerin
  • Üretilmekte olan malzemeleri veya ürünleri inceleyin, test edin veya ölçün
  • Ürünleri cetveller, pergeller, göstergeler veya mikrometrelerle ölçün
  • Bitmiş öğeleri kabul edin veya reddedin
  • Spesifikasyonları karşılamayan tüm ürünleri ve malzemeleri kaldırın
  • Ürünlerden sorumlu olanlarla inceleme sonuçlarını tartışın
  • İnceleme ve test verilerini raporlayın

Kalite kontrol çalışanları işlerini yapmak için birçok araca güvenirler. Bazıları hala pergeller ve hizalama göstergeleri gibi elde tutulan ölçüm cihazlarını kullansa da daha yaygın olarak koordinat ölçüm makineleri (CMM’ler) gibi elektronik denetim ekipmanlarını çalıştırırlar. Elektrikli cihazları test eden müfettişler, sırasıyla potansiyel farkı, akım akışı ve direnci test etmek için voltmetreler, ampermetreler ve ohmmetreler kullanabilir.

Kalite kontrol çalışanları, denetimlerinin sonuçlarını kaydeder ve test raporları hazırlar. Müfettişler kusur bulduklarında amirleri bilgilendirir ve üretim sorunlarını analiz edip düzeltmeye yardımcı olur. Bazı firmalarda, üretim sürecinde bir veya birkaç noktaya kurulan gelişmiş görsel denetim sistemleri ile denetim süreci tamamen otomatiktir. Bu firmalardaki müfettişler ekipmanı izler, çıktıları gözden geçirir ve rastgele ürün kontrolleri yapar.

En Popüler:  E-ticaret Direktörü Nedir? Nasıl Olunur?

Kalite kontrol müfettişi Nasıl Olunur?

Kalite kontrol müfettişlerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Kalite kontrol müfettişinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kalite Kontrol Müfettişinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çalışma ortamları sektöre ve kuruluş büyüklüğüne göre değişir. Sonuç olarak, bazı müfettişler benzer ürünleri tüm vardiya boyunca inceler. Diğerleri çeşitli öğeleri inceler. İmalatta, çoğu müfettişin bir iş istasyonunda kalması yaygındır.

Bazı endüstrilerdeki müfettişler bütün gün ayaklarının üzerinde olabilir ve ağır nesneleri kaldırmak zorunda kalabilir. Diğer endüstrilerde, işçiler vardiyaları sırasında oturabilir ve verilerin elektronik çıktılarını okuyabilir. Ağır üretim tesislerindeki işçiler makinelerin gürültüsüne ve kirine maruz kalabilir. Diğer fabrikalarda denetçiler, ürünleri test etmek için uygun temiz, klimalı ortamlarda çalışır. İş genellikle tehlikeli olmasa da bazı çalışanlar, gözleri ve cildi tahriş edebilecek havadaki partiküllere maruz kalabilir. Sonuç olarak, işçiler genel olarak koruyucu gözlük, kulak tıkacı ve uygun giysiler giyerler.

Çoğu kalite kontrol müfettişi normal çalışma saatleri içinde tam zamanlı çalışsa da bazı müfettişler akşamları veya hafta sonları çalışır. En çok arzu edilen vardiyalar genellikle kıdeme sahip işçilere verilir. Üretim son tarihlerini karşılamak için fazla mesai gerekebilir.

Kalite Kontrol Müfettişleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu