İtalya Eğitim Sistemi

Akademik mükemmellik konusunda uzun süredir devam eden bir üne sahip olan İtalya’nın, tarihi yerleri, gastronomik lezzetleri ve sanatsal kültürüyle güçlendirilmiş yurtdışında cazip bir çalışma olduğunu göreceksiniz.

İtalya’ya bir seyahat planlarken, kahve, pizza, futbol ve sanat gibi ünlü şeylerini resmetmek kolaydır. Fakat Roma’daki Kolezyum, Trevi Çeşmesi ve Pisa Kulesi gibi mimari zevklerini ziyaret ederken, eğitiminizi daha da ilerletebilirsiniz.

İtalya, her yıl, dünya standartlarında öğretimi, makul öğrenim ücretleri ve erişilebilir finansman fırsatları nedeniyle artan sayıda uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. Ülke, Avrupa’nın en eski ve en saygın üniversitelerinden bazılarına sahiptir.

Kursların çoğu İtalyanca olarak verildiğinden, gelecekteki işverenleri etkileyeceğinden emin olan ikinci bir dil öğrenme şansına sahip olacaksınız.

Boş zamanlarınızda, ülkenin ünlü mutfağının tadını çıkaracak, İtalyan Alpleri’nde yürüyüşe çıkacak, güzel plajlarda güneşin tadını çıkaracak veya Milano gibi metropol şehirlerindeki moda noktalarına göz atacaksınız.

İtalyan üniversiteleri

İtalya’daki yüksek öğretim sistemi üniversitelere ve üniversite dışı kurumlara ayrılmıştır. Bunlar aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Üniversiteler; çoğunluğu ikincisi olmak üzere hem özel hem de kamu tarafından finanse edilenleri içerir. Buna lisansüstü okullar (Scuola Superiore Universitaria), telematik üniversiteleri ve eyalet tarafından finanse edilen okullar da dahildir. Toplamda 98 üniversite var.
 • Üniversite olmayanlar. Bunlar AFAM (Güzel Sanatlar Müzik ve Dans Yüksek Öğrenimi) enstitüleri olarak bilinen sanat alanında uzmanlaşmış sektöre özgü akademilerdir. Şu anda bunlardan 138 tanesi ülke çapında, araştırmaya dayalı ve teknik kurumlar, dil arabuluculuğunda yüksek öğretim okulları ve yüksek entegre eğitim okulları bulunmaktadır.

Avrupa genelinde yüksek öğrenim niteliklerini standartlaştıran Bologna Süreci, Bologna Üniversitesi’nden seçilmiştir; 1088 yılında kurulan ve sürekli çalışma dünyanın en eski üniversitesidir.

Bu reform nedeniyle yeterlilikler aşağıdaki şekilde yapılandırılmıştır:

 • Birinci döngü/Laurea – Lisans/lisans derecesi ile karşılaştırılabilir.
 • İkinci döngü/Laurea Magistrale – iki yıllık bir çalışmadan ve bir Yüksek Lisans derecesine eşdeğerdir.
 • Uzmanlık Yüksek Lisans programları/Master Universitario di Livello – genellikle bir yıllık eğitim içerir ve öğrencilere mesleki bilgi sağlar.
 • Tek döngü Yüksek Lisans programları/Laurea Magistrale Ciclo Unico – okuldan ayrılanlara giriş için beş veya altı yıllık bir program.
 • Üçüncü döngü/Dottorato di Ricerca – üç yıllık, doktora düzeyinde programlar.

Şu anda QS Dünya Üniversitesi Sıralaması 2019’da toplam 30 İtalyan üniversitesi var ve dördü ilk 200’ü kazanıyor. Politecnico di Milano, 156. sırada yer alıyor ve bunu Scuola Superiore Sant’Anna, Scuola Normale Superiore di Pisa ve Bologna.

İtalya’daki akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. İlki Eylül/Ekim-Ocak/Şubat ayları arasında, ikincisi Şubat ayında başlayıp Temmuz ayında sona eriyor. İtalya’nın üniversite sistemi hakkında bilgi ve kurumlarından birinde eğitim almak için Uni-Italia’yı ziyaret edin.

İtalya’da en iyi bölümler ve dereceler

İtalya’da Laurea olarak bilinen bir lisans derecesi genellikle üç yıllık tam zamanlı bir programdır. Geniş bir konu seçeneği mevcuttur. Fakat ülke özellikle sanat, tasarım, mimari ve uygulamalı bilimlerdeki akademik mükemmelliği ile ünlüdür.

En Popüler:  Çin Eğitim Sistemi

Çoğu kurs İtalyanca olarak verilirken, İngilizce dil programlarının sayısı da artmaktadır. Fakat uluslararası öğrencilerin kabul edilmeden önce İtalyanca yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Ayrıca kabul edilmek için gerekli geçerli okul bitirme sertifikasını (veya eşdeğerini) sunan seçtiğiniz kuruma önceden kayıt yaptırmanız gerekir.

Yüksek lisans derecesi

İtalyan Ustaların (Laurea Magistrale) tamamlanması iki yıl alır ve dört sömestre ayrılır. Dördüncü dönem sonunda bir tezin sunulmasıyla sonuçlanacak olan birçok ders, öğretici ve grup çalışması yoluyla öğretileceksiniz.

İkinci aşama lisansüstü programlar çeşitli konularda incelenebilir ve bazı İtalyan üniversiteleri tamamen İngilizce olarak verilen yüksek lisans dersleri vermektedir. Seçtiğiniz konunun bunlardan biri olup olmadığını öğrenmek için kurumunuzun uluslararası ofisine danışın.

Hukuk, farmakoloji, mimarlık ve tıp gibi bazı konularda, belirli üniversitelerde okuldan ayrılanlar beş veya altı yıllık bir Master programı alabilir.

Uzman bir yıllık Master dersleri pratik eğitime daha fazla odaklanır ve genellikle hukuk, mühendislik veya eğitim gibi profesyonel konularda bulunur.

Bazı programlar için ilgili bir konuda olması gereken iyi bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir.

PhDs (Doktora)

Üçüncü aşama araştırma Doktora olarak da bilinen doktora dereceleri (Dottorato di Ricerca) tüm İtalyan üniversitelerinde incelenebilir ve genellikle tamamlanması en az üç yıl sürebilir. Bu süre zarfında, bireysel bir proje üzerinde çalışacak ve orijinal araştırmaya dayalı bir tez üreteceksiniz.

Üçüncü bir programa girmek için, ilgili bir Master yeterliliğine ihtiyacınız olacak ve muhtemelen bir kabul sınavına girmeniz gerekecektir. Kursunuz İtalyanca öğretiliyorsa, aynı zamanda dilde yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İngiltere üniversitelerine devam eden öğrenciler, Avrupa Birliği (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirler. Program, milyonlarca gence, öğrenciye ve yetişkine çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Fırsatlar üç aydan maksimum 12 aya kadar sürer.

Üniversitenizin İtalya’daki bir ortak üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Üniversitenizin programa dahil olup olmadığını ve konunuzda Erasmus+ şemasını sunduğunu kontrol edin.

Yurtdışında öğrenim gören İngiltere üniversiteleri, bölüm düzeyindeki İtalyan meslektaşlarıyla yerinde bağlantı alışverişinde bulunurlar, Southampton Üniversitesi, Sussex Üniversitesi, Warwick Üniversitesi ve Durham Üniversitesi’dir.

Kurs ücretleri

İtalya’da öğrenim görmek için harç ücretleri üniversiteye ve seçtiğiniz kursa bağlı olarak değişecektir. Bu yüzden maliyetleri öğrenmek için kurumlara ayrı ayrı danışmak önemlidir.

Ortalama olarak kamu kurumlarındaki lisans dersleri yıllık 900 € ile 4.000 € arasındadır. Özel üniversitelerde yıllık maaşlar genellikle 6.000 € ile 20.000 € arasında değişmektedir.

AB veya Avrupa Ekonomik Alanı’ndan (AEA) öğrenciler, kurslar için İtalyan vatandaşlarından daha fazla ödeme yapmak zorunda olmamalıdır. Fakat diğer uluslararası öğrenciler için maliyetler daha yüksek olabilir.

En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

İtalya’da eğitim için burs imkanları

Burslar ve yardımlar söz konusu olduğunda İtalyan öğrencilerle aynı kurallar geçerlidir. Tüm öğrenciler, bireyin mali durumuna ve akademik değerine bağlı olarak dağıtılan finansman ile başvurabilirler. Bu burslar, öğrenci kredileri, konut yardımı, yemek biletleri ve ücret feragatleri için geçerlidir.

Başvurabileceğiniz farklı fon türleri vardır ve seçtiğiniz üniversitedeki uluslararası ofis seçeneklerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

İtalya’daki üniversitelerin normalde ikamet salonları yoktur. Fakat konaklama hizmetleri sunacaktır. İtalya’nın daha pahalı AB ülkelerinden biri olduğunu ve kuzeyde yaşam harcamalarının güneyden çok daha yüksek olduğunu unutmayın.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB vatandaşları, aşağıdaki sürece okurken herhangi bir AB ülkesinde yaşamalarına izin verilir:

 • Üç aydan fazla çalışıyorlar
 • Onaylanmış bir üniversiteye/diğer eğitim kurumlarına kayıtlı olanlar
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan)
 • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var.

Bu nedenle AB öğrencilerinin İtalya’da eğitim almak için vizeye ihtiyaçları yoktur.

Uluslararası veya AB üyesi olmayan öğrencilerin yerel İtalyan büyükelçiliğinde veya konsolosluğunda İtalyan eğitim vizesine başvurmaları gerekecektir. Göndermeniz istenebilir:

 • Geçerli bir giriş vizesi başvuru formu
 • Geçerli bir pasaport
 • Yeni bir pasaport fotoğrafı
 • Eğitim süreniz boyunca İtalya’da konaklama kanıtı
 • Yeterli fon kanıtı (yılda en az 5.824.91 €)
 • Geçerli sağlık sigortası bilgileri
 • Bir İtalyan kurumundan kabul mektubu.

AB üyesi olmayan öğrencilerin varıştan itibaren sekiz gün içinde yaşayacağınız şehirde oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekir. Bu işlem İtalya’daki yerel postanenizde yapılabilir ve size ilgili başvuru bilgileri verilir.

Nasıl başvurulur?

İtalya’daki üniversite başvuru prosedürleri eğitim seviyenize ve AB üyesi olup olmadığınıza bağlıdır. Bir giriş sınavına girmeniz gerekebilir.

Başvuru prosedürleri ve gerekli belgelerle ilgili bilgiler genellikle seçtiğiniz kurumdan online olarak bulunabilir.

Başvuru süreci, ülkenizdeki İtalyan büyükelçiliğine veya konsolosluğuna, ilgili destekleyici materyallerle birlikte bir ön başvuru talep formu göndermeyi içerir. Bunlar:

 • Doldurulmuş başvuru formu
 • Doldurulmuş bir ön kayıt formu
 • Okuldan çıkış sertifikanızın bir kopyası (lisans) veya lisans sertifikanızın bir kopyası (lisansüstü)
 • Akademik transkript
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • İtalyan yeterliliğinin kanıtı
 • Uygulamanızı destekleyen ek belgeler.

Tüm belgeler İtalyancaya çevrilmelidir. Bir AB öğrencisiyseniz, bir İtalyan üniversitesine başvurmadan önce yerel yeterliliğinizi kabul eden yerel İtalyan büyükelçiliğinizden Akademik Uygunluk ve Uygunluk Mektubu (Loco/DV’de Dichiarazione di Valore) alacaksınız. Büyükelçilik daha sonra belgelerinizi seçtiğiniz kuruma göndermekten sorumludur.

AB üyesi olmayan öğrenciler için, büyükelçilik başvurunuzun İtalya’da eğitim almak için vize kriterlerini karşılayıp karşılamadığını belirleyecektir.

Dil şartları

Artan sayıda lisansüstü ders İngilizce olarak verilmektedir. Fakat lisans düzeyinde çoğu İtalyanca verilmektedir.

İtalyanca öğretilen programlar için, uluslararası öğrencilerin başvuru aşamasında dilde yeterliliklerini kanıtlamaları gerekecektir. Bu genellikle bir sınav oturumu içerir. Fakat bazı durumlarda dilde yeterliliğinizle ilgili belgesel kanıtlar sunabilirsiniz.

Dereceniz İngilizce öğretilse bile, yeni bir çevreye yerleşmenize ve arkadaş edinmenize yardımcı olabileceğinden, temel İtalyanca bilgisine sahip olmak hala iyi bir fikirdir. Kendi ülkenizde bir kurs alarak veya geldikten sonra İtalyanca dil kursları hakkında bilgi almak için kurumunuzun uluslararası ofisine başvurarak dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu