Koruma Bilimcisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koruma Bilimcisi Nedir?

Dışarıyı seviyor musun? İnsanların çevrelerindeki topraklarla nasıl etkileşimde bulunduğunda önemli bir rol oynamak ister misiniz? Bir koruma bilim insanı olarak bir kariyer düşünmek isteyebilirsiniz!

Bir koruma bilim adamı, ormanların, parkların, meraların ve diğer doğal kaynakların genel arazi kalitesini yönetir. Çevreyi korurken araziyi kullanma ve iyileştirmenin yollarını bulmak için arazi sahipleri ve her düzeydeki hükümetle birlikte çalışırlar.

Koruma Bilimcisi Ne Yapar?

Koruma bilim adamları, orman ve koruma işçilerini ve teknisyenlerini denetler, çalışmalarını yönetir ve ilerlemelerini değerlendirir. Uygun orman bakımı için genel olarak gerekli olan işçilere ve teknisyenlere talimatlar verirler.

Ayrıca orman ve toprak kalitesi ile ilgili verileri değerlendirerek yangınlar ve ağaç kesimi faaliyetlerinin ağaçlara ve orman alanlarına verdiği zararı değerlendirirler.

Koruma bilim adamları genellikle aşağıdakilerle ilgilenirler:
– Hükümet düzenlemelerine uymak için ormancılık ve koruma faaliyetlerinin izlenmesi
– Orman arazilerinin ve kaynaklarının yönetilmesi için planların oluşturulması
– Diğer ormancılık ve koruma işçilerinin faaliyetlerini denetlemek
– Yeni ağaçlar için yer seçimi ve hazırlanması
– Araziyi temizlemek için kontrollü yakma, buldozerler veya herbisit kullanma
– Orman hasadı ve arazi kullanım sözleşmeleri için hüküm ve koşulların müzakere edilmesi
– Orman yangınlarının bastırılmasına yön vermek ve katılmak
– Çevreye minimum zarar vererek ahşabı kaldırmanın yollarının belirlenmesi
– Gelecekte kullanıma uygun olduklarından emin olmak için ormandan temizlenmiş arazilerin izlenmesi

Koruma bilimcileri, tümü kesinlik ve doğruluk gerektiren çeşitli saha testleri ve deneylerinin sonuçlarını değerlendirmelidir. Sağlam muhakeme ve yargı yoluyla sonuçlara varırlar. Orman koşullarının nasıl iyileştirileceğini belirlerler ve yangınlara uygun şekilde tepki vermeleri gerekir. Bulgularının toprak, orman alanları ve yangınların yayılması üzerinde bir etkisi olup olmayacağını belirlemek için uzmanlıklarını ve deneyimlerini kullanmalıdırlar.

En Popüler:  Çiçekçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koruma bilimcileri, işlerini gerçekleştirmek için birçok araç kullanır. Ağaçların yüksekliğini ölçmek için klinometreleri, bir ağacın çevresini ölçmek için çap şeritlerini ve kereste hacimlerinin hesaplanabilmesi ve büyüme oranlarının tahmin edilebilmesi için ağaçların büyümesini ölçmek için delikleri ve kabuk ölçülerini artırmak için kullanırlar.

Ek olarak geniş orman veya menzil alanlarını haritalamak ve yaygın orman ve arazi kullanımı eğilimlerini tespit etmek için genellikle uzaktan algılama (hava fotoğrafları ve uçaklardan ve uydulardan alınan diğer görüntüler) ve coğrafi bilgi sistemleri (GIS) verilerini kullanırlar. Bu haritaları incelemek için el bilgisayarlarını ve küresel konumlandırma sistemlerini (GPS) kapsamlı bir şekilde kullanırlar.

En yaygın iki tür koruma bilim adamı şunlardır:

Menzil Yöneticileri

Menzil koruma uzmanları olarak da adlandırılan menzil yöneticileri, çevreye zarar vermeden kullanımlarını en üst düzeye çıkarmak için meraları korur.

Meralar birçok doğal kaynağı içerir ve yüz milyonlarca dönümlük alanı kaplar. Menzil yöneticileri toprakların, bitkilerin ve hayvanların envanterini çıkarabilir; kaynak yönetimi planları geliştirmek; bozulmuş ekosistemlerin yenilenmesine yardımcı olmak; veya bir çiftliği yönetmeye yardım edin.

Ayrıca yaban hayatı habitatları ve açık hava rekreasyonu gibi kullanımlar için toprak stabilitesini ve bitki örtüsünü korurlar. Ormancılar gibi, orman yangınlarını ve istilacı hayvan türlerini önlemek ve azaltmak için çalışırlar.

Toprak ve Su Koruma Uzmanları

Toprak ve su koruma uzmanları, toprak, su ve ilgili doğal kaynakların korunmasıyla ilgilenen kişilere teknik yardım sağlar.

Özel arazi sahipleri için, araziyi zarar vermeden en verimli şekilde kullanmak için programlar geliştirirler. Ayrıca toprak sahiplerine erozyon gibi konularda yardımcı olurlar. Su kalitesi konusunda tavsiyelerde bulunarak, su kaynaklarını koruyarak, yeraltı suyu kirlenmesini önleyerek ve suyu koruyarak özel arazi sahiplerine ve hükümetlere yardımcı olurlar.

En Popüler:  Biyokimya Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koruma bilimcisi Nasıl Olunur?

Koruma bilim adamlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Koruma bilimcisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Koruma Bilimcisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Koruma bilimcileri, hükümetin her kademesinde veya özel mülkiyete ait topraklarda çalışır. Halkla yakın çalışanlar, onları orman veya rekreasyon alanlarının doğru kullanımı hakkında eğitiyor.

Dışarıda çalışan koruma bilim adamları, her türlü hava koşulunda ve bazen izole alanlarda çalışır. İzole yerlerde, koruma bilim adamları genellikle tek başlarına çalışırlar, ağaç yoğunluklarını, yenilenmeyi veya diğer açık hava etkinliklerini ölçer. Bu tür işler fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Çünkü işlerini yürütmek için yoğun ormanlarda ve çalılıklarda uzun mesafeler yürümeleri gerekebilir.

Koruma Bilim Adamları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu