İdari Asistan Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İdari Asistan Nedir?

Bazen büro memuru, sekreter veya resepsiyonist olarak adlandırılan bir yönetici asistanı, günlük büro ve örgütsel görevleri yerine getiren kişidir. Bir kuruluşun en önemli çalışanları arasındadırlar ve her şeyin perde arkasında sorunsuz çalışmasını sağlarlar.

İdari asistanlar dosyaları düzenler, mesaj taslakları hazırlar, randevuları planlar ve diğer personele yardımcı olur. Onları hemen hemen her sektörde çalışırken bulacak olsanız da çoğu okullar, hastaneler, devlet kurumları ve hukuk ve tıbbi ofisler tarafından istihdam edilmektedir.

İdari Asistan Ne Yapar?

Yönetici asistanları elektronik tablolar oluşturmak, mesajlar oluşturmak, veritabanlarını yönetmek ve sunumlar, raporlar ve belgeler hazırlamak için bir bilgisayar kullanır. Ayrıca satıcılarla pazarlık yapabilir, malzeme satın alabilir, depoları veya kurumsal kütüphaneleri yönetebilir ve çeşitli kaynaklardan veri alabilirler. Belirli iş görevleri deneyime, iş unvanına ve uzmanlığa göre değişir.

Bir idari asistanın işi genel olarak şu maddeleri içermektedir:

  • Kayıtlar ve mesajlar için kağıt ve elektronik dosyalama sistemlerini koruyun
  • Gelen postayı ve e-postayı yönlendirin ve dağıtın
  • Rutin mektupları ve e-postaları yanıtlayın
  • Yanıtlayın ve gelen iletilere dosya ekleyin
  • Doğruluğu sağlamak için yazım ve dil bilgisini düzeltin
  • Faks makinelerini, video konferans ve telefon sistemlerini ve diğer ofis ekipmanlarını çalıştırın
  • Elektronik tablo, kelime işlem, veritabanı yönetimi ve diğer uygulamalar için bilgisayarları kullanın
  • Şirket prosedürlerine uygun olarak eksiksiz formlar

İdari asistan Nasıl Olunur?

İdari asistanların farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Güvenlik Mühendisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? İdari asistanın en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

İdari Asistanın Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

İdari asistanlar hemen hemen her sektörde çalışsa da çoğu okullarda, hastanelerde, devlet kurumlarında ve hukuk ve tıbbi ofislerde yoğunlaşmıştır. Çoğu çalışanı rahat ofis ortamlarında tam zamanlı çalışır. Sanal asistanlar genellikle bir ev ofisinde çalışır.

İdari Asistanlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu