Belçika Eğitim Sistemi

Genellikle Avrupa’nın kalbi olarak adlandırılan Belçika, akademik ve kültürel ufuklarınızı genişletmek için mükemmel bir yerdir.

Ülke, birası, çikolataları ve waffle’ları ile ünlü olabilir. Fakat sunduğu tek şey bu değil. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrenciler, Belçika’nın dünyaca ünlü üniversitelere ve Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) gibi uluslararası organizasyonların merkezlerine ev sahipliği yaptığını bilmelidir.

Belçika ayrıca düşük öğrenim ücretlerine de ev sahipliği yapar ve bu da onu komşu Fransa ve Almanya’dan daha uygun hale getirir. Avrupa’nın kalbinde olmanın avantajları vardır, ayrıca Paris ve Köln, Amsterdam ve Londra gibi şehirlerle iyi bağlantı kurmak da kısa bir tren yolculuğu mesafesindedir.

İkinci bir dil öğrenme hırsı olanların bunu yapmak için birçok fırsatı olacaktır. Bu çok dilli ülkenin üç resmi dili vardır; Hollandaca, Fransızca ve Almanca. Fakat İngilizce konuşanların paniğe ihtiyacı yoktur; Belçika’daki insanların çoğu İngilizce iletişim kurabilir ve çeşitli kurumlar İngilizce öğretilen kurslar sunar.

Eğitimsiz saatlerinizde Belçika’nın Antwerp, Brüksel ve Gent gibi şehirlerdeki zengin tarihini emebilir ve huzurlu kırsal ortamların tadını çıkarabilirsiniz.

Belçika’daki Üniversiteler

Belçika’daki yüksek öğretim sistemi, ülkenin ana dillerine dayanarak Flamanca (Hollandaca) ve Fransızca olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.

Bu toplulukların her ikisi de İngiltere’dekine benzer bir yapı üzerinde çalışan üniversiteler ve üniversite kolejlerine ev sahipliği yapmaktadır. Üniversiteler Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları sağlar. Fakat üniversite kolejleri doktora sunmaz. Bu toplulukların her birinde standart öğretim dilleri Hollandaca ve Fransızca olsa da İngilizce olarak çeşitli programlar da öğretilir. Ülkenin Almanca konuşan öğrencileri, Fransız toplumunda eğitim görme ya da orada okumak için Almanya’ya seyahat etme eğilimindedir.

Belçika’nın beş Hollanda üniversitesi vardır:

 • KU Leuven
 • Antwerpen Üniversitesi
 • Gent Üniversitesi
 • Hasselt Üniversitesi
 • Vrije Üniversitesi Brussel.

Ve Wallonia-Brussels bölgesindeki altı Fransız üniversitesi:

 • Louvain Üniversitesi
 • Université Saint-Louis, Bruxelles
 • Namur Üniversitesi
 • Bruxelles Üniversitesi
 • Mons Üniversitesi
 • Liège Üniversitesi.

Tüm üniversiteler kamu tarafından finanse edilmektedir. QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2018’e göre ülkenin kurumlarından yedisi küresel 350’de yer alıyor.

Belçika’da en iyi bölümler ve dereceler

Ülkedeki lisans dersleri genellikle iki türe ayrılır:

 • Profesyonel Lisans
 • Akademik Lisanslar.

Profesyonel lisans dereceleri daha meslekidir ve öğrencileri çalışma dünyasına hazırlar; üniversite kolejlerinde öğrenilebilirler. Akademik lisans öğrencileri daha fazla çalışmaya hazırlar ve genellikle üniversitelerde okutulur.

Lisans derslerinin tamamlanması üç yıl sürer ve çeşitli konularda çalışılabilir.

Adayların tanınmış bir ortaokul izin belgesi olmalıdır.

Hollanda ve Fransız topluluklarında lisans dersleri arayın.

Yüksek lisans derecesi

Lisans dersleri gibi Yüksek Lisans programları iki gruba ayrılabilir.

Tam zamanlı Yüksek Lisans dersleri iki yıl sürer. Fakat hukuk, tıp, psikoloji ve mühendislik gibi bazı konularda programlar daha uzun sürebilir. Dersler genellikle öğretimi araştırma ile birleştirir ve bir tezle sonuçlanır.

En Popüler:  İtalya Eğitim Sistemi

Kursların çoğu Hollandaca veya Fransızca olarak verilmektedir (eğitim aldığınız yere bağlı olarak) ve bir kursa kabul edilmek için dil yeterliliğinizi göstermeniz gerekir. Bununla birlikte artan sayıda program İngilizce olarak öğretilmektedir. Fakat İngilizce öğrenmeyi seçerseniz konu ve kurum seçenekleriniz kısıtlanabilir.

Akademik yıl Eylül – Temmuz aylarıdır. Fakat bazı programlar Ocak ayında başlamaktadır.

Adaylar genellikle yakından ilişkili bir alanda lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Fakat kabul eğitmenleri de önemli mesleki deneyime sahip mezunları düşünebilir. Belçika’daki birçok yüksek lisans mezunu doktora çalışmasına devam etmektedir.

PhDs (Doktora)

Sadece üniversiteler tarafından verilen Doktora programları mevcut en yüksek yeterlilik seviyesidir. Dersler genellikle dört ile altı yıl sürer ve akademik alanlarda sayılabilir.

Programlar orijinal araştırmaya dayanır ve herkese açık olarak savunmanız gereken bir tezle sonuçlanır.

Adayların lisans ve yüksek lisans derecesine sahip olmaları, bir taslak tez sunmaları ve üniversitenin resmi kayıt sürecini tamamlamadan önce denetleyici bir öğretmen bulmaları gerekmektedir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Şu anda İngiltere’deki bir üniversiteye devam eden öğrenciler AB’nin eğitim, öğretim ve gençlik destek programı Erasmus+’a katılabilirler. Program, üç aydan bir akademik yıla kadar süren fırsatlar ile birçok gence çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunuyor.

Mali destek, eğitim ve öğretime aktif olarak katılan tüm Birleşik Krallık kamu, özel veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar için Erasmus+ girişimi aracılığıyla sağlanmaktadır. Fakat üniversitenizin, Belçika’nın biri olduğu başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Nasıl başvuracağınızla ilgili bilgi için kurumunuzla konuşun.

Bu bilgiler, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ardından hala geçerlidir ve değişiklik olması durumunda güncellenecektir.

Middlesex Üniversitesi Londra ve Swansea Üniversitesi, Belçikalı üniversitelere bağlantıları olan ve öğrencilerin değişim programlarına katılmalarını sağlayan sadece iki Birleşik Krallık kurumudur. Hangi fırsatların sunulduğunu görmek için İngiltere üniversitenize danışın.

Kurs ücretleri

Öğrenim ücretleri nerede eğitim gördüğünüze, ne okuduğunuza ve mali yardım almaya uygun olup olmadığınıza bağlı olarak değişir. Genel olarak Belçika kurs ücretleri AB öğrencileri için genellikle oldukça makul, kesinlikle Fransa, Almanya ve İngiltere gibi diğer Avrupa ülkelerinden daha düşük.

Ortalama olarak AB öğrencileri yılda 835 € ödemeyi bekleyebilir, uluslararası öğrenciler ise daha fazla ödeme yaparlar. Belçika’daki lisansüstü öğrencilerin de başvuru ücreti ödemeleri gerekmektedir. Kesin maliyetler için tek tek kurumlarla iletişim kurun.

Öğrenciler ayrıca ayda ortalama 850 ile 950 € arasında bir yaşam maliyeti karşılayabileceklerini kanıtlamalıdır. Buna konaklama, yemek, kurs ekipmanı ve seyahat masrafları dahildir.

Belçika’da eğitim için burs imkanları

Sunulan burs ve bursların sayısı ve türü her toplum arasında farklılık gösterir.

Flaman (Hollanda) bölgesinde, 2018/19 yıllarında Master Mind Bursundan belirli sayıda uluslararası öğrenci yararlanabilir. Yabancı uyruklu AB öğrencileri aşağıdaki durumlarda burs veya hibe başvurusunda bulunabilirler:

 • Bir ebeveyn Belçika’da son iki yılda en az on iki aydır çalıştı
 • Belçika’da geçmişte iki yıl üst üste herhangi bir süre içinde en az on iki ay çalıştınız
 • Üst üste beş yıldır Belçika’da yaşıyorsunuz.
En Popüler:  Türkiye Eğitim Sistemi

Fransız toplumunda, çalışma için uygun olanları görmek için çeşitli burslar ve hibeler bulunmaktadır.

Bireysel kurumlar uluslararası öğrencilere finansman kaynakları sağlayabilir, seçeneklerinizin neler olduğunu görmek için üniversitenize danışabilir.

AB üyesi olmayan öğrenciler için, kendi ülkenizden burs almak en olası seçeneğinizdir; özellikle AB öğrencilerinin aksine, çalışma izni olmadan yarı zamanlı çalışamazsınız.

Belçika Kalkınma İşbirliği bursları çeşitli kanallar aracılığıyla finanse etmektedir. Daha fazla bilgi için Belçika Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği web sitesine bakın.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB vatandaşları, siz okuduğunuz sürece, herhangi bir AB ülkesinde yaşamalarına izin verilir:

 • Onaylanmış bir üniversiteye/diğer eğitim kurumlarına kayıtlı olanlar
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan)
 • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var.

AB vatandaşları da ev sahibi ülkelerine sağlık ve sosyal güvenlik teminatı alabilir ve üç yıl Belçika’da yaşadıktan sonra daimi ikamet izni için başvurabilirler.

AB üyesi olmayan vatandaşların Belçika’da okumak için genellikle vizeye ihtiyaçları vardır. Daha fazla bilgi için, ayrıntılarını Belçika Büyükelçilikleri ve Yurtdışı Konsoloslukları adresinde bulabileceğiniz Belçika büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurun.

Son olarak tüm ziyaretçiler varışlarını izleyen sekiz gün içinde yerel makamlarını Belçika’daki varlıkları konusunda bilgilendirmelidir. Üç aydan fazla kalıyorsanız, bir kayıt sertifikası için başvuru yapmanız gerekir.

Nasıl başvurulur?

Her üniversite ve ders farklı giriş şartlarına sahiptir. Fakat tüm başvurular kursun eğitim dilinde online olarak her kuruma bireysel olarak gönderilir.

Genellikle pasaportunuzun fotokopilerini, pasaport fotoğrafınızı, akademik yeterliliklerinizi ve akademik transkriptlerinizi, bu belgelerin Hollandaca veya Fransızcaya çevirilmesini, dil yeterliliğinizin kanıtını, tavsiye mektuplarını ve bir motivasyon mektubunu sunacaksınız. CV’nizi de eklemeniz gerekir.

Küçük bir başvuru ücreti genellikle ödenir ve en az altı ay önceden başvurmayı hedeflemelisiniz.

Kabul ekibi başvurunuzu analiz ettikten sonra, ek belgeler isteyebilir veya başvuruda bulunduğunuz bölüme gönderebilirler. Sanat, tıp, diş hekimliği, yönetim ve mühendislik dersleri için bir giriş sınavını geçmek gerekebilir. Eğitim ücretleri kurs başlamadan önce ödenir.

Başarılı olursa, vize başvurusunda bulunurken, burs başvurusunda bulunurken veya kursa kaydolurken/kaydolurken ihtiyaç duyacağınız bir kabul mektubu almalısınız.

Başvuru süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgilendiğiniz kuruma başvurun.

Dil şartları

Eğitim dili büyük ölçüde kurumun Flaman veya Fransız toplumu içinde olmasına bağlıdır. Bu dillerde sunulan programlar bir yeterlilik sınavını geçmenizi gerektirebilir; Neyse ki, yüksek öğretim kurumları genellikle tatillerde veya dönem boyunca kurslar düzenlemektedir ve çoğunun özel bir dil merkezi vardır.

Buna rağmen tamamen İngilizce olarak öğretilen birçok ders vardır; özellikle hukuk, ekonomi, sosyal bilimler, siyaset bilimi, yönetim, sanat, uygulamalı bilim ve sağlık bilimleri alanlarında lisansüstü dereceler. Bu tür programlar özellikle Brüksel’de yaygındır. İngilizce ilk diliniz değilse, kabul edilen bir İngilizce dil sınavını geçmeniz veya daha önce geçmiş olmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu