Hollanda Eğitim Sistemi

Hollanda’daki her on öğrenciden biri uluslararasıdır ve düşük öğrenim ücretlerinden ve İngilizce olarak sunulan çeşitli kurslardan yararlanarak onlara katılabilirsiniz.

Hollanda’nın ünlü olduğu laleler, yel değirmenleri ve kanallarla çevrili olacak ve ülkenin tercih edilen ulaşım şekli olan bisikletle keşfetme lüksüne sahip olacaksınız.

Bu çok kültürlü ülkede yapılacak şeyler için kaybolmayacaksınız. Hollanda müzeler, sanat galerileri ve canlı gece hayatıyla dolu, bu da onu mükemmel bir öğrenci varış noktası haline getiriyor.

Görmek ve yapmak için her şeyi bitirdikten sonra, Avrupa’nın geri kalanını keşfetmek için iyi bir konumda olacaksınız. Paris, Brüksel ve Berlin gibi popüler turistik yerler sadece kısa bir tren yolculuğu mesafesindedir.

Hollanda kültürü açık fikirli ve doğrudantır ve bu durum etkileşimli, ekip tabanlı bir öğrenme stilinin benimsendiği sınıfa uzanır. Çalışmalarınız sırasında, tartışmalar sırasında fikirlerinizi geliştirmeniz ve ifade etmeniz teşvik edilecektir.

Hollanda üniversiteleri

Hollanda iki ana kurum türüne ev sahipliği yapmaktadır:

  • Araştırma üniversiteleri – Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde akademik bir ortamda araştırma tabanlı yeterlilikler sunar. Bunlardan 14 tanesi var.
  • Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (UAS) – ülkenin 39 UAS kurumu, sanat ve bilimde eğitim ve öğretimin pratik uygulaması üzerine odaklanan daha fazla mesleki kurs sunmaktadır. UAS kursları staj ve iş deneyimi yerleştirmeleri için daha fazla fırsat sunmaktadır.

Lisansüstü derslerin gelişmekte olan ülkelerde çalışma deneyimi olanlar tarafından verildiği daha az sayıda Uluslararası Eğitim Enstitüsü vardır. Bunlar genellikle araştırma üniversitelerinin bir parçasıdır.

Hollanda’daki üniversiteler, Times Yüksek Öğretim Dünya Üniversitesi Sıralaması 2018’de 7 Hollandalı kurumla dünya sıralamasında iz bırakıyor. Amsterdam Üniversitesi 59. sırada yer alıyor ve bunu Delft Teknoloji Üniversitesi ve Wageningan Üniversitesi takip ediyor.

Hollanda’daki notlandırma sistemi, İngiltere’de daha fazla bilgi sahibi olabileceğinizden farklıdır. Programlar on puanlık bir ölçekte değerlendirilir, burada 1 çok kötü bir iş oluşturur ve 10’u olağanüstü olarak sınıflandırılır. Öğrencilerin çoğunluğu derecelerinde 4 ile 8 arasındadır.

Akademik yıl Eylül – Haziran ayları arasındadır.

Hollanda’da en iyi bölümler ve dereceler

Hollanda lisans dersleri hem tam hem de yarı zamanlı olarak incelenebilir ve kurs süresi konuya bağlı olsa da tam zamanlı derecelerin tamamlanması genellikle üç yıl sürer.

Mimariden zoolojiye kadar çeşitli konularda dersler bulabileceksiniz. Fakat ülkenin en popüler programları dil ve kültür, mühendislik, davranış ve toplum ve ekonomi alanlarında.

Hollanda’daki popüler öğrenci varış noktaları:

  • Amsterdam
  • Rotterdam
  • Utrecht
  • Maastricht.

Hollanda’daki yüksek öğrenim kurslarına giriş koşulları münferit kurumlar tarafından belirlenir. Kayıt yaptığınız kurs ilk dilinizde sunulmuyorsa, genellikle önceki yeterliliklerinizin transkriptlerini, bir CV ve ön yazı ve dil yeterliliğinizin kanıtını göndermeniz gerekir.

En Popüler:  İngiltere Eğitim Sistemi

Yüksek lisans derecesi

Hollanda birçok farklı Master derecesi sunmaktadır:

  • Akademik Ustalar; İstihdam için ihtiyaç duyacağınız yetenekleri ve bir ya da daha fazla konu hakkındaki bilginizi geliştirmeyi amaçlamaktadır.
  • Araştırma Ustaları – bir araştırma Ustaları üzerinde, bilimsel araştırma yapacak ve analitik becerilerinizi geliştireceksiniz.
  • Öğretmen eğitimi Master.

Akademik Yüksek Lisansların tamamlanması genellikle bir yıl alır. Fakat araştırma Yüksek Lisansları, öğretmen eğitimi Yüksek lisans ve fen, matematik ve mühendislik dersleri iki yıl sürer.

Uygulamalı bilim üniversitelerinde yüksek lisans programları bir ile dört yıl sürer ve sizi belirli bir mesleğin yönetim veya liderlik rollerine hazırlamak için tasarlanmıştır. Bu kurslardaki öğrencilerin çoğu zaten ilgili bir işte çalışıyor ve yarı zamanlı çalışıyor. Bu durum öğrenirken pratik yapmanızı ve deneyimlerinizi kişisel gelişim için sınıfa geri getirmenizi sağlar.

Çoğu Yüksek Lisans kursu için bir lisans derecesi (veya eşdeğer nitelik) ve gerektiğinde dilde yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir. Özel giriş şartları için her bir kurumla görüşün.

PhDs (Doktora)

Hollanda’da bir doktora, araştırma yapmak ve bir tez yazmak için bir amir ile yakın işbirliği içinde çalışmayı içerir. Genellikle dört yıl boyunca bir doktora tamamlayacaksınız.

Tüm doktora öğrencileri, çok sayıda araştırma üniversitesi ve kurumu arasında bir ortaklık olan bir yüksek lisans okulunun veya bir araştırma okulunun parçasıdır. Bazı üniversiteler de bu kadar yaygın olmasa da özel sektör işletmeleriyle ortaklık yapar.

Tezinizi gönderdikten sonra bir kamu savunmasına katılmanız gerekir. İngiltere’den farklı olarak bu, destekleyici personel eşliğinde bir izleyiciden kağıt ve alanla ilgili sorularınızı sunmanız gereken büyük bir törendir. Doktora sınavınız bu sınavdan önce yayınlanmalıdır.

Doktora programına kabul edilmek için geçerli bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) veya özel politika yoluyla bir Master veya eşdeğer nitelikte ve sağlık sigortası belgesine ihtiyacınız olacaktır. Birçok üniversite öğrencilerini tam zamanlı araştırmacı olarak kullanır. Bu yüzden bu sizin için geçerliyse bu sorumluluğa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Hollanda’da okumak isteyen bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+ programına katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlar ile birçok gence çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunuyor.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan herhangi bir İngiltere kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluş için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Fakat üniversitenizin, Hollanda’nın da bulunduğu başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olması gerekir. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için kurumunuzla konuşun.

Kurs ücretleri

AB/AEA ülkelerinden gelen öğrenciler, Hollandalı öğrenciler gibi, eğitim için yıllık 2.060 € (1.784 £) sabit bir ücret öderler. Diğer tüm ülkelerden gelen öğrenciler için bu rakam daha yüksektir. Lisans programlarının ulusal ortalaması yılda 6.000 – 15.000 € arasındadır. Bir Hoca için bu 8.000 € ile 20.000 € arasında yükselir.

En Popüler:  Yeni Zelanda Eğitim Sistemi

Özel okullar daha yüksek ücretler alma özgürlüğüne sahiptir ve çoğu bunu yapar. Genellikle dört yıl süren Hollandalı lisans derecesi, AB/AEA öğrencilerine özel olarak çalışıldığında 36.000 €’ya kadar mal olabilir.

Öğrenim giderlerinin yanı sıra yaşam maliyetini de hesaba katmanız gerekir. Her ne kadar bu rakam muhtemelen Amsterdam ve Rotterdam gibi popüler öğrenci alanlarında daha yüksek olsa da Hollanda hükümeti konaklama, seyahat, yiyecek ve içecek ve diğer masraflar için ayda 800 ile 1.100 € ihtiyacınız olacağını tahmin ediyor.

Hollanda’da eğitim için burs imkanları

55 yaşın altındaki EU Masters öğrencileri Hollanda hükümetinden lisansüstü kredi başvurusunda bulunabilirler. Bunu yapmak için, ülkede kalıcı adresinizi kaydettikten sonra alacağınız bir Hollanda banka hesabı ve vatandaş hizmet numarasına ihtiyacınız olacaktır.

Kredi, eğitim ücretlerinizin maliyetini karşılar ve aylık taksitler halinde banka hesabınıza ödenir. Üniversiteye ödeme yapmak sizin sorumluluğunuzdadır. Krediye, çıkardığınız günden itibaren faiz oranları uygulanır ve 2017 yılında bu oran %0 olmasına rağmen bu değişebilir.

Mezun olduktan sonra iki yıl ara vereceksiniz, bundan sonra krediyi 15 yıl içinde tam olarak geri ödemeniz gerekir. İngiltere’deki Öğrenci Finansman sisteminin aksine kredi geri ödeme döneminden sonra geçersiz sayılmaz.

Hollanda’daki uluslararası öğrencilere sunulan bir çok hibe ve burs vardır.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB/Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşı olarak Hollanda’da vizesiz eğitim almakta özgürsünüz. Üniversiteniz Hollanda göçmenlik makamlarına katılımınızı kaydedecektir.

Diğer tüm ülkelerden kaldığınız süre boyunca giriş vizesine (MVV) ve oturma iznine (VVR) ihtiyacınız olacaktır. Bunları almak için, seçtiğiniz üniversite aracılığıyla başvuracak ve ülkenizdeki Hollanda büyükelçiliğinden veya konsolosluğundan gerekli belgeleri toplayacaksınız.

Hollanda’da dört aydan fazla kalıyorsanız, yerel belediye binanızdaki Hollanda konseyi Kişisel Kayıtlar Veritabanı’na kaydolmanız gerekir.

Nasıl başvurulur?

Doğrudan veya Studielink aracılığıyla başvurmanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doğrudan seçtiğiniz üniversiteye başvurun.

Mümkün olduğunca erken başvurmayı hedefleyin. Çoğu kurs Eylül ayında başlar ve başvurunuzu bir yıla kadar önceden hazırlamaya başlamak en iyisidir. Bazı üniversiteler, kursun belirli bir kapasiteye sahip olduğu Numerus Fixus programları sunar ve bunlar için son başvuru tarihi genellikle Ocak ayında düşer. Belirli tarihleri ​​öğrenmek için üniversitenize danışın.

Dil şartları

Hollanda üniversitelerinde verilen 1.500’den fazla İngilizce konuşan kurs ve nüfusun %95’i İngilizce bilmektedir, Hollanda’da okumak için Hollandaca akıcı konuşmanıza gerek yoktur.

Ancak ana diliniz olmayan bir dilde öğretilmiş bir kursa başvuruyorsanız, tanınmış bir test yaparak yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekir:

  • İngilizce öğretilen bir kursa kaydolan ana dili İngilizce olmayan bir konuşmacıysanız, IELTS veya TOEFL sınavlarına girmelisiniz.

Hollanda’da okumak, kursunuz için ihtiyacınız olmasa bile, dili öğrenmek için harika bir fırsat sunar. Birçok üniversite uluslararası öğrencilere başlangıç ​​seviyesinde kurslar sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu