İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Bir iş sağlık ve güvenlik mühendisinin en önemli görevi, güvenli ve verimli bir çalışma ortamı sağlamak için bir işgücünün izleyeceği prosedürler ve güvenlik standartları geliştirmektir. Bu mühendisler, işçilerin çalışma ortamları tarafından hastalanmamasını veya yaralanmamasını sağlamak için kolaylaştırılmış süreçler geliştirmek için alandaki mevcut bilgilerinden yararlanmaları açısından hayati öneme sahiptir.

Nasıl İş Sağlığı ve Güvenliği Mühendisi Olunur?

E-Kurs’a göre iş sağlık ve güvenlik mühendislerinin neredeyse %70’i lisans derecesine sahiptir. Çoğu iş sağlık ve güvenlik mühendisinin mühendislik alanında en az bir lisans derecesi vardır. Alınacak mühendislik derecesi türünü tavsiye ettiler, kişinin çalışacağı sektöre bağlı olacaktır. Örneğin endüstriyel güvenlik ve sağlık mühendisleri, yangın önleme ve koruma mühendisleri, sistem güvenlik mühendisleri, havacılık güvenliği mühendisleri ve ürün güvenliği mühendisleri vardır.

İş Sağlık ve Güvenlik Mühendisinin İş Tanımı

Bir iş sağlık ve güvenlik mühendisi, genellikle işçilerin yakında kullanabilecekleri yeni ekipmanı gözden geçirir ve çalışma ortamlarında güvenle çalıştırılmalarını sağlar. Ayrıca bir tesisi tehlikeli koşullar açısından da inceleyeceklerdi. Çalışma ortamının güvenli olmasını, güvenlik donanımlarının giyilip kullanılmasını ve ekipmanın uygun şekilde bakımının yapılmasını ve kullanımının güvenli olmasını sağlamak istiyorlar.

Gözlemlerine dayanarak, ek güvenlik önlemleri ve süreç iyileştirmeleri önereceklerdir. Örneğin bir makineye yeni bir güvenlik cihazı ekleyebilir veya işgücünü güvenlik donanımının doğru kullanımı konusunda eğitebilir ve yeni güvenlik ve sağlık politikaları uygulayabilirler. İşle ilgili bir kaza varsa, bir iş sağlık ve güvenlik mühendisi raporları gözden geçirir ve kazanın tekrar olmasını azaltmak veya ortadan kaldırmak için ek araştırmalar (görüşmeler gibi) bile yapabilir.

En Popüler:  DevOps Nedir? Nasıl Olunur?

Güvenlik Mühendisi İş İlanı

ABD Darphanesi tarafından yayınlanan bir iş tanımına bakalım. Bu iş ilanı, aşağıdaki sorumlulukları yerine getirecek bir kişi arıyor:

 • Güvenlik konuları ile ilgili olarak hem Birleşik Devletler Darphanesi hem de yükleniciler için mesleki ve endüstriyel güvenlik konusunda teknik bir otorite olarak hizmet verir.
 • Geçerli gerekliliklere uygunluk açısından iş güvenliği analizlerini, değerlendirmelerini ve diğer iş güvenliği belgelerini gözden geçirin.
 • Tesislerin ve ekipmanın yeterliliğini değerlendirin ve tesisler ve ekipmanlarla ilgili gerekli tavsiyelerde bulunun ve arıza veya yaralanmayı önlemek için uygunluğu belirleyin.
 • Kapsam, içerik ve yeterlilik açısından önerilen ve mevcut program belgelerini inceleyin; ve mesleki ve endüstriyel güvenlik uygulamaları ve prosedürlerinde iyileştirmeler tavsiye eder.
 • İş güvenliği ile ilgili fiziksel fenomenler, mühendislik ve bilimsel kavramlar hakkındaki derinlemesine bilgilerden yararlanarak, mevcut standartların ve uygulamaların, yöntemlerin ve tekniklerin önemli ölçüde değiştirilmesini içeren sorunlara çözümler geliştirin.

Bu pozisyon, Amerika’da, 12/19/2018 tarihine kadar, 01/22/2019 tarihine kadar, yıllık 112.500 $ ila 158.900 $ arasında bir maaş aralığı ile yayınlanmıştır. Bu ilan İş Arama Ofisi’nin bir parçasıdır.

Ücretsiz Bilgi Kaynakları

Sertifikalı ve Güvenlik Uzmanları Kurulu, güvenlik uzmanlarının izlediği çeşitli kariyer yolları hakkında bilgi sunar.

Benzer Meslekler:

 • Yangın Önleme Mühendisi
 • Ürün Güvenliği Mühendisi
 • Maden Güvenliği Mühendisi

Endüstriyel Güvenlik Sağlık Mühendisi Kimdir?

İşçileri korumaya yönelik işyeri düzenlemelerinde bile, birçok iş bir risk unsuru taşır. Endüstriyel güvenlik ve sağlık mühendisleri, çalışmak için tehlikeli olan yerleri mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için mühendislik araçlarını ve teknolojiyi kullanmaktan sorumludur. Bu mühendisler, çeşitli kaynaklardan (kimyasal, fiziksel, biyolojik ve hatta psikolojik) kaynaklanan tehlikelerden kaçınmak için çalışma sahası ve ürün güvenliğini destekler. Her zaman tehlikeli durumları öngörmek ve önlemek için yeni yollar ararlar ve meydana geldiklerinde bunları güvenlik önlemleriyle kontrol ederler.

En Popüler:  Kariyer Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Endüstriyel güvenlik ve sağlık mühendisleri, çabaları koordine etmek için diğer halk sağlığı ve güvenliği çalışanlarıyla birlikte çalışır, genellikle endüstriyel kazaları ve yaralanmaları araştırmak, nedenlerini bulmak ve gelecekteki sorunları önlemek için ekip oluşturur. Bu mühendisler, yeni ve iyileştirilmiş güvenlik programları planlamak için ofiste vakit geçirirken, aynı zamanda makine ve ortamları değerlendirmek ve çalışanları güvenlik ve acil durum prosedürleri konusunda eğitmek için çalışma sahalarına da seyahat ederler. Bu pozisyonların çoğu, işle ilgili deneyimle birlikte mühendislik alanında dört yıllık bir üniversite derecesi gerektirir. Bu mühendisler için, daha güvenli ve daha sağlıklı işyerlerinin sürdürülmesi Amerikan endüstrisinin çalışkan olmasını sağlıyor.

Kaynakça

 • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, İş Sağlık ve Güvenlik Mühendisleri.
 • Kariyer Geliştirme Merkezi. 17-2111.00.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu