Hollanda İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Ülkenin dünya çapında güçlü ihracat bağlantıları ve uluslararası çalışanlar için iyi vergi sistemi Hollanda’yı yurtdışında cazip bir yer haline getiriyor.

Hollanda, 2018 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu altıncı ülkesi oldu ve nedenini görmek kolay.

Ülke, kariyerinizi ilerletmek için rahat, liberal bir ortam sunuyor. Hem eşcinsel evliliği hem de ülkedeki insanlardan 35.000 kilometrede kullanılan bisikletlerden daha fazla bisikletle dünyadaki ilk ülke oldu. Sabah işe gidip gelmek, trafik sıkışıklığından ve alıştığınız tren yolculuklarından çok uzak.

Hollanda, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve çeşitli iş fırsatları ve aynı zamanda ev demeyi tercih edenler için yüksek bir yaşam standardı sunmaktadır.

Hollanda iş ilanları

Hollanda sadece yel değirmenleri ve laleleri ile ünlü değildir. Ülke tarımda bir dünya lideridir ve gıda ihracatı açısından sadece ABD tarafından geçilmiştir. Başlıca malları şu maddeleri içermektedir:

 • Makinalar
 • Elektrikli ekipman
 • Mineral yakıtlar
 • İlaç
 • Tıbbi cihaz.

İş imkanı ve iş olanakları

 • Tarım
 • Enerji
 • Maliye
 • Sağlık hizmeti
 • Taşımacılık ve lojistik

Avrupa ulaşım merkezi olarak bilinen Hollanda’nın ana ticaret ortakları Almanya, Belçika, Fransa ve İngiltere’dir. Fakat ihracat bağlantıları Japonya, ABD ve Afrika’nın bazı bölgelerine kadar ulaşmaktadır.

Hollanda, Unilever, Philips ve Shell gibi dünyanın çok uluslu şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor ve bu firmalarda çeşitli rollerdeki uluslararası çalışanlar için birçok iş fırsatı var.

Hollanda’da iş ilanları şurada arayabilirsiniz:

 • EURES iş arama sitesi

İşçi açığı ve pazar payı

Avrupa’daki en düşük işsizlik oranlarından birine sahip olan ve son yıllarda %4’ten daha düşük bir seviyeye gerileyen Hollanda’nın birçok alanda beceri sıkıntısı çektiğini duymak sürpriz olabilir.

Ülke, yüksek teknoloji mühendisliği ve teknolojisinde yenilikçi bir lider olarak itibarına rağmen şu anda küresel olarak mühendisler için ikinci en yüksek talebe sahiptir. Uzmanlığınız ne olursa olsun, mühendis olarak iş bulmak çok zor olmamalıdır.

Kıtlık ile karşı karşıya olan diğer alanlar şunlardır:

 • 2023 yılına kadar yıllık %1.2’lik bir büyümenin, teknolojideki hızlı ilerlemelere olan talebi karşılamak için tahmin edildiği BT sektörü
 • Mevcut stajyer ve kalifiye öğretmen düzeyinin emeklilik yaşına yaklaşan öğretmen sayısının yeterince yerini almadığı öğretim
 • Artan nüfus ve daha uzun ortalama yaşam beklentisi sayesinde zor durumda olan sağlık sektörü her zamankinden daha fazla insanın bakıma ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.

Bu alanlardan herhangi birinde yeteneklere katkıda bulunabiliyorsanız, işverenler tarafından çok değer göreceksiniz.

Hollanda’da iş bulmak

Bir iş bulmak için, bir Avrupa Birliği (AB)/Avrupa Ekonomik Bölgesi (AEA) vatandaşıysanız sahip olacağınız genel Hollanda çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır. Diğer tüm ülkelerden, muhtemelen pozisyonu dolduracak AB/AEA veya Hollanda ulusal adayları gibi istisnai durumlarda işe alınacaksınız.

En Popüler:  Finlandiya İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Bir işe başvurmak, genellikle özgeçmişinizi ve ön yazınuzu göndermeyi içerir. İş aramalarınızı, iş panolarını kullanarak, doğrudan şirketlerle iletişime geçerek veya LinkedIn gibi sosyal medya aracılığıyla iletişim kurarak evden başlatabilirsiniz.

İlginizi çeken ilan edilmiş bir pozisyon yoksa, çalışmak istediğiniz şirketlere spekülatif bir başvuru göndermeyi düşünün. Hollandalı işverenler proaktif bir yaklaşımı takdir ediyor.

Alternatif olarak yerel ve ulusal gazete listelerini kontrol ederek Hollanda’ya geldiğinizde iş arama işleminize başlayabilirsiniz.

Bir iş için kısa listeye dahil edildiyseniz, şirketteki farklı kişilerle birçok görüşmeye katılmanız gerekebilir. Bazı firmalar hala kendi ülkelerinde olan adaylara video görüşmeleri yapmaktadır. Büyük işverenler bazen adayları filtrelemek için psikometrik testler ve değerlendirme merkezleri kullanırlar. Her tür değerlendirme için akıllıca giyin ve zamanında gelin – Hollandalı dakikliğe büyük önem vermektedir.

Yaz işleri

Bir yaz işi, yeni bir ülkeyi keşfetmenin ve özgeçmişinize uluslararası deneyim ile destek verirken bir para kazanmanın harika bir yoludur.

Turizm ve konaklama sektörleri her zaman gündelik, mevsimlik iş fırsatlarına sahiptir. Bu yüzden iş için barlara, kafelere, restoranlara ve kamp alanlarına bakın. 18 ile 25 yaşları arasındaysanız ve çocuk bakımı deneyiminiz varsa, yazınızı au pair olarak geçirebilirsiniz.

Temping, Hollanda’da popülerdir. Kısa vadeli fırsatlar hakkında uyarı ve rehberlik almak için Manpower veya Adecco.nl gibi bir ajansa kaydolmayı düşünün.

Alternatif olarak mali olarak sınırlı değilseniz, gönüllülükle ilgilenebilirsiniz. Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), 17 ile 30 yaş arası kişilere yönelik, gençlere birçok Avrupa ve Avrupa dışı ülkede 12 aya kadar gönüllü olma şansı sunan bir programdır.

Eğitim öğretim şartları

Öğretmenlik işlerinin yapılması diğer Avrupa ülkelerinden daha zor olabilir. Hollanda vatandaşlarına genç yaştaki okullarda İngilizce öğretiliyor ve 2017 İngilizce Yeterlilik Endeksi, Hollanda’nın Avrupa’da en yüksek İngilizce yeterliliğine sahip ana dili olmayan İngilizce konuşanların ülkesi olduğunu ortaya koydu.

Ancak birçok fırsat vardır. Hollanda, özellikle Amsterdam ve Den Hague bölgelerinde birçok özel uluslararası okula ev sahipliği yapmaktadır. Burada, öğrencilerin iş İngilizcelerini geliştirmelerine yardımcı olacaksınız.

Akademik takvim genellikle Eylül’den Temmuz’a kadar sürerken, bazı bölgesel çeşitliliklerle birlikte, tüm yıl boyunca fırsatlar mevcuttur.

Başvurmak için, genellikle bir Lisans derecesi veya eşdeğeri, bir TEFL sertifikası ve gerektiğinde dil yeterliliğinizin kanıtına ihtiyacınız olacaktır. Öğretim düzenlenmiş bir meslek olduğundan, bu niteliklerin Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından tanınması gerekir.

Stajlar (Erasmus, AIESEC vb.)

Staj fırsatları vardır. Fakat işverenlerin stajyerlerini ödemeleri için yasal bir gereklilik olmadığı için ücretsiz olarak çalışabilirsiniz. Stajlar sağlık ve inşaattan pazarlama ve BT’ye kadar çeşitli alanlarda sunulmaktadır. Staj uzunluğuna işveren karar verir.

Nihai projenin bir parçası olarak iş deneyimi kazanmanın veya araştırma yapmanın bir yolu olarak öğrencilere yöneliktirler. Genel olarak mezun olduktan sonra Hollanda’da staj yapamazsınız.

En Popüler:  Hindistan İş İlanları ve Vize Şartları Nedir?

Hollanda vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir AB/AEA ülkesinden veya İsviçre’den geliyorsanız, Hollanda’ya girmekte ve Hollanda vatandaşlarıyla aynı izinlerle çalışmakta özgürsünüz. Dört aydan daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız, varışınızdan sonraki beş gün içinde bölgenizdeki kişisel kayıtlar veritabanına kaydolmanız gerekecektir.

Kayıt olduktan sonra, bir Hollandalı banka hesabı açmak ve vergi ödemek gibi görevleri yerine getirmeniz gereken bir Vatandaş Hizmet Numarası (BSN) verilecektir.

AB/AEA bölgesi veya İsviçre dışındaysanız, oturma ve çalışma izni almanız gerekir. Prosedür, çalışan, serbest meslek sahibi veya yüksek vasıflı olmanıza bağlı olarak değişir. Göçmenlik ve Vatandaşlığa Kabul Hizmeti’ni (IND) ziyaret ederek daha fazla bilgi edinin.

Hollanda sağlık sistemine erişmek için varışınızın ilk dört ayında sağlık sigortası yaptırmanız gerekecektir. Tüm Hollanda şirketlerinin çalışanlarına kanunen temel bir sağlık paketi sunmaları gerekmektedir. Hollanda’da 12 aydan daha az bir süre çalışıyorsanız, geçerli bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) yeterli olacaktır.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Dil şartları

Hollanda’da iş bulmak için mutlaka akıcı bir Hollandaca konuşmacı olmanıza gerek yoktur. İngilizce, ülkenin resmi iş dilidir ve başta Utrecht ve Rotterdam olmak üzere birçok Hollanda şehri, İngilizce konuşanlar için birçok fırsata sahiptir.

Bununla birlikte en azından biraz Hollandaca bilgisi ile istihdamı sağlama, terfi ve topluma entegre olma şansınızı artıracaksınız. Pazarlama veya Hollanda hükümeti ile yakın çalışma gibi iletişim kurmanızı gerektiren bir sektörde çalışıyorsanız, dil yeterliliği esastır.

Yerel vergi daireniz, işle ilgili eğitim genellikle vergiden düşülebilir olduğundan, size Hollandaca dil kurslarını daha düşük bir oranda sunabilir.

Niteliklerinizi işverenlere nasıl açıklarsınız?

Bologna Sürecine katılımı sayesinde yeterlilikleriniz doğrudan Hollandadakilerle karşılaştırılabilir. İşverenlerin bunları tanımakta herhangi bir sorunu olmamalıdır. Hollanda eğitim sisteminin diğer uluslararası sistemlerle karşılaştırılması hakkında daha fazla bilgi edinmek için resmi siteleri ziyaret edin.

Hollanda’da çalışmak nasıl bir şey?

Ortalama bir Hollandalı çalışan, 2017 yılında yılda 1.530 saat çalışmış ve haftada 28.5 saat olmuştur. Fakat tam zamanlı çalışanlar genellikle Pazartesiden Cumaya 36-40 saat çalışmaktadır. Bazıları dört gün haftada çalışır, daha kısa bir zaman diliminde daha uzun saatler seçerken, birçoğu yarı zamanlı çalışmayı tercih eder. Tam zamanlı çalışanlara yıllık en az 20 gün (dört hafta) izin verilmektedir.

Yılda iki kez gözden geçirilen 23 yaş ve üstü çalışanlar için mevcut asgari ücret ayda 1.651.60 €’dur. Bundan daha genç çalışanlar için bu rakam yıllık artışlarla artar, 15 yaşında 485.80 €’dan 22 yaşında 1.418.85 €’ ya kadar.

Yurtdışında Hollanda’da çalışmak için kiralanmış olsaydınız, Hollandalı ‘ %30 karar’ hakkına sahip olabilirsiniz. Bu sayede size ödenen maaşınızın %30’unu, taşınmanın maliyetini karşılamak için maksimum sekiz yıl boyunca vergiden muaf olarak alırsınız. (uygun olmak için harcama yapmanız gerekmez).

Bu durum hükümetin uygulanmasından önce, Hollanda’nın tüm bölümleri de dahil olmak üzere, Hollanda sınırından en az 150 km uzaklıkta bulunan ve vergiye tabi geliri en az 38.000 € olan pozisyonlarda çalışanlar için geçerlidir. Daha fazla bilgi için Hollanda vergi dairesinin resmi web sitesine bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu