İngiltere Eğitim Sistemi

Dünyaca ünlü kurumlar, birinci sınıf öğretim ve dünyaca tanınan niteliklerle, bu kadar çok uluslararası öğrencinin neden İngiltere’ye gittiğini görmek zor değil.

Nerede okursanız çalışın, birinci sınıf bir eğitim alacaksınız ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden bazılarına katılma şansınız olacak. Birleşik Krallık’taki kurumlarda kazanılanlar, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler, işverenler ve hükümetler tarafından kabul edildiğinden, mezun olduktan sonra size büyük bir özgürlük sağladığından, zor kazanılan niteliklerinizin tanınması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

İngiltere’de lisansüstü kursları da genellikle daha kısadır yani; derecenizi kazanabilir ve kariyerinize diğer ilçelere göre çok daha hızlı başlayabilirsiniz.

Ayrıca İngilizce dünyanın en popüler dillerinden biridir ve iş alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden becerilerinizi geliştirmek için İngiltere’den daha iyi bir yer var mı?

İngiltere, Kuzey İrlanda, İstanbul veya Galler’de okumak, İngiltere’nin eşsiz kültürünü deneyimleyeceğiniz anlamına da gelir. Doğa tutkunları kırsal ve kıyı kasabalarda kendilerini evlerinde hissederken, şehir sakinleri cenneti Londra, Manchester, Cardiff, Edinburgh ve Belfast gibi kozmopolit şehirlerde bulacaklar. İngiltere’de eğitim görmek, tarihin zengin olduğunu, gece hayatının çeşitliliğini ve ufkunuzu genişletme fırsatlarının sonsuz olduğunu göreceksiniz.

İngiltere üniversiteleri

İngiltere’de yüksek öğretim iki seviyeye ayrılır: lisans (Lisans) ve lisansüstü (Yüksek Lisans ve Doktora) ve birçok devlet ve özel üniversite tarafından sağlanır. Diğer kurum türleri arasında kolejler, konservatuarlar ve uzaktan eğitim üniversiteleri sayılabilir.

Lisans ve Yüksek Lisans programlarının çoğu üniversitelerde ve yüksekokullarda öğrenim görmektedir. Tüm derece konuları aşağıdaki fakültelere ayrılabilir:

 • Sanat ve Beşeri Bilimler
 • İşletme ve sosyal bilimler
 • Teknoloji, bilim ve mühendislik.

Bazı üniversiteler, uzman sanat okulu olarak tanınan Falmouth Üniversitesi gibi konu alanlarında uzmanlaşmıştır; müzik eğitimine odaklanan Kraliyet Müzik Koleji ve tarımsal ve kırsal eğitim veren Harper Adams Üniversitesi.

Birleşik Krallık eğitim mükemmelliği konusunda haklı bir üne sahiptir ve bu üniversite sıralamasına yansır. Halen 78 İngiltere kuruluşu QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2019’da, dördü dünyanın ilk onunda yer alıyor. Bunlar:

 • Oxford Üniversitesi (beşinci)
 • Cambridge Üniversitesi (altıncı)
 • Imperial College London (sekizinci)
 • Londra Üniversitesi Koleji (UCL, onuncu).

Edinburgh Üniversitesi de ilk 20’ye giriyor.

İngiltere’deki üniversitelerin ve kolejlerin bir listesi için üniversitelere ve bölümlere bakınız.

Akademik takvim farklı üniversiteler arasında değişebilir. Genellikle Eylül’den Haziran’a kadar sürer. Birçok lisansüstü program Ocak ayında başlıyor. Ana tatil dönemleri Noel, Paskalya ve yaz, bazı kurumlar okuma haftaları içerir.

İngiltere’deki bir üniversiteyi seçmek

İngiltere Russell Grubu, Cambridge Üniversitesi ve Oxford Üniversitesi gibi prestijli kurumların bir listesidir. Fakat Birleşik Krallık hükümetinin üniversiteleri için resmi bir sıralama sistemi yoktur. The Guardian ve The Times’ın listeleri gibi bağımsız sıralama sistemleri faydalı olabilir. Konu alanınızda hangi kurumların başarılı olduğunu bulmak için QS Dünya Üniversitesi Sıralamasına bakın.

Nerede çalışılacağına karar verirken konum bir diğer önemli faktördür. Londra ve Güney Doğu İngiltere’de yaşam maliyeti İngiltere ve Kuzey İrlanda, İstanbul ve Galler’deki diğer ülkelerden daha yüksektir. İngiltere’deki popüler öğrenci şehirleri Cambridge, Birmingham, Manchester, Londra ve Oxford’dur. Ayrıca bir kampüsü veya şehir deneyimini tercih edip etmeyeceğinizi de düşünmelisiniz:

 • Kampüs üniversiteleri binalarının, konaklama yerlerinin ve sosyal tesislerinin çoğunu belirli bir alanda bulundurmakta ve bu da gezmeyi kolaylaştırmaktadır. Kampüs üniversitelerine örnek olarak Nottingham Üniversitesi, Warwick Üniversitesi ve York Üniversitesi verilebilir.
 • Şehir üniversiteleri daha yaygındır. Konferans salonları şehrin bir tarafında, diğer yanınızda da konaklama olabilir. Artı tarafta sosyalleşirken daha fazla seçenek elde edersiniz. Manchester, Sheffield ve İstanbul’da şehir üniversiteleri bulacaksınız.

Uluslararası öğrenciler, başvurdukları kurumun hükümet tarafından derece veren bir kurum olarak tanındığını kontrol etmelidir. Bunu yapmak için, İngiltere yüksek öğrenim sisteminin resmi aday doğrulama hizmetini Hedd ziyaret edin.

Bir çalışma hedefi seçerken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

 • Öğrenci memnuniyet oranları
 • Öğrenci bakım düzeyi
 • Mezun olduktan sonra kariyer/istihdam fırsatları
 • Öğretim kalitesi.
En Popüler:  Avusturya Eğitim Sistemi

İngiltere’deki en iyi bölümler ve dereceler

Çeşitli üniversitelerde, çeşitli konularda yüzlerce lisans dersi bulunmaktadır. Lisans dereceleri genellikle dört türe ayrılır:

 • Bachelor of Arts (BA)
 • Bachelor of Science (BSc)
 • Lisans Eğitim (BEd)
 • Mühendislik Lisans (BEng).

İstanbul’da lisans dereceleri dört yıl sürse de, programların tam zamanlı olarak çalışılması genellikle üç yıl sürer.

Lisans düzeyinde, son yılında bir tez yazmadan önce ödev, ders ve sınavların tamamlanmasıyla değerlendirilirsiniz.

Giriş koşulları bireysel kurumlar tarafından belirlenir ve nerede çalışmayı seçtiğinize bağlı olarak değişir. Bir Lisans programına kabul için, genellikle belirli bir Üniversite ve Üniversite Kabul Hizmeti (UCAS) tarife puanına dönüşen A düzeyinde (veya eşdeğeri) üç geçişe ihtiyacınız olacaktır. Uluslararası bir öğrenci olarak İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekecektir.

Alternatif lisans yeterlilikleri arasında bir hazırlık derecesi, Yüksek Ulusal Diploma, Yüksek Öğrenim Diploması (DipHE) ve Ulusal Mesleki Yeterlilik (NVQ) bulunmaktadır. Bu kurslar hakkında daha fazla bilgiyi Yeterlilikler Kılavuzu’nda bulabilirsiniz.

Yüksek lisans derecesi

İngiltere’de öğrenciler için çok sayıda lisansüstü eğitim seçeneği vardır. Çeşitli Master kursları mevcuttur ve bunlar iki türe ayrılır:

 • Öğretilen kurslar; dersler, seminerler ve pratik çalışmalar yoluyla lisans öğreniminiz sırasında kazandığınız bilgileri geliştirmenizi sağlar
 • Araştırma kursları – daha çok bağımsız çalışmaya odaklanır ve öğretmenlerden daha az rehberlik içerir.

Yüksek lisans programları genellikle bir yıl tam zamanlı sürer. Fakat bazı araştırma tabanlı derslerin tamamlanması 18 ay ile iki yıl sürebilir. Uluslararası bir öğrenci olarak bir kursa girmek için ihtiyacınız olacak:

 • Başka bir ülkede lisans derecesi (genellikle dört yıl süren İstanbul hariç üç yıl içinde tamamlanmış) veya eşdeğer bir yeterlilik kazanmış olmak
 • Seçtiğiniz kursa tam olarak katılabilmek için gerekli İngilizce seviyesine ulaşmanızı sağlamak
 • Pasaportunuzun bir kopyası.

Alternatif lisansüstü eğitim türleri şu maddeleri içermektedir:

 • Doktora (Doktora)
 • MBA’ler
 • Lisansüstü diploma ve sertifikalar
 • Profesyonel yetenekler
 • Dönüşüm kursları.

PhDs (Doktora)

Doktora olarak da bilinen doktora dereceleri, bir öğrencinin başarabileceği en yüksek yeterlilik seviyesidir ve genellikle bir Master’dan daha talepkardır.

Tam zamanlı çalışıldığında tamamlanması üç yıl alır, eğer yarı zamanlı çalışıyorsanız bu altı veya yedi yıla çıkar.

Doktora dersine girmek için iyi bir lisans derecesine ve ilgili bir Master yeterliliğine sahip olmanız gerekir. Bazı durumlarda ilgili iş deneyimine de ihtiyaç duyabilirsiniz ve uluslararası öğrenciler sağlam bir İngilizce kavrayışına ihtiyaç duyacaktır.

İngiltere ve AB’den gelen öğrenciler için öğrenim ücretleri yılda 3.000 £ ile 6.000 £ arasında değişebilir. Fakat uluslararası öğrenciler için ücretler çok daha fazla olabilir.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

Uluslararası öğrenciler, burada okurken İngiltere’de işe yerleştirme bulmanın yararlı ve uygun maliyetli olduğunu düşünebilirler. Bunlar bağımsız araştırmalar ve üniversite kariyer hizmetinizin yardımıyla organize edilebilir.

Bir İngiliz üniversitesine devam eden öğrenciler, Avrupa Birliği’nin (AB) eğitim eğitimi ve gençlik destek programı Erasmus+’a da katılabilirler. Program, milyonlarca öğrenciye çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmayı amaçlamaktadır. AB ülkelerinde fırsatlar üç aydan bir akademik yıla kadar sürer.

Üniversitenizin başka bir AB ülkesindeki ortak bir üniversite ile resmi bir anlaşması olmalıdır. Üniversitenizin programa dahil olup olmadığını ve konunuzda Erasmus+ şemasını sunduğunu kontrol edin. Mevcut fırsatlar hakkında üniversitenizdeki Erasmus+ koordinatörü ile konuşun.

Kurs ücretleri

Bunlar tüm kurumlar arasında farklılık gösterir. Bu yüzden her bir üniversiteye ayrı ayrı başvurmak önemlidir. Avrupa Birliği (AB) öğrencileri İngiltere’dekilerle aynı ücrete tabidir; AB dışından olanlar daha yüksek ücretlerle karşılaşacaklar.

Bir doktora bir Yüksek Lisans daha pahalı ve MBA ücretleri daha da yüksektir.

UCAS’a göre lisansüstü öğrenim ücretleri yılda 4.900 £ ile 30.000 £ arasında değişebilir. Fakat ortalama uluslararası öğrenciler yıllık 11.000 £ öğrenim ücreti ödeyeceklerdir.

İngiltere’deki üniversiteler, lisans eğitimi için yurtiçi ve AB öğrencilerine yılda 9.250 £’a kadar ücret alabilir. Galler’de AB öğrencileri 4.046 £’ya kadar ücretlendirilebilir ve Kuzey İrlanda’da sınır 3.925 £’dır. İstanbul, yerli veya AB öğrencileri için lisans ücreti almamaktadır.

Tıp ve diş hekimliği kurslarının maliyeti genellikle diğer derslerden daha yüksektir.

Ayrıca öğrenci konaklama masraflarını, genel yaşam masraflarını ve ders materyallerini de hesaba katmanız gerekir.

En Popüler:  Belçika Eğitim Sistemi

İngiltere’de eğitim için burs imkanları

Uluslararası bir öğrenci olarak kursunuza tasarruf, aile desteği ve krediler yoluyla fon sağlayabilirsiniz. Ayrıca ücret ve yaşam masraflarını ödemek için kendi ülkenizden hibeler alabilirsiniz.

Kurumlardan ve yardım kuruluşlarından gelen burslar ve ödüller yardımcı olabilir ve bunlar üniversiteye ve kişisel koşullarınıza bağlı olarak değişir.

 • Chevening bursları, dünyanın dört bir yanından liderlik potansiyeli olan öğrencilere İngiltere’de lisansüstü dersleri almak için ödüller sunar.
 • İngiliz Milletler Topluluğu bursları, belirli İngiliz Milletler Topluluğu ülkelerinden öğrencilere fon sağlamaktadır.

Başvuru yaparken tüm masraflarınızı karşılayabildiğinizden ve size özel olan lisansüstü eğitim ücretleri ve burslar hakkında uluslararası ofisinizle konuşabildiğinizden emin olun.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

Bir AB vatandaşı olarak aşağıdaki sürece okurken herhangi bir AB ülkesinde yaşamanıza izin verilir:

 • Üç aydan fazla çalışıyorlar
 • Onaylanmış bir üniversiteye veya başka bir eğitim kurumuna kayıtlı olanlar
 • Gelir desteğine ihtiyaç duymadan yaşamak için yeterli gelire sahip olmak (herhangi bir kaynaktan)
 • Kapsamlı sağlık sigortası kapsamı var.

İngiltere’de öğrenci vizeleri kademe 4 vize kategorisinin bir parçasıdır. Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) veya İsviçre dışındaysanız ve şunu göstermeniz gerekecekse genel öğrenci vizesine başvurabilirsiniz.

 • Size bir kursta yer teklif edildiğini
 • Eğitim süresi boyunca kendini destekleyecek kadar paran var
 • İngilizce konuşabiliyor, okuyabiliyor, yazabiliyor ve anlayabiliyorsunuz.

Eğer Birleşik Krallık dışından başvuruyorsanız vize 328 £ tutarındadır. Kursunuzun başlamasından en fazla üç ay önce başvurmanız önerilir ve genellikle üç hafta içinde bir karar alırsınız. Başvurmak için şu maddeleri sağlamanız gerekir:

 • Geçerli bir pasaport
 • Yeterli fonların kanıtı
 • Teste girmeniz gereken bir ülkedeyseniz tüberküloz testi sonuçları.

Çalışma sonrası çalışma vizesi, daha önce 2012’de kaldırıldıktan sonra Eylül 2019’da yeniden başlatılmıştır. Lisans düzeyinde veya üzeri herhangi bir konuda Tier 4 sponsor üniversitesinde eğitimini tamamlayan uluslararası öğrencilere yönelik vize, mezunlara izin vermektedir. kurslarını tamamladıktan sonra iki yıl boyunca herhangi bir beceri düzeyinde çalışmak veya iş aramak.

Bu rota 2020/21 öğrenci alımından itibaren sağlanacaktır. İki yıl sonra, öğrenciler rotanın gereksinimlerini karşılayan bir iş bulurlarsa nitelikli iş vizesine geçebilirler.

Yeni bir gelişme olarak değişiklikler meydana geldikçe daha fazla bilgi sağlanacaktır.

İngiltere’ye gelen uluslararası bir öğrenci olarak İçişleri Ofisi ayrıca şu maddeleri yapmanızı tavsiye eder:

 • Çalışmanıza izin verilen saat sayısı da dahil olmak üzere vizenizin koşullarına aşina olduğunuzdan emin olun
 • Avrupa Birliği dışındaki bir ülkeden seyahat ediyorsanız, toplamda 10.000 € veya daha fazla (veya başka bir para birimindeki karşılığı) nakit beyan edin.

Nasıl başvurulur?

Tüm lisans başvuruları merkezi UCAS sistemi tarafından yürütülmektedir. Öğrenciler online olarak bir başvuru formu doldurmaları ve belirli bir kursu okumak istemelerinin nedenlerini özetleyen kişisel bir beyanda bulunmaları gerekmektedir. Son başvuru tarihlerinin çoğu 15 Ocak’ta (ya da Oxford, Cambridge ve tıp, diş hekimliği ve veterinerlik kurslarının çoğunluğu için bir yıl önce 15 Ekim’de).

İngiltere’de lisansüstü başvuruları kapsayan merkezi bir kurum yoktur ve çoğu durumda doğrudan seçtiğiniz üniversiteye başvurmanız gerekir. Bu işlemi tamamlamanın en kolay yolu, üniversite web sitesi üzerinden online başvuru yapmak ve ilerlemenizi takip etmektir.

Öğretmen eğitimi kursları, UCAS Öğretmen Eğitimi adı verilen merkezi bir sistem aracılığıyla uygulandığınızda bir istisnadır.

Lisansüstü eğitim için olabildiğince erken başvurmak en iyisidir, özellikle uluslararası öğrenciler için öğrenci konaklaması düzenlemek veya burs fonu almak için bir yer teklifi gereklidir. Öğretmen eğitimi, hukuk ve tıp dersleri dışında, derslerin çoğunun resmi bir kapanış tarihi yoktur.

İngiltere’de bir kursa veya işe başvuruyorsanız ve başka bir ülkeden kalifikasyonlarınız varsa, İngiltere NARIC’de (Birleşik Krallık Ulusal Tanıma Bilgi Merkezi) gerekli koşulların nasıl karşılanacağı hakkında bilgi ve rehberlik bulun.

Dil şartları

İngiltere’deki tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Bu sayede öğrenciler akıcı ve etkili bir şekilde etkileşime girebilmelidir. İngiltere’de en yaygın kabul gören yeterlilik testi IELTS’dir (Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi). Uluslararası mezunlar dört bölümden oluşan akademik sınava girerler:

 • Dinleme
 • Okuma
 • Konuşuyorum
 • Yazı.

Testin tamamlanması iki saat 45 dakika sürer ve sonuçlar dokuz bantlı bir ölçekte derecelendirilir ve en az altı veya yedi puan genellikle üniversiteler tarafından istenir. IELTS Dünya Çapında Arama’da size en yakın test merkezini bulun.

Diğer İngilizce dil yeterlilik testleri şu maddeleri içermektedir:

 • Pearson Akademik İngilizce Testi (PTE Academic)
 • Cambridge ESOL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu