Aviyonik Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Aviyonik Teknisyeni Nedir?

Aviyonik, uçak elektroniğine odaklanır. Bir aviyonik teknisyeni, bir uçaktaki tüm elektronik aksamlardan ve elektrik sistemine bağlanan kablolardan sorumludur. Kabloları döşer, antenleri monte ederler ve navigasyon ve motor izleme için aletleri bağlarlar. Ayrıca radyolar, otopilotlar ve yolcu eğlence sistemleri kurarlar.

Bu teknisyenler, yolcu ve mürettebat güvenliğini etkileyen uçuş açısından kritik sistemler üzerinde çalışırken, iş ayrıntılara büyük önem verilmesini gerektirir.

Aviyonik Teknisyeni Ne Yapar?

Aviyonik teknisyenleri, sabit kanatlı uçaklara veya helikopterlere aviyonik ekipmanı kurar ve sorunlarını giderir. Her şeyin düzgün çalıştığını ve hiçbirinin gemideki diğer elektronik cihazları etkilemediğini görmekten sorumludurlar.

Bir cihaz arızalandığında, onu çıkarırlar ve bir aviyonik teknisyeninin onarımları gerçekleştirdiği bir mağazaya gönderirler. Küçük bir tesiste, bir teknisyen uçakta ve atölyede çalışabilir. Fakat büyük operasyonlarda işler ayrıdır.

Tezgah teknisyenleri navigasyon ve iletişim radyoları, otopilotlar, bilgisayarlar ve hatta radar antenleri gibi büyük mekanik düzenekler üzerinde çalışabilir. Büyük bir mağaza yüzlerce farklı ürün üzerinde çalışabilir.

Bu aviyonik teknisyenleri genellikle bir veya iki alanda uzmandır. İş, mükemmel sorun giderme yetenekleri ve hassas bileşenler üzerinde karmaşık, yüksek güvenilirlikli lehimleme becerisi gerektirir. İyi tezgah teknisyenlerinin sabrı, sağlam elleri ve mükemmel görüşü vardır. Modern devre kartları, küçük entegre devrelerle yoğun bir şekilde doldurulur. Lehimlemenin çoğu dürbünlü büyüteçler veya mikroskoplar ile yapılır.

Sistem sorun çözücüler yılların tecrübesine ve ticari uçaklar hakkında muazzam bilgi birikimine sahip aviyonik teknisyenleridir.

Sistemi oluşturan tek tek bileşenlerin inceliklerini bilmeyebilirler. Fakat bu parçaların nasıl etkileşime girdiğini ve bazen birbirlerini nasıl etkisiz hale getirdiklerini bilirler. Zor sorunların doğru teşhisi için güvenilmektedir. Her zaman bir son tarih vardır. Bir uçak kısa süre sonra tekrar uçmak zorundadır. Bu yüzden bu sorun çözücüler sürekli olarak kaçmaktadır.

En Popüler:  Çiçek Tasarımcısı Nedir? Nasıl Olunur?

Aviyonik teknisyeni Nasıl Olunur?

Aviyonik teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Aviyonik teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Aviyonik Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Aviyonik teknisyenleri birkaç farklı ortamda istihdam edilir. Fakat bir terminal çevresindeki işin büyük kısmı geceleri yapılır.

Pilotlar, sorunları gün boyunca uçak kayıt defterine yazarlar. Aviyonik teknisyenleri bu girişleri geceleri temizlemeye çalışır. Uçak yazılımını güncelliyor, kabloları onarıyor veya gerektiğinde kara kutuları değiştiriyor olabilirler. Gece ekibi teknisyenleri, güvenlikten ödün verilmemesi koşuluyla, bir gecede ertelenebilecek zaman alıcı öğeleri onarır.

Hangar aviyonik teknisyenleri, hat teknisyenlerinin aksine zaman lüksüne sahiptir. Uçakları günlerce veya haftalarca hangarda kalabilir. Bir planlayıcı, hava taşıtı kayıtlarını ve imalatçıdan gelen yeni bilgileri gözden geçirir ve ardından gerekli tüm rutin ve rutin olmayan bakımı kapsayacak bir program hazırlar.

Ekipler atanır ve her görev için gereken süre programa dahil edilir. Ezilmiş anten kablosu gibi beklenmeyen sorunlar gecikmelere neden olabilir. Fakat ekipler genellikle işi son teslim tarihinden önce bitirmeyi başarır.

Tezgah teknisyenleri, soğutma fanlarının uğultusuyla çevrili, iyi aydınlatılmış, klimalı odalarda çalışır. Aviyonik ekipman üreticileri, test için sıcaklık ve nem sınırlarını belirler.

Tam olarak “temiz odalar” olmasa da çoğunun toz toplama sistemleri ve pozitif hava basıncı vardır. Zeminler, banklar ve ofis mobilyaları, statik elektriği dağıtmak için özel olarak yapılmıştır. Elektromanyetik paraziti engelleyen ekran odaları, son derece hassas ekipmanı test etmek veya çevredeki alanları güçlü radyo vericilerinden korumak için kullanılır.

En Popüler:  DevOps Nedir? Nasıl Olunur?

Aviyonik Teknisyenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu