İrlanda Eğitim Sistemi

Her yıl binlerce uluslararası öğrenci öğrenimlerini ilerletmek için İrlanda’ya akın ediyor ve nedenini görmek zor değil. İrlanda üniversiteleri, eğitim ücretleri ve vizeler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Eğitim mükemmelliği ile tanınan İrlanda hükümeti, İrlanda’nın dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birini korumasını sağlamaya yardımcı olan yüksek öğrenim kurumlarına yılda 783 milyon €’dan fazla yatırım yapmaktadır.

Ülkede eğitim almayı seçerseniz, 5.000’den fazla uluslararası geçerliliğe sahip nitelik arasından seçim yapabilirsiniz. Bu yüzden size uygun bir kurs bulmak zorundasınız. Mezun olduktan sonra kalmayı seçerseniz, parmaklarınızın ucunda birçok fırsatınız olacak. İrlanda, Google, Dell, Apple, Facebook, Twitter ve Pfizer gibi kuruluşların hepsinin genel merkezi ülkede bulunduğu etkileyici sayıda uluslararası şirkete ev sahipliği yapıyor.

Dahası Emerald Isle, eğitim için güvenli ve samimi bir yer sağlar. Geleneksel Gaelic kültürü ve sanattaki zengin tarihi, kıyı manzaraları, bozulmamış kırsal alanlar ve metropol şehirlerle sınırsız eğlence fırsatları sunmaktadır.

İrlanda üniversiteleri

İrlanda’da yüksek öğrenim, yedi üniversite, yedi Eğitim Koleji ve 14 Teknoloji Enstitüsü de dahil olmak üzere birçok kurum tarafından sağlanmaktadır.

İrlanda’nın yedi üniversitesi devlet tarafından finanse edilir ve şu maddeleri içermektedir:

 • Dublin Şehir Üniversitesi (DCU)
 • İrlanda Ulusal Üniversitesi, Galway
 • İrlanda Ulusal Üniversitesi, Maynooth
 • Trinity Koleji, Dublin
 • Üniversite Koleji, Cork
 • University College, Dublin
 • Limerick Üniversitesi.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2018’e göre dünyanın en iyi 500’ünde beş kurum yer alıyor. Trinity College Dublin, 89 numara ile en yüksek giriş, ardından University College, Dublin (158), İrlanda Ulusal Üniversitesi, Galway (253), University College, Cork (293) ve Dublin Şehir Üniversitesi (381).

Popüler öğrenci şehirleri arasında ülkenin başkenti Dublin, üniversitelerin ve kolejlerin en yoğun olduğu yerdir. Batı kıyısındaki Galway ve güney kıyısındaki Cork da popüler öğrenci destinasyonlarıdır.

İrlanda’daki akademik takvim İngiltere takvimini yansıtır. Genellikle Eylül ayında başlayacak, Aralık ayına kadar çalışacak ve daha sonra Noel için mola vereceksiniz. Eğitiminizi Ocak ayında sürdürecek ve Haziran/Temmuz aylarında Paskalya için ara vererek bitireceksiniz.

Limerick Üniversitesi

UL, her yıl 2.000’den fazla uluslararası öğrenci dahil olmak üzere 15.000’e yakın öğrencisi ile eğitim ve burs alanında inovasyon gururuyla genç ve girişimci bir üniversitedir.

İrlanda’da en iyi bölümler ve dereceler

İrlanda üniversiteleri, hem tam hem de yarı zamanlı olarak öğrenilebilen birçok lisans programı sunmaktadır. Tam zamanlı kurslar üç yıl sürmektedir.

Giriş koşulları kurumlar arasında ve kurstan kursa değişmektedir. Bu yüzden başvurmadan önce seçtiğiniz üniversiteye danışın. Genellikle lise eğitimini tamamlamanız, geçerli bir okul bitirme sertifikasına sahip olmanız ve İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Tüm lisans derslerine Merkezi Uygulamalar Ofisi (CAO) aracılığıyla başvuracaksınız. AB üyesi olmayan veya uluslararası öğrencilerin, seçtikleri kuruma online olarak veya bir başvuru formu indirerek ve posta yoluyla göndererek doğrudan başvurmaları gerekecektir.

Yüksek lisans derecesi

Lisansüstü programlar sanat ve beşeri bilimlerden işletme ve finansa ve mühendislikten tıpa kadar çeşitli konularda mevcuttur.

İrlandalı Üstatlar, İngiltere’dekilere benzer bir yapı izler ve tamamlanması genellikle bir yıl alır. Bazı araştırma Master’ları iki yıl sürebilir. Son yılınızdaki bir teze başlamadan önce gerekli değerlendirmeleri tamamlayarak modüler eğitim birimleri üzerinde çalışacaksınız.

En Popüler:  Fransa Eğitim Sistemi

Giriş koşulları kurumlar ve kurslar arasında farklılık gösterir. Fakat çoğu program ilişkili bir disiplinde en az lisans derecesi gerektirir.

İrlanda’daki lisansüstü derslerin çoğu İngilizce olarak öğretilmektedir. Bu yüzden bu sizin ilk diliniz değilse yeterliliğinizin kanıtını vermeniz gerekecektir.

Başvurmadan önce sizi ilgilendiren kurs için giriş koşullarını anladığınızdan emin olun. Gerekirse açıklığa kavuşturmak için üniversiteye başvurun.

Ülkede sunulan diğer lisansüstü nitelikler şu maddeleri içermektedir:

 • Lisansüstü diplomalar
 • Doktora derecesi.

PhDs (Doktora)

İrlanda Doktora derecesi genellikle üç veya dört yıl tam zamanlı sürer ve hem ‘geleneksel’ hem de ‘yapılandırılmış’ programları inceleyebilirsiniz. Yapısal doktora, geleneksel bir doktora ile aynı akademik bileşenlere sahiptir. Fakat organize bir eğitim ve değerlendirme programı ekleyerek ek destek sağlar.

Doktoraların çoğunluğu üniversitelerde alınmaktadır. Fakat Teknoloji Enstitülerinde de yüksek kaliteli programlar sunulmaktadır.

Doktora programına girmek için, ilgili bir konuda bir yüksek lisansa ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Şu anda İngiltere’deki bir üniversiteye devam eden öğrenciler Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlar ile birçok gence çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunuyor.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan tüm Birleşik Krallık kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Fakat üniversitenizin İrlanda’daki bir ortak üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Kurumunuzun programa dahil olup olmadığını ve konunuzda Erasmus+ şemasını sunduğunu kontrol edin.

Kurs ücretleri

Öğrenim ücretleri hem lisans hem de lisansüstü dersler için büyük farklılıklar gösterir. Çoğu durumda maliyet, kursunuza, kurumunuza ve İngiltere, AB veya AB üyesi olmayan bir öğrenci olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağınıza bağlıdır. Her iki eğitim düzeyinde de uluslararası öğrenciler için ücretler oldukça yüksektir.

Ülke, lisans eğitimi için bir Serbest Ücret Girişimi yürütmektedir, burada AB/Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) ve kamu tarafından finanse edilen kurslara katılan İsviçreli öğrencilerin eğitim ücreti ödemeleri gerekmez. Programa hak kazanırsanız, yalnızca yaklaşık 3.000 € tutarında bir kayıt ücreti ödemeniz gerekir.

İrlanda’da lisansüstü kurs ücretleri her yıl belirlenir. Bu sayede doğru ve güncel rakamlar için seçtiğiniz üniversitenin web sitesini kontrol edin. Kaba bir rehber olarak İrlanda’daki yüksek lisans öğrencileri lisansüstü kursu için 6.000 ile 10.000 € arasında bir ödeme yapmayı bekleyebilirler. Başta iş veya tıp olmak üzere bazı programlar daha pahalı olacaktır.

İrlanda’da eğitim için burs imkanları

Eğitiminizi finanse etmek için biraz daha yardıma ihtiyacınız olursa, seçtiğiniz üniversiteden burslar ve burslar şeklinde finansal destek alabilirsiniz. Burs aramak ve uygunluk kriterlerini kontrol etmek için üniversitenin web sitelerini ziyaret edin.

İrlanda Öğrenci Hibe Programı, lisans öğrencileri için temel finansal yardım kaynağıdır. İki bölüme ayrılmıştır: bakım ve ücret hibeleri. Bakım hibeleri, öğrencilerin genel yaşam masraflarına ve ücret hibelerine, öğrencilerin öğrenim ücretlerini, alan gezilerinin maliyetini veya öğrenci katkısını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Öğrenci hibesi alabilmek için bir AÇA üye ülkesinin veya İsviçre vatandaşı olmanız veya göçmenlik statüsüne sahip olmanız veya yurtdışında kalmanız gerekir. Lisansüstü öğrenciler, İrlanda ve Kuzey İrlanda’da onaylanmış lisansüstü dersler için harç ücreti ile Öğrenci Hibe Programı kapsamında mali yardım alabilirler.

En Popüler:  Çin Eğitim Sistemi

Lisansüstü öğrenciler:

 • Ücret katkısı testi anlamına gelirse 2.000 € tutarında yeni bir sabit ücret ödemesi alırsınız.
 • Dezavantajlı öğrenciler için özel hibe oranı için gerekli koşulları karşılıyorlarsa, tüm öğrenim ücretlerini (6.270 €’ya kadar) öderler.

AB öğrencisiyseniz, Kuzey İrlanda’da lisansüstü kredilere de hak kazanabilirsiniz.

AB üyesi olmayan/Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) öğrencileri Öğrenci Hibe Programı ve lisansüstü kredi fonu için uygun değildir.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İngiltere, AB, AEA veya İsviçre’den bir öğrenciyseniz, İrlanda’da okumak için vizeye ihtiyacınız yoktur.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Ülkede eğitim almak için vizeye ihtiyacınız varsa, bunun için online olarak İrlanda Vatandaşlığa Kabul ve Göçmenlik Servisi’ne (INIS) başvurmalısınız. Kursunuzun tamamlanması üç aydan az sürecekse, ‘C çalışma vizesi’ için başvurmalısınız. Kursunuz üç aydan uzun sürüyorsa, ‘D çalışma vizesi’ için başvurmalısınız.

Vize başvurunuzla birlikte aşağıdaki belgeleri ibraz etmeniz gerekmektedir:

 • Tanınmış bir okul, kolej veya üniversiteden tam zamanlı bir kursa kabul edildiğinizi onaylayan bir kabul mektubu
 • Akademik ve İngilizce dil yeteneğinizin kanıtı
 • Kurs ücretlerinin tamamen ödendiğine dair teyit
 • Kaldığınız süre boyunca kendinizi desteklemek için yeterli paranızın (genellikle 7.000 €) olduğunu kanıtlayın
 • Siz veya bir sponsorun çalışmalarınızın sonraki her yılı için en az 7.000 €’ya erişebildiğine dair kanıt
 • Özel sağlık sigortasının doğrulanması
 • Eğitim geçmişinizdeki boşlukların açıklaması
 • İrlanda’dan ayrıldıktan sonra kendi ülkenize geri dönmek istediğinizi onaylayın.

Ayrıca geçerli pasaportunuz ve tam iletişim bilgilerinizi içeren imzalı bir başvuru mektubu olmak üzere iki renkli pasaport fotoğrafı sağlamanız gerekecektir.

AB üyesi olmayan bir öğrenciyseniz, eğitim süreniz 90 günden fazla sürecekse, varışta Garda Ulusal Göçmenlik Bürosu’na (GNIB) kaydolmanız gerekecektir.

Vize başvuru ücretleri tek bir seyahat vizesi için 60 € ve çoklu seyahat vizesi için 100 €’ya ulaşır. Vizenize mümkün olduğunca erken başvurmayı hedefleyin. Standart işlem süresi sekiz haftadır. Fakat bu yoğun dönemlerde artabilir.

Nasıl başvurulur?

Lisansüstü dersler genellikle abartılıdır ve popüler programlarda bir yer için rekabet şiddetlidir. Her kurumun kendi başvuru prosedürleri ve son tarihleri ​​de vardır. Bu sayede şansınızı artırmak için kursunuzu iyice araştırdığınızdan ve önceden başvurduğunuzdan emin olun.

Çoğu durumda, online veya posta yoluyla doğrudan seçtiğiniz kurumun uluslararası ofisine başvurursunuz. Başvuru süreci genellikle başvuru formunun/kişisel beyanınızın doldurulmasını, önceki sonuçlarınızın not belgelerinin gönderilmesini ve lisansüstü görüşmeyi içerir.

Ancak birkaç İrlanda kurumu Yüksek Lisans ve Doktora başvurularını işlemek için Lisansüstü Uygulama Merkezi’ni (PAC) kullanır. İngiltere’deki Üniversiteler ve Kolejler Kabul Servisi’ne (UCAS) benzer şekilde, başvurunuzu online olarak iletirsiniz. PAC, iade edilemez bir işlem ücreti olarak 50 € talep eder. Üniversitenizin PAC kullanıp kullanmadığını görmek için web sitelerini ziyaret edin.

Dil şartları

İrlanda’daki tüm yüksek lisans dersleri İngilizce olarak verilmektedir. Bu yüzden bu dili akıcı bir şekilde konuşabilmeniz gerekir.

İngilizce ilk diliniz değilse, kursa kaydolmadan önce onaylanmış bir dil sınavını geçmeniz gerekir.

Onaylı testler şu maddeleri içermektedir:

 • Cambridge
 • IELTS
 • TOEFL.

Üniversitenizde İngilizce kursları alabilirsiniz. Fakat bunlar mevcut değilse, ülke çapında birçok özel İngilizce dil koleji vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu