Klinik Laboratuvar Asistanı Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Klinik Laboratuvar Asistanı için Görev Tanımı

Klinik laboratuvar teknisyenleri ve teknisyenlerine benzer klinik laboratuvar asistanları, laboratuvarlarda çalışmakta ve hastalıkları ve hastalıkları saptama, teşhis etme ve tedavi etmede önemli bir rol oynamaktadır. Klinik laboratuvar asistanları, laboratuvar yöneticilerinin rehberliği ve gözetimi altında çalışır. Yaygın görevler klinik laboratuvar asistanları rutin ve bazı uzmanlık testleri, sonuçları ve verileri kaydetme, ekipman temizleme ve envanter oluşturma, laboratuvar ve hasta bilgilerini iletme, flebotomi, numune işleme ve kalite kontrol görevlerini içerebilir.

Eğitim Tıp teknolojisi veya yaşam bilimleri lisans derecesi
İş Yetenekleri Dikkat, çalışkanlık, takım çalışması, iletişim
Ortalama Maaş (2023)* Klinik laboratuvar teknisyenleri ve teknoloji uzmanları için 51.770 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Klinik laboratuvar teknisyenleri için %14

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Klinik bir laboratuvar asistanı olmakla ilgileniyorsanız, muhtemelen en azından tıbbi teknolojide veya yaşam bilimlerinde lisans derecesine ihtiyacınız olacak; Bazı pozisyonlar için, eğitim ve ilgili iş deneyiminin bir kombinasyonu ile kalifiye olmak mümkündür. Sizi bir klinik laboratuvar asistanı olmaya hazırlayacak 4 yıllık bir programda verilen kurslar arasında biyolojik bilimler, kimya, istatistik, matematik, mikrobiyoloji ve uygulamalı laboratuvar dersleri yer almaktadır. Bazı devletlerde ayrıca klinik laboratuvar asistanlarının lisans almaları gerekir; lisans gereklilikleri duruma göre değişir ve genellikle bir testin geçilmesini gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik laboratuvar asistanları potansiyel olarak tehlikeli örneklerle ilgileniyorlar, işlerinde azami dikkat ve titizlik göstermeleri çok önemli. Bir ekibin parçası olarak iyi çalışmak, güçlü iletişim yetenekleri ve yön almak da bir klinik laboratuvar asistanı olarak kariyerinizde size yardımcı olacaktır.

En Popüler:  Cerrahi Teknikeri Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

İstihdam ve Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu’ndan gelen bilgiye göre klinik laboratuvar asistanlarını içeren klinik laboratuvar teknisyenlerinin ekonomik görünümünün 2016-2026’dan itibaren %14’lük bir büyüme ile ortalamanın üzerinde olacağı öngörülmektedir. Klinik laboratuvar teknisyenleri ve teknoloji uzmanları için ortalama 2017 kazancı 51.770 liraydı.

Benzer Meslekler

Laboratuvar ortamında kariyer için bu alternatifleri göz önünde bulundurun:

Biyolojik Teknisyen

Biyoloji veya alakalı bir alanda lisans derecesi ile bu teknisyenler laboratuvar deneyleri ve testleri gerçekleştirir. 2016-2026 yılları arasında, ortalama %10’dan daha hızlı istihdam artışı MİB tarafından bekleniyordu. Biyolojik teknisyenler, MİB’e göre 2017 yılında yılda ortalama 43.000 TL kazandılar.

Kimyasal Teknisyeni

Mesleklere kimya mühendisliği veya uygulamalı bilim dalında derece derecesi ile girilebilir. Daha sonra da teknisyenler iş sırasında gerekli becerilerin çoğunu öğrenir. MİB, bu işlerde 2026 yılına kadar ortalama %4’lük iş büyümesinin beklendiğini söyledi; 2016’da MİB, 2017’de kimya teknisyenlerinin ortalama maaş 47.290 TL kazandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu