2023’de İnstagram’da Para Kazanmanın 9 Yolu

En hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram topluluğu hızlı bir şekilde bir milyardan fazla aktif kullanıcı kazandı. Sadece birkaç yıl içinde, İnstagram’ın her boyut ve şekildeki işletmelerin hedef kitlelerine ulaşması için birçok fırsatı olduğu için, basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasından güçlü bir pazarlama aracına dönüştü.

İnstagram’ın Büyüyen Popülerliği

Business İnstagram’a göre insanların %60’ı yeni ürünleri keşfetmek için bu platformu kullanıyor, %80’i en az bir markayı takip ediyor, 200 milyon hesap her gün bir İş Profilini kontrol ediyor ve bu ziyaretlerin üçte ikisi takip etmeyenlerden.

İnstagram güçlü bir satış potansiyeline sahiptir. Bu yüzden güçlü bir satış makinesidir: İşletmeler fiziksel ve dijital ürünlerini platformda satmaya başlamak için bant genişliğine atlarlar ve promosyon için ödeme alan sosyal medya etkileyicilerine yönelirler.

Basitçe söylemek gerekirse İnstagram, online para kazanmak isteyen herkes için bir altın madeni. İster işletme sahibi olun, isterse etkileyen kişi, içerik oluşturucu veya dijital göçebe olun, İnstagram hesabınızdan para kazanmanın veya sosyal medya pazarlama becerilerinizi geliştirmenin çeşitli yollarını sunarlar.

Bu makalede, 2019’da İnstagram’da para kazanmaya başlamak için farklı yollar bulacaksınız.

İnstagram’da Para Kazanma

2019’da insanlar İnstagram’da büyük paralar kazanabilir: Son Hopper Genel Merkezi raporu, Kylie Jenner’e İnstagram’da tek bir yayın için yaklaşık 1.2 milyon dolar ödendiğini iddia ediyor. Çok şaşırtıcı, ha? Açıkçası, dünyanın en tanınmış ünlülerinden biri değilseniz, tahmini kazançlarınız aşağıdaki sayı, katılım, itibar vb.

Bununla birlikte rekabet yüksek olsa da her insan İnstagram para kazanma konusunda bireysel bir yaklaşım bulabilir. İnstagram’da para kazanmanın en iyi dokuz yolu:

1. Sponsorlu Yayınlar yayınlayın

Social Toaster’a göre Influencer pazarlama artıyor: Bireylerin %92’si ağızdan ağıza tavsiyelere güveniyor, insanların %76’sı ortak kişilerin paylaştığı içeriğe markalardan daha fazla güvenme olasılığının ve müşterilerin %82’sinin satın alma kararı vermeden önce arkadaşlarınızdan tavsiye almak istersiniz.

Basitçe söylemek gerekirse, insanlar akranlarının tavsiyelerini arar. Bu yüzden giderek daha fazla markanın markaları için alışveriş yapmak için etkileyicilere ulaşması şaşırtıcı değildir.

Kullanıcılar, online reklamcılık için Federal Ticaret Komisyonu (FTC) yönergelerine göre tüm etkileyicilerin sponsorlu yayınları ifşa etmeleri gerektiğinden.

Daphne Nur Oz, 387 binin üzerinde takipçisi olan popüler bir TV sunucusudur. Bu yüzden J.Crew gibi büyük markaların zaten kurulmuş bir meşgul İnstagrammer topluluğuna girme şansı için ona ulaşması şaşırtıcı değildir.

En iyi kısmı bilmek ister misiniz? Sponsorlu yayınlarla para kazanmaya başlamak için sağlam bir takip yapmaya gerek yoktur. Doğru etkileyiciyi seçerken, çoğu marka nişan oranına çok dikkat ediyor. Bu yüzden Dunkin ‘gibi büyük markalar bile nano ve mikro etkilerle çalışmak istiyor.

Bu etkileyicilerin abonelerinin çoğunluğu ile yüz yüze etkileşimleri olduğundan, daha iyi sonuçlar verir. Bu da İnstagram’da 1.000’den az takipçiniz olsa bile bir teklif alabileceğiniz anlamına gelir.

2. Marka Elçisi Olun

Sponsorlu yayınlar İnstagram’da iyi çalışır. Fakat çoğu şirket etkileyicilerle uzun vadeli ilişkiler kurmak ister. Bu yüzden bir şirketi düzenli olarak olumlu bir şekilde tanıtabilecek marka elçileri ararlar.

İnstagram, influencer pazarlama için en çok tercih edilen kanal olduğundan, kullanıcıların marka elçisi programları bulmak ve ürünlerini topluluğunuzda tanıtmak için şirketlerle işbirliği yapmak için mükemmel bir yerdir.

Örneğin Jay Alvarrez, seyahat hayatı yaşayan ve İnstagram ve YouTube kanalında çarpıcı İnstagram fotoğrafları ve videoları oluşturan bir yaşam tarzı blog yazarıdır. 6 milyondan fazla sadık takipçiden oluşan yoğun bir toplulukla, markaların bu etkileyiciyle uzun vadeli ilişkiler kurmak istemeleri şaşırtıcı değildir.

Markalar Jay’i marka elçisi olmaya davet etmekle kalmaz. Hem de ona kapsül koleksiyonları ve ortak markalı ürünler yaratmasını da teklif eder. 2018 yılında Norveçli Douchebags şirketi için bir seyahat ve bagaj çantası hattı tasarladı.

Çoğu marka elçisi, ürünlerini topluluklarında tanıtmak için markalarla sözleşme imzalar. Daha iyi sonuçlar elde etmek için markaların, hedef kitleyi temsil eden aşağıdakilere sahip bir etkileyici bulması gerekir. Büyükelçiler için bu, marka elçisi için standart maaş 40-50.000 dolar aralığında bir yer olduğu için para kazanmak için harika bir fırsat anlamına geliyor.

3. Satış Ortağı Bağlantılarını tanıtın

Birçok şirket sonuç verirse promosyon için ödeme yapmaya hazırdır. Bu yüzden tavsiyeleriniz ücretli abonelik alırsa tekrarlayan komisyonlar sunan yüksek kaliteli bağlı kuruluş pazarlama programları bulmak kolaydır. Doğru yapıldığında, bağlı kuruluş bağlantıları büyük paralar getirebilir. Eylül Blog Gelir Raporumdan da görebileceğiniz gibi, bağlı kuruluş programlarından 18.133 $ kazandım.

En Popüler:  Dünyanın En İyi Güneş Enerjisi İşleri

Bunu yapmak için Shareasale, Clickbank, Awin ve Impact gibi şirketlere katılmaya bakın.

İnstagram’ın sağlam bir katılımlı kullanıcı tabanı olduğundan, bağlı kuruluş bağlantılarını tanıtmak için mükemmel bir yerdir.

Kaç takipçiniz olursa olsun, İnstagram biyografinize tıklanabilir bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Örneğin bir moda blog yazarı Sophie Shohet, bağlı kuruluş bağlantılarını tanıtmak için bu özelliği kullanır.

İnstagram takipçileri İnstagram yayınlarına çok dikkat ediyor. Bu yüzden bağlı kuruluş pazarlama bağlantılarını anlatmak için altyazıları kullanmak dikkat çekmek için harika bir yoldur. Bununla birlikte İnstagram yayınlarındaki tüm bağlantılar tıklanamaz. Bu yüzden okuyucular bağlantıyı metninizden manuel olarak kopyalamak zorunda oldukları için bir URL eklemek en iyi fikir değildir.

Bu nedenle okuyucularınızı biyografinizdeki bağlantıyı tıklamaya davet ederek bir harekete geçirici mesaj yazmak daha iyidir. Her neyse, her satıştan bir komisyon alırken satış ortağı bağlantılarını açıklamak önemlidir ve hashtag kullanmak bunu yapmak için harika bir yoldur.

4. Fiziksel ve Dijital Mallar satmak

Son birkaç yılda İnstagram, güçlü bir satış makinesine dönüştü. İnsanlar ürünleri bulmak ve satın almak için bu ağı kullandıklarından İnstagram, alışveriş sürecini kolaylaştırmak için uygulama içi ödeme, mağaza düğmesi, ürün etiketleri ve shoppable etiketleri gibi işe özgü özellikleri kullanıma sunuyor.

Zara ve Michael Kors gibi büyük markalar, Shopify gibi platformlarla e-ticaret satışlarını artırmak için İnstagram’ı kullanırken, bu platform aynı zamanda bir şeyler satmak isteyen sıradan insanlar için mükemmel bir yerdir. İster fiziksel ister dijital ürünler satmak isteyin, İnstagram biyografinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

İlgilenen takipçilerin teklifiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için bir harekete geçirici mesaj yazmanız ve bir web sitesi bağlantısı eklemeniz yeterlidir.

Bir İnstagram içerik oluşturucu hesabına geçtiyseniz, uygulama içi fiziksel ürünler satmak için alışveriş yapılabilir mesajlar oluşturabilirsiniz.

Ucuz kozmetik ve ikinci el kıyafetlerden lüks dairelere ve pahalı arabalara kadar insanlar İnstagram’da çeşitli şeyler satın alıyor. Ne sattığınız önemli değil, potansiyel müşteriniz İnstagram’da. Bununla birlikte müşterilerinizi bulmak ve ilgi çekmek önemlidir. Bu yüzden kendi ürünlerinizi sergilemek, denemeye değer olduğunu kanıtlamak ve sonunda İnstagram’da satmak önemlidir.

5. Satılık Görsel İçerik oluşturun

İnstagram’ın görsel bir platform olduğu bir sır değil: İnsanlar her gün 100 milyondan fazla fotoğraf ve video yüklüyor. Bununla birlikte markaların, ürünlerinden aşırı derecede cilalanmış profesyonel fotoğraflar yüklemek, kalabalığın arasından sıyrılmak için yeterli değildir; modern müşteriler özgünlük ister. Bu yüzden kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe çok dikkat ederler.

Hatta çoğu tüketici UGC’nin diğer medyalara göre %35 daha unutulmaz olduğuna inanıyor. Bu yüzden her boyut ve şekildeki işletmeler müşterileri tarafından oluşturulan içeriği yayınlamak istiyor. Basitçe söylemek gerekirse, oluşturduğunuz fotoğraf ve videoları satma fırsatınız var.

Seyahat endüstrisi söz konusu olduğunda, her büyüklükteki şirketler, gerçek gezginleri, ücretsiz konaklama ve ödeme karşılığında marka mülklerinde kalırken deneyimlerini sergileyen fotoğraflar çekmeye davet ediyor.

Dahası seyahat işlerinden biri haline geldi: bir blogcu İnstagram’da görüntüleri paylaşıyor ve şirket bu fotoğrafları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik olarak kullanıyor.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği seyahat endüstrisinde yayınlamak harika sonuçlar verir. Örneğin Yeni Zelanda Wanaka’daki küçük bir kasaba, kentin görüntülerini profillerinde paylaşan İnstagram influencerları ile çalıştıktan sonra turizmde %14 artış sağladı. Bununla birlikte her boyut, şekil ve sektörden markalar, potansiyel müşterilere sosyal kanıt sağlamak için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ister ve hayranların yaptığı görüntüler için ödeme yapmaya hazırdır.

6. Sosyal Medya Pazarlama Hizmetlerini Sunmak

İnstagram’ın güçlü satış potansiyeline sahip olduğu bir sır değil. Bu yüzden daha fazla marka bu platformu ürünleri tanıtmak, hedef kitleye ulaşmak ve satışları artırmak için kullanmak istiyor. Business İnstagram’a göre platformda 25 milyondan fazla işletme ve 2 milyon reklamveren var.

Rekabet büyüyor. Bu yüzden markalar gürültüyü azaltmak istiyorlarsa profesyonel yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Başka bir deyişle, sosyal medya pazarlama hizmetleri büyük talep görmektedir.

2019’da markalar, eğitim ve rehberlikten aylık desteğe kadar çeşitli sosyal medya pazarlama hizmetlerini istiyor. Bu durum sosyal medya uzmanlarının serbest iş bulma ve İnstagram’daki bilgilerinden en iyi şekilde yararlanmaları için birçok fırsata sahip oldukları anlamına gelir.

7. İşletmeler için Altyazılar yazın

Sadece büyük markaların İnstagram pazarlamasını karşılayabileceği günler geride kaldı. Günümüzde her büyüklükteki marka, bu platformu ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için kullanmak istiyor ve küçük işletmelerin %92’si sosyal medya pazarlamasına daha fazla zaman ve çaba harcamayı planlıyor.

Büyük markaların harika bir şirket içi içerik oluşturma personeli olsa da küçük işletmeler sosyal medya pazarlama maliyetlerini azaltmak için serbest yetenekler ararlar. Bu yüzden çoğu zaman işleri için çok fazla ücret ödemeden altyazı yazabilen yaratıcı uzmanlar bulmak isterler.

En Popüler:  İşletmeler için Sosyal Medya Kullanmanın En Büyük 10 Avantajı

Tam zamanlı bir iş teklifi almak için başvurunuzun kalabalığın arasından sıyrıldığını kanıtlamanız gerekir ve bunu yapmanın en iyi yolu sosyal medya pazarlama yazma portföyünüzü göstermektir. Ayrıca ilgilenen işverenlerin yazdığınız altyazı örneklerini görebilmesi için İnstagram sayfanızı yaratıcı bir şekilde çalıştırmanız gerekir. Altyazılarınız ne kadar yaratıcı ve ilgi çekici olursa, o kadar potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

8. İnstagram Hikayeleri Maskeleri ve Filtreleri yapın

İnstagram, 2016’da Snapchat’in kısa ömürlü içeriğini kopyalayıp İnstagram Hikayelerini başlattığında, hiç kimse bu içerik biçiminin yükselen popülaritesini tahmin edemezdi.

Bugün, 500 milyondan fazla kişi günlük İnstagram Hikayeleri izliyor veya oluşturuyor. Bu tür içerik sınırlı bir süre için kullanılabilir olduğundan, insanlar son derece etkileşimlidir ve markalara hedef kitlelerini takmaları için daha fazla fırsat verir.

Dahası şirketler niş uzmanlıklarını kanıtlamak ve ürünlerini tanıtmak için İnstagram Stories maskeleri ve filtreleri oluşturur. Bazı şirketler markaları için filtre oluşturan şirket içi tasarımcılara sahipken, diğer markalar İnstagram maskeleri ve filtreleri konusunda uzmanlaşmış yeteneklerle işbirliği yapmak istiyor.

Yaratıcılıkla ilgileniyorsanız, Spark AR Studio tüm kullanıcıların İnstagram Hikayeleri için AR filtreleri oluşturmasına izin verdiği için İnstagram’da iyi miktarda para kazanmak için mükemmel bir şansınız var.

İnstagram Hikayelerinin artan popülaritesi ile geçici içeriğin sosyal ortalamaın geleceği olduğuna şüphe yoktur. Böylece İnstagram maskeleri ve filtreleri yapmak, yaratıcılığınızı sergilemek ve platformda para kazanmak için harika bir yoldur.

9. Müşteriler bulun

İnstagram sadece köpeğinizin sevimli fotoğraflarını göndermekle ilgili değildir. 1 milyar aktif İnstagram kullanıcısına ulaştığımızdan, özellikle yaratıcı alanlardaki insanlar için ağ oluşturma için harika bir platform haline geldi. Günümüzde giderek daha fazla profesyonel bu platformu online bir portföy olarak kullanmaktadır.

Yaşamak için ne yaparsanız yapın, bir film yapımcısı, hayalet yazarı veya genel konuşmacı olun, müşteri bulmak için İnstagram’ı kullanabilirsiniz.

İnsanlar İnstagram hesaplarını Jing Wei’nin yaptığı gibi iş yapmaya adadıklarında, yeni müşteriler bulmakla ilgilenebileceklerini anlamak kolaydır. Dahası ziyaretçilerinize konser işlerine açık olduğunuzu söylemek için İnstagram biyografinizi her zaman kullanabilirsiniz.

Dahası proaktif kalabilir ve hizmetlerinizi sunabilirsiniz – sizinle çalışmak ve DM’lerine girmek isteyen bir İnstagram hesabı bulun. Örneğin Al Falk, serbest müşteri bulmak için bu tekniği kullanan bir web tasarımcısıdır ve sonuç verir.

Sonuçta başarının anahtarı nişinizde güvenilir kalmaktır. Bu yüzden İnstagram üzerinde çalışmanızı sergilemek ve ziyaretçilerinize yeni serbest fırsatlara açık olduğunuzu söylemek önemlidir.

İnstagram’da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Ünlüler İnstagram’da büyük paralar kazanıyor ve en çok ödenen influencerlar posta başına 8.400 ile 1.2 milyon dolar arasında alabiliyor. Açıkçası, bir fikir lideri iseniz, geliriniz itibarınıza bağlıdır.

Facebook, LinkedIn veya İnstagram hesabı gibi herhangi bir sosyal hesaptaki online varlığınızdan tahmini kazançlarınızı hesaplamak için etkileşim oranını hesaplamak önemlidir. Etkileşim, kitlenizin yayında olduğunu gösterir. Bu yüzden etkileyici fiyatlarının ve maliyetlerinin büyük ölçüde bu metriğe bağlı olması şaşırtıcı değildir.

Formül oldukça basittir: Bir gönderi başına beğeni ve yorum sayısını birleştirin ve onu takipçi sayısına bölün ve ardından bu sayıyı ortalayın.

Ancak hesabınızın katılım oranını anlamak istiyorsanız son 30 gün boyunca tüm yayınları minimum olarak analiz etmeniz gerektiğinden bir matematik yardımcısı bulmanız daha iyi olur.

Etkileşim oranınız ne olursa olsun, bu platformu online portföyünüz olarak kullanırsanız veya başkalarının uzmanlığınızdan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olursanız İnstagram’dan para kazanabilirsiniz. Ana fikir, nişinizi bulmak ve gelirlerinizi de artırabilmek için hizmetlerinizi tanıtmaktır.

İnstagram’da para kazanma hakkında sık sorulan sorular

İnstagram ile para kazanmak için kaç takipçiniz var?

Kesin sayı çeşitli faktörlere bağlıdır. Belirleyici faktör, instagram’da hangi niş içinde olduğunuz ve hangi gelir kaynağı ile para kazanmak istediğinizdir. Bu sayede zaten 1000 takipçi ile para kazanabilirsiniz. Bununla birlikte takipçilerinizin sayısından daha önemli olan onların faaliyetleridir. İçeriğinizle ne kadar meşgul olurlarsa, instagram ile para kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

İnstagram’da nasıl para kazanabilirsiniz?

Erişiminizi diğer markaların ürünlerini tanıtmak veya kendi ürün veya hizmetlerinizi satmak için kullanabilirsiniz. Başka markalarla çalışıyorsanız, influencer olarak amacınız, belirli ürünler için farkındalık yaratmak veya satış ortağı olarak ürünlerin satışını gerçekleştirmektir. Kendi ürünlerinizi sunuyorsanız, bunları instagram’da fotoğraflarınızda ürün etiketi olarak işaretleyebilirsiniz. Shopify ile instagram’a bağlanmak kolaydır.

İnstagram’da ne kadar kazanabilirsiniz?

İnstagram ile ne kadar para kazanacağınız, kullandığınız gelir kaynaklarına bağlıdır. İnfluencer’lar gönderi başına ortalama 200 ila 500 TL kazanıyor veya ücretsiz ürünler alıyor. Bir bağlı kuruluş olarak, hangi bağlı kuruluş programının kullanıldığına bağlı olarak farklı komisyonlar alırsınız. Kendi ürün veya hizmetlerinizi satıyorsanız fiyatları kendiniz belirlersiniz.

Markalarla nasıl çalışıyorsunuz?

Erişiminiz ne kadar büyük olursa, markalar sizi kendi başlarına o kadar sık ​​fark eder. Erişiminiz ne kadar büyük olursa olsun, her zaman markaları kendiniz arayabilir ve onlara yazabilirsiniz. Shoutcart gibi influencer pazaryerleri bu aramayı kolaylaştırır ve aynı zamanda markalar tarafından bulunmanıza yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu