Gazeteci Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Gazeteci Nedir?

Gazeteci, bilgiyi araştıran, toplayan ve bir haber olarak sunan kişidir. Bu gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet aracılığıyla sunulabilir. Gazetecilere, haberleri çok yönlü ve tarafsız bir şekilde sunmaları beklenir.

Gazeteci Ne Yapar?

Gazetecilik, birçok fırsatı olan geniş bir kariyerdir. Medyanın farklı alanlarında (televizyon, radyo, gazeteler, dergiler, vb.), Gazeteciler için özel görevler vardır. Bir kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak bir gazeteci şu görevlerden birini veya birkaçını yapabilir:

Muhabirler
doğrudan bilgi toplanmasına katılırlar. Çok yönlü bir haber yazmak için röportajlar yapar, kaynakları bulur ve gereken tüm bilgileri bir araya getirir. Muhabirler ayrıca bilgileri yazılı veya sözlü olarak haber hikayelerinde, belgesellerde veya öne çıkan makalelerde sunarlar. Genel muhabirler her türden haberi kapsar. Fakat bazıları spor, politika veya yaşam tarzı gibi belirli alanlarda uzmanlaşabilir. Bazı muhabirler, büyük haber kuruluşlarının personeli üzerinde çalışabilir veya serbest yazarlar olarak onlara ödeme yapan kişi için hikayeler yazabilir.

Alt editörler
muhabirler tarafından yazılan hikayeleri almak ve bunları belirli gazete, dergi veya web sitesinin özel ihtiyaçlarına uygun bir forma sokmak. Alt editörler bilgiyi kendileri toplamaz, bunun yerine mevcut hikayelerin belirli bir hedef kitleye uyacak şekilde nasıl daha iyi uyarlanabileceğine odaklanırlar.

Foto muhabirleri
haberi bildirmenin bir yolu olarak fotoğrafı kullanmak. Bir muhabirle olayları aktarabilir, yazılı bir hikayeyi temsil etmek için fotoğraflar çekebilir veya haber etkinliklerine kendi başlarına katılarak her iki işi de yapabilirler. Bir foto muhabiri yanlarında fotoğraf ekipmanı taşımalı ve gerçekleştikleri anda önemli olayları yakalamak için anında karar vermelidir. Zaman zaman fiziksel tehlikeye, kalabalığa veya sert hava koşullarına maruz kalabilirler.

En Popüler:  Jeotermal Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

Editör
bir gazete, dergi veya haber bülteninde nelerin yer alacağına karar vermekten sorumludur. Gazeteciler tarafından yazılacak içerikten kendisi sorumludur ve tüm nihai kararları verir.

Haber editörü
tüm haber muhabirlerinden sorumlu kişidir. Hangi hikayeleri anlatacaklarına ve işi kimin yapacağına dair tüm kararları onlar veriyor. Büyük haber kuruluşlarında, haber editörünün görevi muhabirleri seçilen haberlere atamak olan ve genellikle genelkurmay başkanı olarak anılan bir yardımcısı olabilir.

Özellik yazarları
bir haber hikayesine daha fazla arka plan sağlayan daha uzun hikayeler yazın. Bu tür bir yazı, okuyuculara uzun ve bilgilendirici bir makale vermek için çok daha derinlemesine araştırma gerektirir.

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazetecilerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Gazetecinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Gazetecinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Yazılan makalenin türüne bağlı olarak bir gazeteci hikayeyi üretmek için ihtiyaç duyduğu her yerde çalışır. İş yeri, etkinliklere ve büyük etkinliklere katılmak ya da insanların kapılarını çalmak gibi farklılıklar gösterebilir. Tüm bilgiler toplandıktan sonra makale yazımı bir otel odasında, kahvehanede, ofiste veya evden yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gazeteci olmak için kaç yıl okunur?

Dört yıllık Lisans Programı, hevesli gazetecilerin çoğunluğu tarafından takip edilen genel eğitim yoludur. Gazeteciler mesleklerinde ilerledikçe, bazıları daha fazla çalışma yapmayı tercih ediyor. Seçilen yüksek lisans derecesi seviyesi genellikle onların özel kariyer hedeflerine veya pozisyonlarına bağlıdır. Gazetecilik alanında yüksek lisans yapmak için bir ila iki yıl daha gerekir. Doktora Gazetecilik programları genellikle beş yıl sürer.

Gazeteci olmalı mıyım?

Gazeteciliğin medya endüstrisinin bel kemiği olduğu ve yüksek işleyen bir toplum için kritik olduğu söylendi. O halde, gazetecilerin doğruluk, dürüstlük ve doğruluk tutkusu olması gerektiği sonucu çıkıyor. Ve dışarı çıkıp hikayeyi öğrenecek cesarete sahip olmalılar.

Tabii ki, işin çok daha fazlası var. Alana girmeyi planlayan herkesin, gerektirdiği yetenekleri ve yaptığı talepleri anlaması gerekir.

Gazetecilikte başarılı bir kariyere sahip olan insanlar, ortak birkaç şeye sahip olma eğilimindedir.

İyi okunurlar. Güncel olaylar ve gelişmelerle ilgilenirler.

İlginç hikayeleri düşünme veya tanımada yetenekleri vardır.

İçgüdüleri iyi. İnsanları iyi okurlar.

İnsanlarla tanışmayı severler. Güçlü kişilerarası ilişkiler sürdürürler.

Sorgulayan zihinleri var. Soru sormayı severler. “Kazmayı” seviyorlar.

Sağlıklı bir şüphecilik sergiliyorlar.

Tarafsız gerçeği bildirecek kadar cesurlar.

Kalın derileri vardır. Eleştiri alabilirler.

Gerçek bilgilere mantıksal ve sistematik olarak erişebilen, bunları sentezleyebilen ve saklayabilen kritik düşünürlerdir.

Gerçeğin mevcut veya elde edilebilir en iyi versiyonunu elde etme ve ardından bu gerçekleri doğrulama çabalarında motive ve ısrarcıdırlar.

Hikaye anlatma konusunda sezgisel bir anlayışa ve drama, gerilim ve gerilim yaratan kurgusal olmayan anlatı araçlarına sahip etkili iletişimcilerdir.

Gazeteciliğin modern araçları olan gelişen teknolojiler, veritabanları ve sosyal medya ile çalışma konusunda ustadırlar.

Düzenli bir çalışma haftası fikrinden vazgeçiyorlar. İşlerinin hızını kucaklıyorlar, baskı altında serinler ve hikayenin ne zaman ve nerede çağırdığını ‘gider’.

Gazeteci Olmanın Yolları

Gazeteci olmanın eğitim yolu oldukça kesindir: bir Lisans Programı, potansiyel olarak bir Yüksek Lisans kazanın ve ilgili stajlara katılın. Bu mesleğe giden yolun daha az tanımlanmış kısmı, uzmanlaşma için var olan seçeneklerde yatmaktadır.

Gazeteciler nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre gazeteciler ağırlıklı olarak sanatsal insanlar olma eğilimindedir. Sonraki iki en güçlü arketipleri araştırmacı ve sosyaldir. Bu üç özelliğin birleşimi – tesadüfen değil – mükemmel bir gazeteciyi tanımlar: doğal bir yaratıcı beceriye sahip, yoğun bir şekilde araştıran ve diğer insanlarla konuşmaya ve etkileşimde bulunmaya istekli bir kişi.

Gazeteciler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu