Haber Muhabiri Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Haber Muhabiri Nedir?

Haber muhabirleri ve muhabirler (gazeteciler olarak da bilinir), halkı önemli olaylar hakkında bilgilendirmek için haber ve bilgi toplar. Bilgilerini birçok kaynaktan elde ederler. Bunlar kişisel röportajları, kontakları, tel hizmetleri (çanak antenler yoluyla iletilen haberler), haber brifingleri ve soru-cevap dönemlerini içerebilir.

Bir haber muhabiri bu bilgileri toplar ve halka iletilmek üzere bir araya getirir. Gazeteler, dergiler, televizyon ve radyo istasyonları, okuyucularını, izleyicileri ve dinleyicilerini bilgilendirmek için haber muhabirlerine güvenir.

Haber Muhabiri Ne Yapar?

Haber muhabirleri, güncel olaylar hakkında bilgi toplamada aktif bir rol oynarlar. Günlerinin büyük bir kısmı, bir hikaye olarak göndermeden önce haberleri araştırmakla geçiyor. Bazıları merkezden uzakta bulunan ofislerde muhabir olarak çalışmaktadır. Önemli olayların olabileceği yerlere gönderilirler.

İster bir gazete, ister TV kanalı, radyo istasyonu veya haber sitesi için çalışıyor olsun, haber yapmanın birbiriyle uyumlu çalışması gereken iki yönü vardır: raporlama ve düzenleme. Muhabir, bir hikaye oluşturmak için gereken tüm bilgileri derler ve ardından hikayeyi belirli bir haber sayfasına veya bültene uyacak şekilde düzenler.

Haber muhabirleri bazen yazma yeteneklerine uyan belirli bir ‘tempo’ ile çalışırlar. Vuruş, bir gazetecinin suç, siyaset, spor, iş vb. gibi kapsadığı alan veya konu için kullanılan bir medya terimidir. Haber kuruluşunun büyüklüğüne bağlı olarak bir seferde bir veya birkaç vuruşta çalışabilirler.

Genel olarak muhabirlerin çalıştığı iki tür gazete vardır – günlükler ve haftalıklar. Günlük muhabirlerin haberleri bulmak ve bildirmek için genellikle daha az zamanı vardır. Sadece bir vuruşta çalışabilirler. Haftalık gazeteciler araştırmalarını yapmak için daha fazla zamana sahipler ve genel olarak bir seferde birkaç vuruş yapmak zorunda kalıyorlar. Normal görevlerinin yanı sıra hikayeleri için fotoğraf çekebilirler.

En Popüler:  İmmünolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Televizyon ve radyo muhabirlerinin genellikle gazete departmanındakilerden daha az yazma ve düzenleme zamanı vardır. Haberler genellikle bir olay sırasında veya sonrasında hemen yayınlanır. Bu alandaki muhabirler, aldıkları bilgileri yayına uygun haber kliplerine nasıl dönüştüreceklerini çok çabuk öğrenirler.

Haber muhabiri Nasıl Olunur?

Haber muhabirlerinin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Haber muhabirinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Haber Muhabirinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir haber muhabirinin işi genellikle telaşlıdır. Sıkı teslim tarihlerini karşılamak için büyük baskı altındalar. Gazeteler zamanında basılmalı ve insanların evlerine teslim edilmelidir. Bu durum bir hikayenin zamanında yazılması ve düzenlenmesi için ne gerekiyorsa yapmak anlamına gelir.

Bazı haber muhabirleri rahat, özel ofislerde çalışır; diğerleri diğer muhabirlerle dolu geniş odalarda çalışabilir. Daha da telaşlı bir ortamda, sirenler ve polis ya da meraklı izleyiciler eldeki görevden dikkatini dağıtırken, bazı muhabirler olay yerinde bir haber almaya çalışıyor. Muhabirler savaşları, siyasi ayaklanmaları, yangınları, selleri ve diğer felaketleri takip ettiğinden, bu tür çalışmalar da tehlikeli olabilir. Muhabirlerin odaklanmış ve güvende kalması önemlidir.

Çalışma saatleri değişiklik gösterir. Sabah gazetesi için çalışan muhabirler genellikle öğleden sonradan gece yarısına kadar çalışır. Radyo ve televizyon muhabirleri bir gündüz veya akşam vardiyasına atanır. Dergi muhabirleri genellikle gündüzleri çalışır. Muhabirler, teslim tarihlerine uymak veya son dakika haberlerini takip etmek için günlerini esnek tutmalıdır. Bu tür işler uzun saatler, düzensiz programlar ve biraz seyahat gerektirir.

En Popüler:  Arabulucu Nedir? Nasıl Olunur?

Haber muhabirleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu