Danimarka Eğitim Sistemi

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kurslar ve Danimarka’da ücretsiz eğitim için ikinci bir dil öğrenme şansı akıllı bir fikirdir.

Kuzey Avrupa’da bulunan Danimarka, akademik mükemmeliyet geçmişine sahiptir. Artan sayıda üniversite kursu İngilizce öğretilirken, Danimarka’da okumak size İskandinav dili öğrenmek için mükemmel bir fırsat sunmaktadır.

Ülkede yaşamak, özellikle bir öğrenci bütçesinde ucuz değil, ücretsiz sağlık hizmeti ve verimli bir ulaşım sistemi gibi yüksek kaliteli kamu hizmetleri finansal tutamın hafifletilmesine yardımcı oluyor. Bisiklete yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Danimarkalı bisiklete binmeyi sever. Bu da çevre için iyidir.

Danimarka düzenli olarak yaşamak için en güvenli ve en mutlu yerlerden biri olarak seçiliyor ve bu da uluslararası öğrenciler için mükemmel bir seçim.

Çalışma saatlerinizde Aarhus ve Aalborg gibi büyük şehirleri ziyaret edebilir ve 400’den fazla adayı keşfedebilirsiniz.

Danimarka’daki Üniversiteler

Danimarka’da dört tür yüksek öğretim kurumu vardır:

 • Üniversiteler, psikolojiden zoolojiye kadar çeşitli konularda geleneksel lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunmaktadır. QS Dünya Üniversitesi Sıralaması 2023’de 81. sırada yer alan Kopenhag Üniversitesi de dahil olmak üzere toplam sekiz tane var.
 • Üniversite kolejleri, hemşirelik, mühendislik ve sosyal çalışma gibi alanlarda mesleki profesyonel kurslar sunmaktadır. Bu kolejlerin işletmeler ve üniversitelerle güçlü bağları vardır ve öğrencileri yerleştirme ve istihdam fırsatlarına kadar açarlar.
 • Sanatsal yüksek öğretim kurumları, diğer sanatsal disiplinlerin yanı sıra tasarım, müzik, mimarlık ve tekstil öğrencileri için uzman sanat okullarıdır.
 • Denizcilik eğitim ve öğretim okulları araştırma ve uygulama odaklı kurslar sunmaktadır. Bu okullar Kopenhag, Fredericia ve Svendborg’da bulunabilir.

Akademik yıl Eylül ve Haziran ayları arasındadır ve sınavlar Ocak ve Haziran aylarında yapılır.

Danimarka’da okumak için ülkenin resmi dili olan Danca’da akıcı konuşmanıza gerek yok. Ülke tamamen İngilizce olarak öğretilen 600’den fazla derece programı sunuyor.

Danimarka’da en iyi bölümler ve dereceler

Danimarka’da iki tür lisans yeterliliği vardır:

 • Profesyonel Lisanslar; üniversite kolejlerinde öğrenim gören Profesyonel Lisans kursları üç ile dört buçuk yıl sürer ve belirli bir mesleğe girmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Profesyonel Lisansların bir parçası olarak derslere ve seminerlere katılacak ve bir final projesi göndermeden önce yerleşimler yoluyla kazandığınız bilgileri uygulayacaksınız.
 • Üniversite Lisansları – bir veya iki konu alanına odaklanan bu üç yıllık kurslar, işgücü piyasasına girmek veya lisansüstü yeterlilik için çalışmaya devam etmek için araştırmaya dayalı öğretim yoluyla akademik temeller verir.
En Popüler:  İzlanda Eğitim Sistemi

Herhangi bir lisans ders başvurusunu optalgese.dk aracılığıyla gönderirsiniz. Burada, döngü başına sekiz kursa başvurabilir ve kurumları tercih sırasına göre listeleyebilirsiniz. Başvuruların son günü, sonraki Ağustos veya Eylül aylarındaki başlangıç ​​tarihleri ​​için 15 Mart’tır.

Bir lisans derecesi için eğitim almak için bir Danimarka lise bitirme sertifikası ve İngilizce yeterlilik belgesi ile karşılaştırılabilir bir giriş sınavına ihtiyacınız olacaktır.

Yüksek lisans derecesi

Candidatus derecesi olarak bilinen Danimarka Master derecelerinin tamamlanması bir ile iki yıl alır. Bir dizi konuda mevcut olan bir Yüksek Lisans programında bir tez sunacak veya pratik bir projeyi tamamlayacak, derslere ve seminerlere katılacaksınız.

Lisans derslerinden farklı olarak genellikle kendi web sitesi aracılığıyla doğrudan kuruma bir Yüksek Lisans başvurusunda bulunacaksınız. Avrupa Birliği (AB), Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçreli ulusal öğrenciler için her bir kurum kendi son tarihlerini bildirir. Fakat bunlar sonbaharda giriş için genellikle Mart ayı civarındadır. Uluslararası öğrenciler için son başvuru tarihleri ​​Ocak ayı kadar erken olabilir.

Bir Yüksek Lisans için giriş koşulları, uluslararası kabul görmüş bir Lisans derecesi içerir. Belirli konular için ek giriş koşulları olabilir; başvurmadan önce ilgilendiğiniz kursu sunan kuruma danışmalısınız.

PhDs (Doktora)

Danimarka’da doktora çalışmaları, bir tezi tamamlamak için en son ekipman ve bilgilere erişebileceğiniz uzman gözetiminde üç yıllık bağımsız araştırmaları içerir. Araştırma ağlarına ve yerleşimlere öğretim ve katılım, Danimarka doktora programlarının diğer ayrılmaz parçalarıdır.

Doktora programına katılabilmek için, Birleşik Krallık’ta alınabilecek tüm Master dereceleri de dahil olmak üzere, Danimarka Master derecesine eşdeğer bir yeterlilik sahibi olmanız gerekir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Danimarka’da okumak isteyen bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler bunu AB’nin eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+ ile yapabilirler. Erasmus+, dört milyondan fazla Avrupalı ​​öğrenciye üç aydan bir akademik yıla kadar değişen yerleşimlerle çalışma, iş deneyimi ve gönüllü fırsatlar sunmaktadır.

Mali destek, detayları Erasmus+ Program Rehberinde bulunan Erasmus+ Grant aracılığıyla edinilebilir. Muhtemelen sigorta veya öğrenci birliği üyeliği için ücret ödemeniz gerekecektir. Fakat aksi takdirde, yerleşimi tamamladığınız kurumda ücret ödemekten muaf tutulacaksınız. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için üniversitenizle konuşun.

Kurs ücretleri

AB, AEA veya İsviçre’den iseniz veya bir değişim programında Danimarka’da eğitim alıyorsanız şanslısınız. Yüksek Lisans eğitimi alırken herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Ayrıca daimi oturma iznine, daimi bir sürüme yükseltilebilecek geçici bir izne sahipseniz veya AB/AEA dışından gelen ancak Danimarka’da çalışan bir ebeveyniniz varsa eğitim ücretini ödemekten muaf olursunuz.

Koşulları bu koşulların dışında kalan tüm öğrenciler öğrenim ücretinden öder. Ücretler kurumlar arasında değişiklik gösterir. Genellikle 6.000 € – 16.000 € civarındadır. (yaklaşık 5.091 £ – 13.577 £)

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Sistemi (BAE)

Ücretsiz eğitim almaya hak kazanmış olsanız bile, Danimarka’da yaşam maliyetinin alışık olduğunuzdan daha yüksek olduğunu hatırlamakta fayda var. Bütçenizi kullandığınızdan ve yemek, konaklama ve kurs malzemelerinin maliyetlerini karşılayabildiğinizden emin olun.

Danimarka’da eğitim için burs imkanları

Ücretsiz öğrenim tüm öğrenciler için mevcut olmasa da birçok fonlama seçeneği vardır.

Örneğin yüksek lisans veya doktora seviyesindeki Amerikalı lisansüstü öğrencileri, kuruma bağlı olarak 8 yıllık ile 21.000 dolar arasında bir yıllık öğrenim ücretini alan Fulbright Komisyonu aracılığıyla fon almak için başvurabilirler.

Dünyanın diğer ülkelerinden yüksek nitelikli değişim öğrencileri ve araştırmacılar, Kültür Anlaşmaları kapsamındaki Danimarka Hükümeti Burslarından fon almaya hak kazanabilirler. Uzun süreli öğrenim dönemleri ve yaz dönemi derslerinin masraflarını karşılamak için burslar verilmektedir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB/AEA vatandaşı değilseniz, Danimarka’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız olacaktır; ülkenizin hükümetin Danimarka’da Yeni’deki listesinde görünüp görünmediğini kontrol edin. Vize türü, kalış sürenize bağlıdır. Üç aydan kısa bir süre eğitim almayı planlıyorsanız, kısa süreli turist vizesine başvurmanız gerekir. Üç aydan fazla eğitim almayı planlıyorsanız, ülkeye gelmeden önce oturma iznine başvurmanız gerekir.

Vize ücretini ödemeniz ve ayrıca aşağıdakilere de ihtiyacınız olacak:

 • Geçerli bir pasaport ve pasaport fotoğrafı
 • Üniversitenizden bir kabul mektubu
 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • Mali kanıt
 • Seyahat ve sağlık sigortası kanıtı.

Bir AB/AEA ülkesi veya İsviçre’deyseniz Danimarka’da eğitim almak için vizeye ihtiyacınız yoktur. Fakat üç aydan uzun bir süre kalıyorsanız (çalışıyorsanız altı) varışta ikamet iznine başvurmanız gerekir.

Bu izne başvurmak için pasaportunuzu, pasaport fotoğrafınızı ve kurumunuzdan yerel eyalet (Statsfervaltningen) kabul mektubu almanız gerekir.

Nasıl başvurulur?

Danimarka’da bir yüksek lisans programına başvurmak için akademik transkriptlerinizin ve lisans sertifikanızın kopyaları, pasaportunuzun fotokopisi, CV ve kursunuzun öğretildiği dilde yeterliliğinizin kanıtı da dahil olmak üzere önceki eğitimin kanıtlarını sağlamanız gerekir.

Mümkün olduğunca erken uygulayın. Özel son başvuru tarihleri ​​için kurumunuza danışın.

Dil şartları

Danimarka’da bir yüksek öğrenim kursuna kabul edilmek için, İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Bu sınav, onaylanmış sınavlardan birini geçerek yapabilirsiniz:

 • IELTS
 • TOEFL

Her bir kurum bu sınavlar için kendi geçiş oranlarını belirler. Ana dili İngilizce olan kişiler test gereksinimlerinden muaftır.

Danca öğrenmek istiyorsanız ikinci bir dil olarak Danca Eğitim Sınavını geçerek yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir.

İngilizce konuşan bir programa kaydolan uluslararası bir öğrenci olarak öğreniminizin yanı sıra ücretsiz olarak Danca öğrenme fırsatına sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu