Finlandiya Eğitim Sistemi

Yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı bir eğitim sunmak ve dünyanın en mutlu ve en güvenli ülkesinde yaşama şansı Finlandiya’da eğitim almayı düşünmek için sadece bazı nedenler.

Şu anda 20.000’den fazla uluslararası öğrenci Finlandiya’da eğitim görüyor ve onlara katılmak için daha iyi bir zaman olmadı. Üst üste ikinci yıl için Finlandiya, 2019 Dünya Mutluluk Raporu’nda dünyanın en mutlu ülkesi seçildi.

Eğitimden uzak zamanınızda, Laponya’daki Noel Baba’yı ziyaret etmekten, ülkenin Haziran ayından Temmuz ayına kadar kalıcı gün doğumu olan Gece Yarısı Güneşi’ne tanıklık etmeye kadar keşfedilecek çok şey var.

Finlandiya, kariyer beklentilerinizi artırmak için mükemmel bir destinasyondur. Çünkü işgücü piyasasındaki kıtlıklar mezun olduktan sonra istihdam için bolca fırsat olduğu anlamına gelir.

Finlandiya üniversiteleri

Finlandiya’da iki tür yüksek öğretim kurumu vardır:

  • Üniversiteler; Finlandiya Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı 13 üniversite faaliyet göstermektedir ve bunların hepsi araştırmaya dayalı akademik eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Finlandiya’daki üniversiteler hem lisans hem de lisansüstü dersleri sunmaktadır.
  • Daha önce politeknik olarak bilinen Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri (UAS), bunlar işgücü piyasası ihtiyaçlarına yanıt olarak profesyonelleri eğitmeye odaklanır ve iş, sanayi ve hizmet sektörü ile yakın temasları vurgular. Finlandiya’da şu anda 23 tane var.

Her ikisi de üç aşamalı Bologna sürecine uygun olarak Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde yeterlilikler sunar. Fakat sadece üniversiteler doktora dersleri vermektedir.

Finlandiya’nın akademik takvimi 1 Ağustos – 31 Temmuz arasındadır. Yıl iki sömestre ayrılır:

  • Sonbahar; Ağustos/Eylül’den Aralık’a kadar
  • Bahar; Ocak-Mayıs arası.

Finlandiya’nın kurumları QS Dünya Üniversite Sıralaması 2020 tarafından tanınmaktadır. Listede Helsinki Üniversitesi 107. sırada yer alan dokuz üniversite, Aalto Üniversitesi 134. sırada yer almaktadır.

Finlandiya’da en iyi bölümler ve dereceler

İngilizce konuşulan lisanslar çoğunlukla UAS kurumlarında bulunur; geleneksel üniversitelerde yüksek lisans ve doktora düzeyinde İngilizce öğretilen dersleri arayan adaylar sunmak için daha fazlası vardır. Bununla birlikte UAS kurumları İngilizce, Finlandiya genelinde ve birçok konuda yüzden fazla lisans eğitimi vermektedir.

Genellikle Fince veya İsveççe olarak verilen üç yıllık bir üniversite lisans derecesi, temel ve ara çalışma, bir dil bileşeni ve bir tezden oluşur.

UAS programlarının güçlü bir mesleki vurgusu vardır. Bu da öğrencilere iş dünyasına girmek için onları hazırlamak için dersin zorunlu bir parçası olarak iş başında eğitim verir. Bir UAS öğrencisi olarak tezin sunulmasıyla sonuçlanan çekirdek ve isteğe bağlı çalışmaları tamamlayacaksınız.

Yüksek lisans derecesi

Finlandiya üniversitelerinde, Master kurslarının tamamlanması iki yıl alır. UAS kurumlarında verilenler, kurs başlamadan önce (genellikle üç yıl değerinde) zengin bir mesleki deneyime ihtiyaç duyan adaylar nedeniyle daha kısa olabilir.

Dersler, yüz yüze veya online formatta dersler, seminerler, pratik atölye çalışmaları ve stajların bir karışımı ile verilir. Ayrıca genel çalışmalardan ve dil kurslarından kredi kazanacaksınız. Değerlendirme yöntemleri ders ödevlerini, sınavları ve final tezini içerir.

Bir kursa katılabilmeniz, önceki akademik yeterliliklerinizin kapsamına ve kalitesine, dil becerilerinize ve fakülteye özgü diğer gereksinimlere bağlıdır.

PhDs (Doktora)

Fin doktora dersleri sadece geleneksel üniversitelerde verilmektedir. Genellikle dört yıl uzunluğundadırlar. Fakat bazıları daha uzun olabilir ve hem İngilizce hem de Fince olarak sağlanır.

Doktora düzeyinde çalışma araştırmaya dayalıdır ve zorunlu dersler, seminerler, konferanslar ve tez sunulmasını içerir. Nihai değerlendirmenizin bir parçası olarak yayınlanan tezinizi halka açık bir tartışmada savunmanız gerekebilir.

En Popüler:  Birleşik Arap Emirlikleri Eğitim Sistemi (BAE)

Derslerin belirli bir yapıyı izlediği Lisans ve Yüksek Lisans programlarının aksine, doktora çalışmaları kişiye özel olarak mevcuttur. Araştırma hedeflerinize en iyi şekilde hitap edebilecek bir kurum bulmak için alışveriş yapın.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Şu anda bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler AB’nin eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a (2020/21 akademik yılı için onaylanmıştır) katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlarla birlikte çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan herhangi bir İngiltere kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluş için Erasmus+ aracılığıyla sağlanmaktadır. Fakat üniversitenizin, Finlandiya’nın da olduğu başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için kurumunuzla konuşun.

Bir İskandinav veya Baltık ülkesindeyseniz ve şu anda bir Lisans veya Yüksek Lisans eğitimi alıyorsanız, bir yıla kadar Finlandiya’da eğitim almanızı sağlayan Nordplus Yüksek Öğrenim Programı’na başvurmak isteyebilirsiniz.

Bu bilgiler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Kurs ücretleri

Bir AB/Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkesindeyseniz, şanslısınız – Finlandiya’da eğitim ücreti ödemezsiniz. Bununla birlikte AB/AEA üyesi olmayan öğrenciler, genellikle 6.000 € ve 10.000 € arasında yıllık öğrenim ücretlerine tabidir. Özel rakamlar için kurumunuza danışın.

Ayrıca üniversitenizin öğrenci birliğine katılmak için küçük bir ücret ödemeniz gerekir. Bu dönemlik için genellikle 60 € veya yıl için 120 € civarındadır.

Tabii ki ücretlere Finlandiya’da ki yaşam maliyetlerini hesaba katmanız gerekir. Helsinki gibi bir şehirde yaşıyorsanız, konaklama, ulaşım, yiyecek ve kurs malzemeleri de dahil olmak üzere aylık 700 – 1.000 € için bütçe ayırmanız gerekir.

AB/AEA öğrencisi değilseniz, öğrenci ikamet izniniz için başvuru sürecinde mali desteğiniz olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu durum sigorta masraflarınıza ek olarak yapılır.

Finlandiya’da eğitim için burs imkanları

AB/AEA vatandaşları, herhangi bir öğrenim ücreti ödemek zorunda olmadığı için Lisans veya Yüksek Lisans düzeyinde fon bulmakta zorlanacaklardır. Fakat Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansı (EDUFI) Doktora öğrencileri için birçok burs sunmaktadır. Finlandiya Ulusal Eğitim Ajansı – Burs programlarında daha fazlasını öğrenin.

Alternatif olarak Erasmus Mundus Ortak Yüksek Lisans Derecesi’ni tamamlamayı düşünebilirsiniz. Bu programın bir parçası olarak AB/AEA ve AB/AEA dışı öğrenciler lisansüstü fonlardan yararlanabilir.

AB/AEA vatandaşı değilseniz, eğitim alanınız aracılığıyla Lisans veya Yüksek Lisans programlarınız için hala fon bulabilirsiniz. Finansmanın sizin için uygun olup olmadığını görmek için Finlandiya’daki Eğitim ücretlerine ve ücretlerine ilişkin ayrıntılara göz atın.

Finlandiya’daki zamanınızı desteklemek için yarı zamanlı iş bulma özgürlüğünüz olsa da tek gelir kaynağınız olarak buna güvenmeyin. Anadili İngilizce olan bir kişi olarak dil engelinin iş bulmanızı engellemesini sağlayabilirsiniz. Bir iş bulma konusunda başarılı olursanız, kazançlarınızın yaşam maliyetlerinizi tam olarak karşılamadığını görebilirsiniz. Harekete geçmeden önce dikkatlice bütçelediğinizden emin olun.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB/AEA vatandaşı olarak Finlandiya’daki eğitiminizi tamamlamak için vize almak zorunda kalmayacaksınız. Fakat varışınızdan itibaren üç ay içinde yerel polis karakolunuza kayıt olmanız gerekir ve bir yıldan uzun bir süre kalacaksanız, Finlandiya Nüfus Bilgi Sistemine kaydolmanız gerekir. Bu durum en yakın Yerel Kayıt ofisinde yapılabilir.

En Popüler:  Kıbrıs Eğitim Sistemi

AB/AEA dışındaki bir ülkedenseniz ve en az üç ay eğitim almak istiyorsanız yenilenebilir bir öğrenci ikamet izni almanız gerekir.

Bu izne başvurmak için Fin üniversitenizden resmi bir kabul mektubuna, sağlık sigortasına ve çalışmalarınızla kendinizi finansal olarak destekleyebileceğinizi kanıtlamanız gerekir. Başvurular Enter Finland veya kendi ülkenizdeki Finlandiya konsolosluğu veya elçiliği aracılığıyla yapılabilir.

Bu durum birkaç ay süren uzun bir süreç olabilir. Bu yüzden başvurunuzun mümkün olan en kısa sürede gönderilerek onaylanması için bolca zaman ayırın.

Bu vize bilgileri, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Nasıl başvurulur?

Finlandiya’da lisans veya yüksek lisans düzeyinde öğrenim görmek için tüm başvurular Studyinfo.fi aracılığıyla yapılmalıdır. Site aynı zamanda hem İngilizce hem de Fince olarak mevcut kurslara göz atmak için kullanılabilir ve Finlandiya yüksek öğretim sektörünün tüm alanları hakkında bilgi içerir.

Genellikle yıllık süreler aşağıdaki gibidir:

  • Lisanslar; Güz döneminde başlayan dersler için Ocak veya Ocak başlangıç ​​tarihi olan dersler için Eylül.
  • Ustalar; başvuru pencereleri biraz daha yumuşaktır, Kasım sonu/Aralık başı açılır ve Ocak ortasına/sonuna kadar açık kalır. UAS kurumları bu süreyi bazı durumlarda Mart ayına kadar uzatabilir.

Bir doktora kursu için başvuruyorsanız, bunu doğrudan seçtiğiniz kuruma yaparsınız. Öngörülen bir zaman dilimi yoktur ve bazı okullar yıl boyunca başvuruları kabul etmektedir. Başvurunuza başlamadan önce bir son tarihte çalışıp çalışmadığınızı kontrol edin.

Yüksek lisans başvuru sahiplerinin bir lisans derecesi, ayrıca dil yeterliliğinin kanıtı ve gerektiğinde yüksek öğrenim yeterliliklerinin kanıtı olması gerekir. Bir giriş sınavına girmenize gerek yoktur. Fakat bir UAS Master’a başvuruyorsanız, birkaç yıllık mesleki deneyime de ihtiyacınız olabilir.

Bir lisans kursuna kabul edilmek için doğru eğitim sertifikalarına sahip olmanız, dil beklentilerini karşılamanız ve bir giriş sınavını başarıyla geçmeniz gerekir.

Dil şartları

İngilizce dersleri için İngilizce yeterliliklerini gösterebilmelisiniz. En yaygın kabul gören kanıt Yabancı Dil Olarak İngilizce Testi (TOEFL) veya Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi’dir (IELTS).

Anadili İngilizce olan biriyseniz, büyük olasılıkla resmi bir testle yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmez. Dil gereksinimleri için kesin yönergeler kurumlar arasında değişiklik gösterir; sizden neyin gerekli olduğunu görmek için kendinize danışın.

Fince kursları okumak için başvurunuzu yaparken akıcı bir şekilde konuşmanız gerekir. Bu durum aşağıdaki yeterlik ölçeklerinde orta ve ileri düzey arasında olmanız gerektiği anlamına gelir:

  • Diller için Avrupa Ortak Başvuru Çerçevesi: Öğrenme, öğretme, değerlendirme (CEFR)
  • Ulusal Dil Yeterlilik Sertifikaları (YKI)

İngilizce konuşulan bir kursa kaydoluyor olsanız bile, topluluğunuzla iletişim kurmanıza ve onlarla iletişim kurmanıza yardımcı olmak için gelmeden önce biraz Fince öğrenmeniz önerilir.

İngiltere yeterlilikleriyle karşılaştırma

Diğer Avrupa ülkelerinde kazandığınız lisans nitelikleri, ülkenin Bologna sürecine katılımı sayesinde Finlandiya üniversiteleri tarafından tanınmalıdır; yüksek öğretim yeterliliklerinin standartlarında ve kalitesinde doğrudan karşılaştırılabilirliği sağlamak için AB üye ülkeleri arasında yapılan bir anlaşma.

Bu durum Fin yeterliliklerinizin uluslararası alanda da tanınması gerektiği anlamına gelir. Fakat bunu bireysel işverenlerle kontrol etmek her zaman en iyisidir.

İngiltere’nin 31 Ocak 2023’de AB’den çıkmasının ardından bu bilgilerin değişmesi muhtemeldir. En güncel bilgiler için lütfen resmi kaynakları kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu