Brezilya Eğitim Sistemi

Yeni bir dil öğrenirken ve birinci sınıf bir derece elde ederken kendinizi bu popüler uluslararası öğrenci destinasyonunun futbol kültürüne bırakın.

Güney Amerika’daki en büyük ülke, kıtanın %47’sini kapsıyor ve Amazon Nehri’ne, Amazon Yağmur Ormanlarının yarısından fazlasına ve UNESCO dünya kültür ve doğa sitelerinin yanı sıra güzel plajlara ve milli parklara ev sahipliği yapıyor.

Birçoğunun doğal güzelliği için Brezilya’ya çekilmesi sürpriz değil. Fakat kariyer beklentilerinizi de artırabilirsiniz. Ülke, yaklaşık 20.000 uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır ve özellikle São Paulo ve Rio de Janeiro’nun popüler öğrenci merkezlerindeki üniversitelerde yüzlerce İngilizce öğretilen kurs sunmaktadır.

Ayrıca eğer kamu tarafından finanse edilen bir üniversitede eğitim almayı seçerseniz, herhangi bir öğrenim ücreti ödemeniz gerekmeyecektir.

Brezilya üniversiteleri

Brezilya’da 300’e yakın kamu tarafından finanse edilen üniversite ve 2.000’den fazla özel kurum bulunmaktadır.

Devlet üniversiteleri uluslararası öğrencilere ücretsiz eğitim sunarken, özel kurumlar daha maliyetlidir. Bu yüzden bir devlet üniversitesinde yer sağlamak zor olacaktır; başvuru sahiplerinin özel kurumlardaki yerlere oranı ikiden bire düşerken, devlet üniversitelerinde her yer için yaklaşık on aday bulunmaktadır.

Brezilya, QS Dünya Üniversite Sıralaması 2019’un ilk 500’ünde beş kez yer almanın yanı sıra, QS Latin Amerika Sıralaması 2019’a da hakim durumda. 90 Brezilyalı kurum, ilk ondan üçü dahil olmak üzere kesimi yapıyor:

 • São Paulo Üniversitesi (1)
 • Üniversite Estadual de Campinas/Unicamp (4)
 • Federal Universidade do Rio de Janeiro (8).

Akademik yıl, Şubat ayından Aralık ayına kadar sürer ve Temmuz ayında bir ara verilir.

Tüm aday öğrenciler kayıt yaptırmadan önce bir giriş sınavı olan vestibülerden geçmelidir. Vestibüler genellikle Kasım ve Ocak arasında bir veya iki güne yayılır ve edebiyat, matematik ve tarih de dahil olmak üzere birçok konuda bilginizi test etmek için çoktan seçmeli ve kompozisyon öğelerinden oluşur. Özel üniversitelerde formalite olarak kullanılır. Fakat kamu tarafından finanse edilen kurumlardaki rekabeti hafifletmek için tasarlanmıştır.

En Popüler:  Belçika Eğitim Sistemi

Brezilya’da en iyi bölümler ve dereceler

Brezilya yüksek öğretim sistemi, aralarında resmi bir bağlantı olmamasına rağmen Avrupa Birliği’nin Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora dereceleri Bologna sistemine karşılık gelir.

Kalite kontrol yüksek öğrenim sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır; her üç yılda bir, tüm seviyelerdeki kurslar 1 ile 10 arasında değerlendirilir ve 3 veya daha düşük puanlar Yüksek Öğrenim Personelinin İyileştirilmesi Koordinasyonu tarafından yakından izlenir.

Brezilya kurumları üç tür lisans derecesi sunar:

 • Lisanslar; tamamlanması üç ile altı yıl sürebilen en geniş seçenek
 • Lisanslama – üç ile dört yıl süren ilk veya orta öğretim derecesi
 • Teknoloji – iki ile üç yıl boyunca uzmanlık bilgisi sunan profesyonel programlar.

Yüksek lisans derecesi

Bir Mestrado veya Brezilyalı Ustalar, bir tezle sonuçlanan dersler ve araştırma projelerinden oluşan iki yıllık bir derstir.

Mezun olmadan önce herkese açık bir değerlendirme yapıyorsunuz. Yani herkes katılabilir. Tezinizi amirinizin başkanlığında bir komiteye sunacaksınız.

PhDs (Doktora)

Bir Doutorado, Brezilya’daki en yüksek lisansüstü seviyesidir ve tamamlanması üç ile dört yıl sürer.

Brezilya’da bir Doktora programına başlamak için bir Mestrado’ya (veya uluslararası eşdeğeri) ve yüksek seviyede Portekizce yeterliliğine ihtiyacınız olacak. Bu seviyede İngilizce olarak çok az program sunulmaktadır ve ülkenin resmi dilini iyi kavramak almak için gerekli.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Brezilya’nın tadına bakmak isteyen öğrenciler için birçok değişim fırsatı var:

 • Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ) değişim programı, Brezilya’da okumak isteyen öğrencilere yardımcı olur.
 • GoAbroad.com ülke çapında birçok program sunar.

Üniversitenizin Brezilya üniversiteleri ile kendi bağlantıları olabilir ve lisansüstü düzeyde değişim veya yerleştirme önerebilir. Bu yüzden nelerin mevcut olduğunu görmek için bölümünüze danışın.

Kurs ücretleri

Öğrenim ücretleri söz konusu olduğunda, Brezilya yüksek öğretim sistemi uluslararası öğrencilerine Brezilya vatandaşlarıyla aynı davranır. Brezilya Federal Anayasası, lisansüstü seviyesine kadar ücretsiz halk eğitimi hakkını sağlamlaştırmıştır yani; uluslararası öğrenciler için kamu tarafından finanse edilen dereceler ücretsizdir.

Ne kadar özel kurumun ücret alacağı değişir; ücretler, eğitim aldığınız yere bağlı olarak yılda 10.200 BRL ile yılda 40.800 BRL (2.000 ve 8.000 £) arasındadır.

Bütçenize herhangi bir ek maliyeti hesaba katmayı unutmayın – eğitim ücretleriniz ücretsiz olabilir. Fakat sağlık sigortası, öğrenci hizmetleri (toplumlara katılma ve kurs malzemeleri için ödeme gibi) ve başvuru ücretleri için ödeme yapmanız gerekir. Bakım maliyetleri; yiyecek, konaklama ve boş zaman etkinlikleri için.

En Popüler:  Amerika Eğitim Sistemi

Brezilya’da eğitim için burs imkanları

Uluslararası öğrenciler, Brezilya vatandaşları gibi üniversiteleri aracılığıyla yemek, kitap, konaklama ve ulaşım masraflarını destekleyen aynı mali yardım alma hakkına sahiptir. Her üniversite kendi kurallarını belirler. Bu yüzden neye sahip olabileceğinizi görmek için kendinize danışın.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

‘Geçici ikamet’ vizesi, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde genişletilebilen bir yıllık öğrenime izin verir. Başvuru süreci üç aya kadar sürer. Bu yüzden zaman tanıyın ve başvurunuza erken başlayın.

Vize almak için ihtiyacınız olacak:

 • Geçerli bir pasaport
 • İki basılı ve imzalı başvuru formu
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Sabıka kaydı, orijinal ve mükerrer kanıt yok
 • Yeterli fonların kanıtı
 • Tıbbi kayıtlar
 • Eğitim Bakanlığı (MEC) onaylı enstitünüzden bir onay mektubu.

Varışınızdan itibaren 30 gün içinde yaşadığınız şehirdeki federal polise kayıt olmanız gerekmektedir. Bu ziyaretinizi resmileştirir ve daha sonra bir banka hesabı açmak gibi başka amaçlarla kullanabileceğiniz bir yabancı kimlik kartı alırsınız.

Vizenizi yenilemek için başvurunuzu süresi dolmadan en az 30 gün önce federal polise göndermeniz gerekir.

Nasıl başvurulur?

Çoğu lisansüstü kurslara bireysel üniversite web siteleri aracılığıyla başvurabilirsiniz. Fakat bunların çoğu Portekizce olacaktır.

Lisansüstü eğitim için başvururken, Lisans derecesine (veya eşdeğerine) ve aşağıdakilerin kanıtlarına sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir:

 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Yerel Brezilya büyükelçiliğinizdeki yetkililer tarafından damgalanmış kalifikasyonlarınızın resmi kopyaları
 • İlgili mesleki ve öğretim deneyimini gösteren bir CV
 • Referanslar
 • Üniversite amirinizden bir onay mektubu
 • Geçerli olduğu takdirde, başvuru ücreti ödemesi için makbuz kopyası.

Dil şartları

Brezilya’da okumak için, İngilizce olarak verilen bir kursu inceliyor olsanız bile Portekizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

MEC tarafından uluslararası öğrenciler için tanınan tek sınav, çeşitli dinleme, okuma, yazma ve konuşma görevlerini içeren CELPE-Bras’tır.

İngiltere’de MEC tarafından akredite edilmiş bir testi yürüten kurum King’s College, Londra’dır. Sınav yılda iki kez, genellikle Nisan ve Ekim aylarında yapılır ve iki bölümden oluşur:

 • Video, ses ve metin materyallerine dayalı görevlere yazılı cevaplar vereceğiniz 3 saatlik yazılı bir bileşen
 • Önceden bilinmeyen bir konuyu inceleyeceğiniz kişi ile görüşeceğiniz 20 dakikalık bir sözlü bileşen.

Birçok kurs, anadili olmayan konuşmacılar için anlayışınızı geliştirmek için aramaya değer yoğun Portekizce dersleri sunacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu