Japonya Eğitim Sistemi

Ucuz bir eğitim yeri olmasa da Japonya’nın küresel çapta inovasyon konusundaki ünü ve yüksek kaliteli üniversiteler sıralaması, mezunların istihdama iyi hazırlanacağı anlamına geliyor

Japon hükümeti 2023 yılına kadar üniversitelerine kayıtlı yabancı öğrenci sayısını 300.000’e çıkarmayı taahhüt etti. 2017’de Japonya Öğrenci Hizmetleri Örgütü (JASSO) tarafından yapılan yıllık bir anket rakamı 267.042’ye çıkardı.

Japonya’nın 127 milyon nüfusunun sadece küçük bir kısmının İngilizce iletişim kurabilmesine rağmen 2016/17 akademik yılında 60’tan fazla lisans dersi İngilizce olarak verilmiştir. Tokyo gibi büyük şehirlerde büyüyen uluslararası topluluklarla, kesinlikle kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz.

Çevreyi gezmek kolay (ve uygun fiyatlı) bir dost, güvenli ve davetkar Asya ülkesi olarak öğrenciler eski geleneklerini modern bir toplumun teknolojik gelişmeleriyle sorunsuz bir şekilde birleştiren olağanüstü Japon kültürünün tadını çıkaracaklar.

Japonca yüksek öğrenim kişisel gelişime büyük önem vermektedir. Bu yüzden öğrenim görürken Japonca konuşmayı öğrenmek de dahil olmak üzere yeni beceriler kazanmak için birçok fırsat elde edeceksiniz.

Japonya’da eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti İngiltere’den daha yüksek olabilir. Fakat bu muhtemelen ödeyecek bir yatırımdır; önde gelen bir Japon kurumundan bir yeterlilik size mükemmel iş olanakları sağlar.

Japon üniversiteleri

Japonya’daki 780 yüksek öğretim kurumunun büyük çoğunluğu (yaklaşık %85) özeldir ve İngilizce öğretilen lisans programlarının yaklaşık %70’ini oluşturmaktadır.

Bununla birlikte genellikle mesleki yeterlilikler sağlayan uzman okullar ve teknoloji kolejleri de vardır. Devlet üniversiteleri genellikle Japon halkı tarafından en yüksek saygınlığa sahiptir.

 • Tokyo Üniversitesi
 • Kyoto Üniversitesi
 • Osaka Üniversitesi
 • Nagoya Üniversitesi
 • Tohoku Üniversitesi
 • Hokkaido Üniversitesi
 • Kyushu Üniversitesi.

Japonya’nın QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2019’da 44 kurumu var. İlk 100’de:

 • Tokyo Üniversitesi (22.)
 • Kyoto Üniversitesi (34.)
 • Tokyo Teknoloji Enstitüsü (59.)
 • Osaka Üniversitesi (68.)
 • Tohoku Üniversitesi (74.).

Japonya ve Birleşik Krallık uzun bir araştırma işbirliği geçmişine sahiptir ve Liverpool Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi, Osaka Üniversitesi ve Kyoto Üniversitesi de dahil olmak üzere 12 kurum, bir bilgi alışverişi oluşturmak için RENKEI aracılığıyla işbirliği yapmıştır.

Ülkede açılan ilk yüksek lisans okulu olan Japonya Uluslararası Üniversitesi, tüm derslerini İngilizce olarak sunmaktadır.

Japonya’daki akademik yıl genellikle Nisan’dan Mart’a kadar sürer. Denizaşırı ülkelerden gelen öğrenciler için daha çekici olmakla birlikte, Eylül ayında daha fazla kurs başlıyor.

Japonya’da en iyi bölümler ve dereceler

Lisans (veya Gakushi) dereceleri genellikle dört yıl sürer, diş hekimliği, tıp ve veterinerlik kursları genellikle en az altı yıl eğitim gerektirir. Bu uzun programların çoğu şu anda İngilizce olarak tam olarak öğretilmemektedir. Bu yüzden Japonca’nın bazılarını kavraması beklenir.

Kurslar öncelikle Japonca olarak öğretilir. Bu yüzden İngilizce çalışmak istiyorsanız hangi kurumların uluslararası öğrencilere hitap ettiğini kontrol etmeniz ve dil yeteneğinizi kanıtlamanız gerekir. Japonca’da tercih ettiğiniz derecesi öğrenmeyi planlıyorsanız, bir programa kabul edilmeden önce bir yeterlilik testini geçmeniz gerekir.

Japon Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler için Kabul Sınavı (EJU) üniversiteler tarafından temel akademik yeteneğinizi ve Japonca dil becerilerinizi değerlendirmek için kullanılır. Her yılın Haziran ve Kasım aylarında alınabilir ve aşağıdaki dört konuyu içerir:

 • Yabancı dil olarak Japonca
 • Bilim (fizik, kimya ve biyoloji)
 • Japonya ve dünya
 • Matematik.
En Popüler:  Fransa Eğitim Sistemi

Bu lisans testine ek olarak 18 yaşında veya daha büyük olmanız ve başvurmak için kendi ülkenizde 12 yıllık okul eğitimini tamamlamanız gerekir.

İngilizce olarak verilen lisans programları sunan üniversitelerin bir listesi için Japonya Öğrenci Hizmetleri Örgütü ve Japonya Eğitim Desteği’ne bakın.

Yüksek lisans derecesi

Japonya’daki öğrencilerin sadece küçük bir kısmı lisansüstü eğitim ile uğraşmaktadır. Fakat ülkenin araştırma ve geliştirmeye olan bağlılığıyla, lisansüstü okullar ve üniversiteler tarafından kurslar sunulmaktadır.

Japonya’daki yüksek lisans derecelerinin tamamlanması genellikle iki yıl alır ve öğrenciler dersler, grup çalışması ve öğreticiler kombinasyonu ile çekirdek birimlerden belirli bir miktarda kredi kazanırlar. Son dönem, final sınav sonuçlarınızla birlikte araştırma projesi dikkate alınarak bir tez etrafında döner.

Ana eğitim dili Japonca’dır. Fakat giderek artan sayıda üniversite, uluslararası öğrencileri başvurmaya teşvik etmek için İngilizce Yüksek Lisans kursları sunmaktadır. Japonca kursları lisansüstü öğrencilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fakat kurs kredilerinize dahil değildir.

Bir Master kursuna kabul edilmek için, bir Lisans derecesi veya uluslararası eşdeğeri tutmanız ve iki öneri mektubu sağlamanız gerekir. Bazı üniversiteler sizden bir giriş sınavına girmenizi isteyecektir. Ayrıca kurs verme yöntemine göre İngilizce veya Japonca yeterliliğinizi kanıtlamanız da beklenir.

PhDs (Doktora)

Japonya’da doktora programları da mevcuttur ve tamamlanması genellikle en az üç yıl sürer. Bununla birlikte araştırma alanınız diş hekimliği, eczane, veterinerlik bilimi veya tıptan biriyse, dört yıl sürebilir.

Doktoraların çoğu Japon akademik takvimine uygun olarak Nisan ayında başlayacak.

Bir Master derecesine veya uluslararası bir eşdeğere ve bir kursa girmek için kıdemli üniversite personelinden en az iki tavsiye mektubuna ihtiyacınız olacaktır.

İngilizce dil yetenekleri nedeniyle seçilmiş olabilecek amiriniz olmasa bile, akranlarınızla sohbet etmek için en az biraz Japonca öğrenmeniz önerilir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Çoğu Japon kurumunun denizaşırı üniversitelerle değişim anlaşması vardır. Bu yüzden bir İngiliz üniversitesine kayıtlıysanız, programınızın bir kısmı için Japonya’da eğitim alabilirsiniz. Var olabilecek ortaklıklar hakkında uluslararası ofisinizle konuşun.

Örneğin Sheffield Üniversitesi’ndeki lisans öğrencileri, Doğu Asya Araştırmaları Okulu aracılığıyla Kyushu Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi dahil olmak üzere yirmi olası destinasyonda bir yıl eğitim alabilirler. Programınız sırasında, kendinizi ülkeye tam olarak kaptırmak için orta seviye Japonca dil kurslarından yararlanabilirsiniz.

Kurs ücretleri

Japonya’da eğitim almak ucuz değildir. Fakat maliyetler İngiltere veya ABD’deki kadar yüksek değildir. Devlet üniversitelerinde yıllık öğrenim ücretleri 3.000-6.000 £ arasında değişirken, özel kurumlarda bu yıllık 9.000 £’a kadar çıkabilir.

Ayrıca her üniversiteye göre değişen bir giriş ücreti ödemeyi de bekleyebilirsiniz. Kursunuz için ödeyeceğiniz tutarı öğrenmek için kabul departmanına başvurun.

İngilizce olarak verilen lisans derslerinin yarısından fazlası dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan Tokyo’da bulunmaktadır. Bununla birlikte QS En İyi Öğrenci Şehirleri 2018’de ikinci sırada yer alan uluslararası öğrenciler genellikle yaşamak için harika bir yer bulurlar. Biraz araştırma yaparak (muhtemelen üniversiteniz aracılığıyla) uygun fiyatlı konaklama bulabilirsiniz, toplu taşıma maliyetleri ise makul düzeydedir.

Tohoku ve Kyushu gibi bölgelerdeki üniversitelerdeki öğrenciler, Tokyo’daki kalışınızı finanse etmek için ihtiyacınız olan aylık 650 £’dan daha düşük yaşam maliyetini bulacaklar.

En Popüler:  Norveç Eğitim Sistemi

Japonya’da eğitim için burs imkanları

Uluslararası öğrenciler için birçok Japonca burs mevcuttur.

12 yaşından küçük bir okula sahip, 24 yaşın altında (Japonya’da okumak istediğiniz yılda) bir İngiliz vatandaşıysanız, Japon Hükümeti MEXT Lisans Burslarına başvurabilirsiniz. Başvurular, Nisan ortasından Haziran ortasına kadar İngiltere’deki Japonya Büyükelçiliği aracılığıyla yapılır. Başarılı adaylar, bir yıllık Japonca dil hazırlık kursu da dahil olmak üzere beş ile yedi yıl boyunca ayda yaklaşık 800 £ alırlar. Burs, sosyal bilimler ve beşeri bilimler ve doğa bilimleri kategorilerindeki belirli çalışma alanlarında mevcuttur.

Japonya’da bir Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen İngiltere öğrencileri için, Japon hükümeti de MEXT Lisansüstü Burs Programını yürütmektedir. Başvurular, eğitim almayı teklif etmeden önceki yılın Nisan ortasından Haziran başına kadar kabul edilir. 35 yaşın altında lisans derecesine sahip olanlar, hem öğretilen hem de araştırma kurslarını kapsayan ödül için başvurabilirler. Çoğu konu alanı için Japonca konuşmanıza gerek yoktur.

Ayrıca önde gelen birçok Japon üniversitesinin yabancı öğrenciler için kendi burs programlarını oluşturduğunu göreceksiniz. Örneğin Kyushu Üniversitesi birçok bursun yanı sıra öğrenim ve kayıt ücretleri için muafiyet ve erteleme programları sunmaktadır.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Japonya’da üç aydan fazla öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin vize almaları gerekir. Bir üniversite tarafından kabul edildikten sonra, kurum sizin adınıza Japon Adalet Bakanlığı’ndan bir Uygunluk Sertifikası için başvuruda bulunacaktır.

Belge, verildiği tarihten itibaren yalnızca üç ay geçerlidir. Bu yüzden ülkenizin Japon büyükelçiliğini aldıktan sonra bizzat ziyaret etmeniz gerekir.

İngiltere’deki Japonya Büyükelçiliği Londra’da bulunmaktadır. Fakat İstanbul ve Kuzey Doğu İngiltere’de yaşayanlar, Edinburgh’daki Japonya Başkonsolosluğu ile iletişime geçebilirler.

İngiltere vizesi başvuru sahipleri için, başvurunun elçilik tarafından işlenmesi yaklaşık dört iş günü sürdüğünün farkında olmalısınız.

Şunları getirmeniz gerekecek:

 • Geçerli bir pasaport
 • Yakın zamanda renkli bir pasaport fotoğrafı içeren (son altı ay içinde çekilmiş) doldurulmuş ve imzalanmış bir Vize Başvuru Formu
 • Kurumunuz tarafından verilen Uygunluk Belgesinin aslı ve fotokopisi.

Japon çalışma vizeleri hakkında daha fazla bilgi için İngiltere’deki Japonya Büyükelçiliği’ni ziyaret edin.

Bir Japon havaalanına vardığınızda, Zairyū Kartı almak için parmak izlerinizi ve fotoğrafınızı çekeceksiniz. Bu ikamet kartı, orta ve uzun vadede ülkede kalanlar için tasarlanmıştır. Ayrıca yılda 130 £ civarında çalışan ulusal sağlık sigortası için de ödeme yapmanız gerekecektir.

Nasıl başvurulur?

Uluslararası lisans ve lisansüstü öğrencileri, web sitelerini ziyaret ederek bir Japon üniversitesinde yer arayabilir ve başvurabilirler. Her üniversite giriş ve başvuru süreleri için kendi gereksinimlerini belirler. Bu yüzden bir kursa kabul edilmeden önce bu koşullara uymanız gerekir.

Dil şartları

Japonca’da verilen çoğu üniversite dersiyle, size yeterlilik düzeyinizi kanıtlamanız gerekir. Üniversitelerin çoğu öğrencilerden Japonca Dil Yeterlilik Sınavını geçmelerini ister.

Ancak şu anda İngilizce olarak artan sayıda kursla, ülkede okumak için Japonca’yı güçlü bir şekilde kavramanız gerekmeyebilir. Ücretsiz Japonca dil kursları genellikle uluslararası öğrencilere lisans programlarından önce ve hatta diğer ders birimlerinin yanında sunulur.

İngilizce olarak verilen derece kursları için, ana dili İngilizce olan biri değilseniz, başvuru sürecinin bir parçası olarak İngilizce yeterlilik sonuçlarınızı (IELTS) göndermeniz istenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu