İrlanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İrlanda’nın büyüyen ekonomisi, çeşitli uluslararası şirketler ve çok sayıda fırsat, ülkede çalışmayı yetenekli mezunlar için akıllı bir seçenek haline getiriyor.

Avrupa’daki en genç nüfuslardan biriyle, kariyerlerine İrlanda’da başlamayı umut eden mezunlar kendilerini evlerinde gibi hissetmelidir.

İngilizce yaygın olarak konuşulur ve Emerald Isle üzerinde yaşayanlar samimi ve konuksever.

Ülke, Avrupa’daki en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir ve iyi bağlanmış coğrafi konumu ve düşük kurumlar vergisi oranları sayesinde, çok sayıda uluslararası şirketin ülkedeki Avrupa genel merkezi vardır ve çok sayıda fırsat sunmaktadır.

Tarihi ve folkloruyla ünlü olan ülkede çalışan yemyeşil manzaraların ve büyükşehirlerin sunduğu her şeyden yararlanabileceksiniz ve belki de bir veya iki Guinness’e şımartın.

İrlanda’da iş piyasası

İrlanda, firmaların işe alımları azaltmalarına neden olan küresel ekonomik gerilemeden önemli ölçüde etkilendi. Bununla birlikte İrlanda ekonomisi 2017’de diğer Avrupa ülkelerinden üç kat daha hızlı büyüdü ve %6 olan işsizlik oranı neredeyse on yılın en düşük seviyesinde. İrlanda ekonomisini yavaş yavaş aramaya başladığını söylemek güvenlidir.

Hizmet sektörü iş piyasasına hakimdir. İş ve kariyer fırsatları BT çalışanları için talebin yüksek olduğu büyüyen teknoloji sektörü de dahil olmak üzere birçok büyük endüstride bulunabilir ve İrlanda’nın tatil yeri olarak artan popülaritesi sayesinde, misafirperverlik ve turizm endüstrisi hem vasıflı hem de geçici işçilere ihtiyaç duymaktadır.

İş imkanı ve iş olanakları

 • İçecekler ve bira
 • Kimyasallar
 • Bilgisayar donanımı ve yazılımı
 • Gıda Ürünleri
 • Tıbbi cihazlar ve eczacılık ürünleri

Ülke ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli çok uluslu şirketlere ev sahipliği yapmaktadır:

 • Boston Scientific
 • Dell
 • Facebook
 • Google
 • IBM
 • Intel
 • Microsoft
 • Pfizer.

Vasıflı işler için rekabet şiddetlidir ve ilgili iş tecrübesi ve üçüncü düzey yeterliliklerle çalışmayı sağlama şansınız artacaktır. Genel olarak Cork, Dublin ve Galway gibi büyük kasaba ve şehirlerde iş yapmak daha kolay olacaktır. Başkent Dublin’in nispeten pahalı olduğu bilinmesine rağmen yaşam maliyeti Kopenhag, Londra, Paris ve Zürih gibi diğer büyük Avrupa şehirlerinden daha ucuzdur.

İş ilanlarına şu adresten bakın:

 • Jobs.ie
 • Monster.ie

Beceri eksikliği

İrlanda ekonomisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok alanda beceri eksikliğine sahiptir:

 • İşletme ve finans – muhasebeciler, iş zekası analistleri, finansal danışmanlar, risk ve uyum profesyonelleri
 • Mühendislik – Biyomedikal mühendisleri, kimya mühendisleri, elektrik mühendisleri, enerji mühendisleri
 • BT – uygulama geliştiricileri, veri analistleri, yazılım geliştiricileri, BT destek uzmanları, programcılar
 • Sağlık – doktorlar, hemşireler, eczacılar, gözlükçüler, radyologlar
 • Ağırlama – şefler
 • Nakliye ve lojistik – lojistik ve tedarik zinciri yöneticileri, tedarik zinciri analistleri, nakliye yöneticileri.
En Popüler:  Kıbrıs İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İrlanda’da iş bulmak

Ülkeye gitmeden önce İrlanda’da iş başvurusu yapmaya başlayabilirsiniz. Gelmeden önce bir işi garanti altına almanız gerekli olmasa da kendi ülkenizdeki işleri araştırmak, aramak ve başvurmak size iş avına başlayabilir.

Başvuru ve mülakat süreçleri İngiltere’dekine benzer. Boş pozisyonları online olarak basında, ağlarınız ve kişileriniz aracılığıyla arayacak ve CV ve ön yazı veya online başvuru formu bulunan pozisyonlar için başvuracaksınız. Başvurunuz başarılı olursa resmi bir görüşmeye davet edilebilirsiniz.

Birden fazla görüşme aşaması olabilir. Bazı işverenler önce size bir telefon görüşmesi önerebilir ve başarılı olursa yüz yüze toplantıya davet edilebilirsiniz. Ayrıca bazı işler için bir değerlendirme günü/merkezinden geçmeniz gerekebilir.

CV’niz bir ile iki sayfa uzunluğunda olmalıdır; ilk diliniz ve konuşulan diğer dillerin ayrıntıları değilse İngilizce yeterlilik seviyenizi dahil etmek iyi bir fikirdir.

Yaz işleri

Ülkenin yoğun turizm endüstrisi nedeniyle yaz mevsimi ve geçici işlerin gelmesi zor olmamalıdır. Büyük şehirlerde ve şehirlerde bu tür rolleri garanti altına alma şansınız bir kez daha artacaktır.

Geçici işler temizlik ve promosyonlardan öğretim ve ağırlama çalışmalarına kadar her şeyi kapsayabilir.

Gönüllülük özgeçmişinizi artırmanın ve işverenlere becerilerinizi öğrenmeye ve geliştirmeye adanmış olduğunuzu göstermenin bir başka harika yoludur. Ülkenin tek ulusal gönüllü kuruluşu olan Gönüllü İrlanda, ülke çapında yardım etmek isteyen insanlara yardım ediyor.

Avrupa Komisyonu (EC) ayrıca, 17 ile 30 yaşları arasındaki kişilere yurtdışında gönüllü olmak isteyen Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) adı verilen bir programa fon sağlamaktadır. Gençlere, bazı Avrupa ve Avrupa dışı ülkelerde 12 aya kadar gönüllü olma şansı sunuyor.

Tüm gönüllülük fırsatlarını iyice araştırdığınızdan emin olun ve bir programa katılmadan önce her zaman hüküm ve koşulları kontrol edin.

Eğitim öğretim şartları

İrlanda, İngilizce öğrenmek isteyenler için popüler bir destinasyondur. İşverenler arasında ticari dil okulları, devlet okulları ve özel okullar ile yüksek öğrenim kurumları bulunmaktadır.

Yabancı dil (EFL) okulları olarak İngilizce’nin çoğunluğu özel olarak yönetilir ve Dublin’in içinde veya çevresinde bulunur. Fakat işler daha küçük kasabalarda ve Cork ve Galway gibi şehirlerde de bulunabilir.

İngilizce Dil Hizmetlerinin (ACELS) Akreditasyonu ve Koordinasyonu, ülkedeki İngilizce dil eğitim organizasyonlarının geliştirilmesinden ve yönetilmesinden sorumlu ulusal organdır.

En Popüler:  Amerika'da İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

İrlanda’da İngilizce Öğretmeni (ELT) olmak için ACELS, bir Lisans derecesi ve tanınmış bir ELT yeterliliğine sahip olmanızı gerektirir:

 • TEFL Sertifikası
 • Trinity ESOL

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

İrlanda’daki rekabetçi iş piyasası nedeniyle, ilgili iş deneyiminiz varsa ülkede bir rol oynama olasılığınız daha yüksektir.

Çalışmak istediğiniz sektöre bağlı olarak bir programın yerinde olup olmadığını görmek için firmalar ile tek tek iletişime geçebilirsiniz.

Öğrenciler için stajlar ve yaz stajları ayrıca şu şekilde de düzenlenebilir:

 • AIESEC İngiltere – öğrenciler ve yeni mezunlar için
 • IAESTE İngiltere – bilim, mühendislik ve uygulamalı sanat öğrencileri için.

İrlanda vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının İrlanda’ya giriş için vizeye ihtiyaçları yoktur. AB üyesi olmayan veya uluslararası bir vatandaşsanız, ülkede çalışmak için vizeye ihtiyacınız olabilir ve bunun için online olarak İrlanda Ulusallaştırma ve Göçmenlik Servisi’ne (INIS) başvurmanız gerekir.

İngiltere, AB, Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ve İsviçre vatandaşları İrlanda’da çalışma hakkına sahiptir ve bir iş başvurusu yaparken, çalışma izni olmadan İrlanda vatandaşlarıyla aynı şekilde muamele görmektedir.

AB dışındaki bir ülkeden geliyorsanız, İrlanda’da çalışmak için çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Genel izin ve kritik beceri izni de dahil olmak üzere dokuz farklı izin türü vardır.

Dil şartları

İngilizce ve İrlandaca (Gaelic veya Gaeilge olarak da bilinir), İrlanda’nın iki resmi dilidir. Fakat İngilizce ülkenin çoğunun ilk dilidir.

Günlük olarak konuşulmamasına rağmen İrlanda ülkenin mirasının ve kimliğinin önemli bir parçasıdır.

İyi düzeyde İngilizce bilgisi çoğu iş için yeterli olacaktır. Fakat bazı İrlanda dili bilgisi yardımcı olabilir.

İrlanda’da çalışmaya geliyorsanız ve İngilizce ilk diliniz değilse, iş başvurusunda bulunurken İngilizce yeterlilik seviyenizi kanıtlamanız gerekebilir.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

İrlanda yüksek öğrenim nitelikleri, İngiltere’dekilerle doğrudan karşılaştırılabilir. Bu yüzden İngiltere’ye lisans, yüksek lisans veya doktora ile çalışmak için ülkeye gidiyorsanız, bunlar genellikle İrlandalı işverenler tarafından tanınacak ve kabul edilecektir. Fakat başvurmadan önce işverenlere danışmak her zaman en iyisidir.

İrlanda’da çalışmak nasıl bir şey?

Çalışma haftanız 48 saati geçmemelidir. Bir çalışan olarak hastalık izni, resmi tatil, doğum izni ve ebeveyn izni ve yılda dört haftalık ücretli tatil hakkına sahipsiniz.

Deneyimli bir yetişkinin ulusal asgari ücreti saatte 9.55 €’dur.

İrlanda’da dokuz resmi tatil vardır. Bunlar ise:

 • Yılbaşı (1 Ocak)
 • Aziz Patrick Günü (17 Mart)
 • Paskalya Pazartesi
 • Mayıs, Haziran ve Ağustos aylarında ilk Pazartesi
 • Ekim ayının son Pazartesi günü
 • Noel Günü (25 Aralık)
 • Aziz Stephen Günü (26 Aralık).

Geliriniz, gelir vergisine tabidir. İşvereniniz bunu ücretlerinizden düşecek ve ödeyeceğiniz tutar ne kazandığınıza bağlı olacaktır. Gelirinizin belirli bir miktara kadar olan ilk kısmı, standart vergi oranı olarak bilinen %20 oranında vergilendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu