Finansal Yatırım Danışmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Finansal Yatırım Danışmanı için Görev Tanımı

Yatırımcıların sağlam yatırımlar yapmalarına yardımcı olmak, bir finansal yatırım danışmanının temel sorumluluğudur. Genellikle müşterinin finansmanını analiz eder ve müşterinin sağlam bir finansal plan oluşturmasına yardımcı olmak için yatırım önerileri yapar. Normal bir iş gününde, bir finansal yatırım danışmanı satış görüşmeleri yapar, seminerler veya konferanslar düzenler, görüşmelerde bulunur ve müşteriler için finansal araştırma yapar. Daha fazla müşteri ararken müşterileri ile pozitif ilişkiyi sürdürmek, finansal yatırım danışmanlığının en önemli unsurudur. Çünkü yatırım danışmanlarının sağlıklı bir iş sürdürmek için sürekli yeni müşteri akışına ihtiyacı vardır.

Eğitim Lisans veya Finans veya işletme yüksek lisans derecesi
Lisans Şirket temsilcisi olarak çalışmak için gerekli olan Seri 7 ve Seri 63 veya 66 lisansı
İş Yetenekleri Kendini motive eden, ayrıntı odaklı, araştırmada iyi, bilgisayar konusunda uzman, analitik, problem çözme, iletişim ve müşteri hizmetleri becerileri
Ortalama Maaş (2018)* 88.890 TL (kişisel finansal danışmanlar)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (kişisel finansal danışmanlar)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Potansiyel finansal yatırım danışmanları için 4 yıllık bir lisans veya finans veya işletme alanında yüksek lisans derecesi, istatistik, ekonomi ve işletme konularında ek ders alarak gereklidir. İşverenler finansal yatırım danışmanlarının işe alınmadan önce lisansa sahip olmalarını beklememekle birlikte, danışmanların onları işe alan şirketin temsilcisi olarak hareket edebilmesi için Seri 7 ve Seri 63 veya 66 lisanslarını almaları gerekecektir. Son olarak zorunlu olmamakla birlikte, ilgili sınavı geçerek Sertifikalı Finansal Planlayıcı (CFP) olmak, hem işverenlere hem de müşterilere finansal yatırım danışmanını daha pazarlanabilir hale getirebilir.

En Popüler:  Finansal Analist Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Finansal yatırım danışmanları, bu pozisyonla gelen tüm işlerin üstesinden gelmek için, kendileri motive, ayrıntı odaklı, araştırmalarda iyi, bilgisayar konusunda yetkin, analitik ve iyi problem çözücüler olmalıdır. Temel finansal yatırım danışmanlığı yeteneği, başarılı yatırım danışmanlarının mükemmel müşteri hizmeti becerilerine sahip olması, satışta iyi olması ve karmaşık finansal planların net bir şekilde açıklanabilmesi nedeniyle iletişimde durur.

Mesleki Bilgi ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre finansal yatırım danışmanları da dahil olmak üzere kişisel finansal danışmanların ortalama geliri 2018’de 88.890 liraydı. 2016 ve 2026 arasında tahmin edilen istihdamdaki %15’lik bir artışla, kişisel finansal danışmanlar emeklilik tavsiyesi gerektiren yaşlanan bir nüfus nedeniyle ortalama büyümeden çok daha hızlı bir şekilde görecekler. Fakat açıklıklar mevcut olduğunda rekabet güçlü kalacaktır. Serbest meslek, birkaç yıldır bu iştiraki olan ve bağımsız bir finansal yatırım danışmanlığı şirketi açma ve yönetme becerisine sahip finansal yatırım danışmanları için bir seçenek haline geliyor.

Benzer Meslekler

Finansmanı içeren diğer meslekler aşağıdakileri içerir:

Finansal Analist

Şirketler ve pazar eğilimleri hakkında araştırma yaptıktan sonra sağlam yatırım önerileri sunmak ilgi çekici geliyorsa, finansal analizde bir kariyeri düşünün. Finansal analistler, tarihi kayıtları araştırmak, şirket yöneticileriyle görüşmek, kurumsal finansal tabloları incelemek ve bulguları ayrıntılı raporlar halinde derlemek gibi birçok görevi yerine getirirler.

Ekonomi, finans, muhasebe veya istatistik gibi alakalı bir alanda lisans derecesi bu mesleğe en çok ne şekilde girdiğidir. Bazı işverenler tarafından İşletme Yüksek Lisans derecesi de istenebilir. Finansal danışmanlarda olduğu gibi, birçok sektörde finansal endüstri lisansı gereklidir. Fakat çoğu zaman işe alındıktan sonra verilir. MİB, 2016-2026 yıllarında finansal analistler için iş fırsatlarında %11’lik bir artış öngörmüştür. 2018’de bu uzmanlar için ortalama maaş MİB tarafından belirtildiği gibi 85.660 liraydı.

En Popüler:  Veri İletişim Teknisyeni: İş Görevleri ve Kariyer Gereksinimleri

Finans Müdürü

Bir şirketteki finansal faaliyet ve uygulamaları denetlemekle ilgilenenler için, finansal yönetici olmak iyi bir kariyer tercihi olabilir. Finansal yöneticiler, muhasebe ve bütçe personelinin çalışmalarını yönlendirir, maliyet azaltma yöntemlerini araştırır, finansal raporları inceler, yasal gerekliliklerin karşılandığından emin olun, genişletme seçeneklerini araştırır ve raporlama belgelerini bir araya getirir.

İşletme, finans ekonomisi veya muhasebe alanında lisans derecesi ve uzun yıllara dayanan iş deneyimi bu alanda çalışmak için asgari şartlardır. Fakat yüksek lisans derecesi daha yaygın bir gereklilik haline geliyor. Finansal Profesyoneller Derneği, iş ararken faydalı olabilecek sertifika sunan çeşitli profesyonel kuruluşlardan biridir.

MİB’e göre finansal yöneticiler 2018’de 127.990 TL ‘lık ortalama bir maaş kazandı. Bu yöneticiler diğer sektörlere kıyasla ortalamasından çok daha hızlı olan MİB tahminlerine göre 2016 ve 2026 arasında %19’luk bir istihdam artışı beklemeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu