Jeoloji Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir jeoloji mühendisi, madenleri (metaller ve kömür gibi) güvenli ve verimli bir şekilde kamu hizmetlerinde ve imalatta kullanmak üzere çıkarmak için maden tasarlama işine sahiptir. Bu mühendisler ayrıca diğer mühendisler, yöneticiler ve madenciler için teknik raporlar hazırlar. Maden mühendisleri, mineralleri işleme tesislerine taşımak için yollar düzenler. Madencilik faaliyetlerinde çoğunlukla uzak yerlerde çalışırken, diğerleri şehirlerin yakınında kum ve çakıl sahalarında çalışırlar.

Nasıl Jeoloji Mühendisi Olunur?

Bir jeoloji mühendisi, fizik, jeoloji, maden tasarımı ve güvenliği, matematik ve termodinamik dersleri içeren akredite bir mühendislik programından lisans derecesi gerektirir. Normalde, sınıf çalışması ile birlikte laboratuvar ve saha çalışması programın bir parçasıdır.

Madencilik düzenlemeleri ve maden kaynakları geliştirme gibi daha özel çalışmalarda 2 yıllık bir program içeren bu kariyer alanı için yüksek lisans derecesi alabilirsiniz. Genellikle mezuniyet için yazılı bir tez gereklidir. Yüksek lisans veya doktora derecesine sahip mühendisler genellikle kolejlerde veya üniversitelerde mühendislik öğretir. Bir madencilik veya jeoloji mühendisinin ruhsat alması için giriş seviyesi pozisyonları gerekli değildir.

Jeoloji Mühendisinin İş Tanımı

Bir jeoloji mühendisinin görevi, yeraltı ve açık ocak madenlerini, çevreye duyarlı ve güvenli çalışmasını sağlayacak şekilde tasarlama görevine sahiptir. Madenin tünel ve şaftlarının tüm inşaatlarını denetleyecek ve mineralleri işleme tesislerine nakletmek için yollar geliştireceklerdi. Ayrıca bir operasyonun etkinliğini denetler ve sorunları çözer ve sürdürülebilirlik, arazi ıslahı, su ve hava kirliliği ile ilgili çözümler sunarlar.

Bir jeoloji mühendisi maden yataklarını arar ve saha değerlendirmeleri gerçekleştirir. Mineralleri veya metalleri verimli ve çevresel olarak güvenli yollarla çıkarmanın yollarını tasarlarlar. Bir maden mühendisi genel olarak altın veya kömür gibi bir tür metal veya mineralde daha uzmanlaşır. Madenleri tasarlayıp geliştirecek ve mineralleri veya metali en iyi şekilde çıkarmanın en iyi yolunu geliştirecek, yataklardan en iyi şekilde yararlanacaktı.

En Popüler:  Bilgi Sistemleri Direktörü Nedir? Nasıl Olunur?

Bazı madencilik mühendisleri, cevher yataklarını incelemek ve bulmak için metalurji ve yerbilim mühendisleriyle birlikte çalışırken, bazıları yeni ekipman geliştirmek veya minerali kaya, kir veya diğer malzemelerden ayıran doğrudan maden işleme operasyonları geliştirmek isteyebilir. Bir maden güvenliği mühendisinin görevleri, işçilerin güvenliğini ve düzenlemelere uyulmasını sağlamaktır. Madenin hava kalitesini, çatısını, duvarlarını ve ekipmanını denetlerler. Bir madencilik ve jeoloji mühendisi matematik, problem çözme, yazma ve eleştirel düşünme konularında yetenekli olmalıdır. Ayrıca karar verme ve analitik yeteneklere sahip olmalıdırlar.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

Bi kursu alarak şu maddeleri öğreneceksiniz:

 • Minerallerin toplumdaki görevi ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıları.
 • Sektörün karşı karşıya olduğu güncel sorunlar ve zorluklar.
 • Gelişen teknolojiler ve değer zincirindeki etkileri.
 • Madenciliğin döngüsel ekonomi kavramına katkısı.
 • 21. yüzyılda kaynak gelişmeleri için yeni çerçeveler ve politikalar.

Bu kursu alarak şu maddeleri öğreneceksiniz:

 • Yeni maden yataklarının nasıl bulunduğunu keşfedin ve gelişimlerini yöneten ekonomik faktörleri inceleyin.
 • İlk altyapı gereksinimlerinden işletme, kapatma ve rehabilitasyona kadar bir madenin tüm yaşam döngüsünü planlayın.
 • Bir madenin ‘yaşam planını’ deneyimleyin ve minerallerin çıkarılması ve işlenmesinin piyasa koşullarına göre sürekli olarak nasıl ayarlandığını görün.
 • Ekonomi ve piyasa güçlerinin bir madeni kapatma kararını nasıl etkilediğini araştırın.

Jeoloji Mühendisi Kimdir?

Madencilik ve jeoloji mühendisleri, imalat endüstrileri ve kamu hizmetleri tarafından kullanılan mineralleri ve metalleri çıkarmak için yerin üstünde ve altında mayınlar tasarlar. Maden çıkarılan malzemeleri işleme tesislerine taşımak için yöntemler tasarlarlar ve güvenlik ve verimlilik için işlemleri izlerler. Kritik olarak arazi ıslahı ve su ve hava kirliliğini azaltmak da dahil olmak üzere madenlerin çevresel etkilerini yönetmek için çözümler geliştiriyorlar. Madencilikte genel olarak üç tür mühendis çalışır.

En Popüler:  Optisyen Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jeoloji Mühendisleri maden yataklarını araştırır ve olası alanları değerlendirir, ardından metalleri veya mineralleri güvenli ve verimli bir şekilde nasıl çıkaracaklarını planlar. Maden Mühendisleri, kömür veya altın gibi belirli bir maden veya metal madenciliği konusunda uzmanlaşmıştır. Bazıları yeni ekipman veya doğrudan işleme operasyonları geliştirir.

Maden Güvenliği Mühendisleri, işçilerin güvende olmasını ve madenlerin güvenlik yönetmeliklerine uygun olmasını sağlar. Hava kalitesini izlerler ve olası tehlikeler için mayınları ve ekipmanları incelerler. Maden mühendisleri, bazıları şehirlerin yakınındaki kum ve çakıl operasyonlarında veya büyük kentsel bölgelerdeki madencilik firmalarında veya danışmanlık şirketlerinde çalışsa da genellikle uzak yerlerde madencilik operasyonlarında çalışır. Çoğu madencilik sitelerinde yayınlandığında ek saatler ile tam zamanlı çalışır.

Madencilik veya jeoloji mühendisi olmak için akredite bir mühendislik programından bir lisans derecesi gerekir. Görece az sayıda okul programı sunmaktadır. Giriş seviyesi işler için lisans gerekli değildir. Fakat birçok deneyimli mühendis daha gelişmiş pozisyonlar için lisans alır.

Kaynakça

 • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Madencilik ve Jeoloji Mühendisleri.
 • Kariyer Geliştirme Merkezi. 17-2151.00.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu