Finansal Kurum İşleri, Maaşları ve Ekonomisi

Finansal kurumlar, diğer şirketler gibi çalışanlar gerektirir. Bu makale, finansal kurumlarda mevcut olan bazı kariyerleri özetlemektedir: yöneticiler, analistler, servis ajanları ve geniş bir idari ve destek personeli pozisyonları grubu.

Genel Bilgiler

Finansal kurumlarda kariyer çeşitlilik göstermektedir; iş ünvanları finansal yönetici, finansal analist, finansal hizmetler temsilcisi ve çeşitli destek personelini içerebilir. Finansal kurumlar genellikle bankaları, sigorta şirketlerini, ipotek borç vericileri ve aracı kurumları içerir.

Finansal Yöneticiler
Finansal Analist
Finansal Hizmetler Temsilcisi
İdari ve Destek Personel
Eğitim Şartları Lisans Lisans Lisans Lise diploması
Diğer gereklilikler Uzmanlığa bağlı sertifikasyon İyi matematik ve iletişim becerileri; finans endüstrisini düzenleyen yasaların bilgisi Müşteri servis becerileri Müşteri servis becerileri
Ortalama Maaş (2023)* 127.990 TL 85.660 TL 64.120 Türk lirası (tüm menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri için) 39.570 Türk lirası (tüm ofis ve idari destek meslekleri için)
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %16 %6 %4 (tüm menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış temsilcileri için) %5 (tüm finansal memurlar için)

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kariyer seçenekleri

Finansal yönetici, finansal analist, finansal hizmetler temsilcisi ve idari ve destek personeli dahil olmak üzere finansal kurumlarda çeşitli kariyer yolları mevcuttur. Mali yöneticiler, finansal analistler ve finansal hizmetler temsilcileri için en az lisans derecesi, idari ya da destek personeli için lise diploması gerekir.

Finansal Yöneticiler

Çoğu finansal kurum, kredi, ipotek ve finansal hizmetler gibi alanlardan sorumlu çeşitli finansal yöneticiler kullanır. Yöneticinin yanı sıra, finansal yöneticiler için iş unvanları finans memuru, denetleyici veya sayman içerebilir. Bankalar genellikle belirli banka şubelerinden sorumlu yöneticileri istihdam eder.

İşin Gereklilikleri

Birçok farklı türde finansal yöneticiler olduğu için görevleri uzmanlıklarına göre değişmektedir. Fakat çoğu yönetici bir kurum içindeki belirli bölümlerden sorumludur ve çalışma alanlarını düzenleyen kurallar ve düzenlemeler hakkında bilgili olmalıdır. Ayrıca bölüm personelini yönetmeli ve bölümün kurumun kurallarına uygun olduğundan emin olmalıdırlar.

En Popüler:  Biyomedikal Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

İş Gereksinimleri

Birçok kurum yönetici pozisyonunda çalışanlar için işletme veya finans alanında yüksek lisans derecesi gerektirir. Fakat bazı kurumlar lisans derecesini kabul edebilir. Birçok kurum kendi alanlarında önceden tecrübesi olan ve yönetici kadrosu ile çalışan yöneticileri tercih eder.

Uzmanlıklarına bağlı olarak birçok yönetici sertifika veya başka türden profesyonel sertifikalar alır. Yönetim Muhasebecileri Enstitüsü ve Mali Profesyoneller Derneği, finansal kurumlarda çalışan yöneticiler için özel sertifikasyon sınavları sunan meslek kuruluşlarından ikisidir.

Kariyer ve Maaş Bilgileri

Meslek İstatistikleri Bürosu, finansal yöneticilerin 2018’den 2028’e kadar istihdam olanaklarında ortalama %16’dan daha hızlı bir artış göreceğini tahmin ediyor. Bu işçilerin ortalama maaşı 2018’de 127.990 liraydı.

Finansal Analistler

Finansal kurumlarda çalışan analistler, müşterilerine potansiyel yatırım fırsatları hakkında tavsiyeler vererek yatırım sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Riskten korunma fonları, hisse senetleri, tahviller veya yatırım fonları gibi çeşitli yatırımların alım veya satım tarafında çalışabilirler. Finansal analistler ayrıca, müşterilerine mevcut veya gelecekteki yatırımların uzun vadeli karlılığı konusunda tavsiyede bulunmak için birçok farklı sektördeki eğilimleri izler.

İşin Gereklilikleri

Finansal analistler genellikle belirli bir bölgede, üründe veya yatırım türünde uzmanlaşır. Müşterilerini son piyasa trendleri hakkında güncel tutarlar ve yatırım geleceklerinin analizini sağlarlar. Görevler arasında yatırımcılarla birebir çalışmak, tahminler oluşturmak, yatırım portföylerini derlemek ve yerel ekonomik durumlara dikkat etmek sayılabilir.

İş Gereksinimleri

Finansal analist pozisyonları genellikle işletme veya finansla alakalı bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesi gerektirir. Analistlerin iyi iletişim ve matematik becerilerinin yanı sıra, kendi alanlarını yöneten belirli düzenlemeler ve yasalar hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Ekonominin küreselleşmesi nedeniyle, birçok işveren, dış pazarlarda çalışma deneyimi olan ve diğer ülkelerin dillerinde ve geleneklerinde akıcı olan analistleri arar.

Eğitime ek olarak bazı analistlerin pozisyonları Mali Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA) tarafından lisans almayı gerektirir. Zorunlu olmamakla birlikte, birçok analist profesyonel olarak onaylanmış olmayı tercih eder. Chartered Financial Analyst (CFA), CFA Enstitüsü tarafından sunulan bir tanımdır ve piyasalar, yatırım yönetimi ve ekonomi gibi alanlarda çok sayıda sınavı geçmeyi içerir.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

MİB, 2018-2028 yıllarında finansal analistlerin iş olanaklarında ortalama %6 oranında bir artış göreceği tahmin edildiğini belirtti. Finansal analistler için ortalama maaş 2018’de 85.660 liraydı.

En Popüler:  Video Prodüksiyon Asistanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Finansal Hizmetler Acenteleri

Finansal hizmet aracıları genellikle bankalarda, sigorta şirketlerinde veya doğrudan kurumun müşterileriyle ilgilendikleri diğer finansal kurumlarda bulunabilir. Temsilciler, müşterilere başvururlar ve emeklilik hesaplarını, yatırımları veya tasarrufları ve kontrol hesaplarını içeren kurumlarının hizmetlerini kullanmalarına yardımcı olurlar. Müşteriler ayrıca bankacılık veya sigorta ihtiyaçları konusunda yardım ararken acenteyle iletişime geçebilirler.

İşin Gereklilikleri

Hizmet temsilcilerinin iş görevleri kurumda ya da müşterilerin bulunduğu yere seyahat ederek müşterilerle buluşma etrafında döner. Çoğu finansal kurum birçok hizmet sunar. Bu yüzden aracılar kurumlarının ne sunacağı ve bu hizmetlerin müşterilerine nasıl fayda sağlayabileceği konusunda bilgi sahibi olmaları gerekir.

İş Gereksinimleri

Finansal hizmetler acentelerinin kuruma bağlı olarak finans, muhasebe veya işletme alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekebilir. Birçok işveren, halkla çalışma deneyimi olan ve iyi müşteri hizmeti becerisine sahip olan acenteleri tercih etmektedir. Hizmet temsilcileri, kendi alanlarında güncel kalmak için genellikle endüstri atölyelerine ve kongrelerine katılır.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

MİB, menkul kıymetlerin, emtiaların ve finansal hizmet satış temsilcilerinin 2018’den 2028’e kadar ortalama %4’lük bir iş artışı göreceklerini öngörmüştür.

Büro ve İdari Destek

Bu pozisyonlar arasında banka memurları, müşteri hizmetleri temsilcileri, idari asistanlar ile faturalandırma ve kayıt memurları bulunur.

İşin Gereklilikleri

Bu kapasitede çalışan kişiler genellikle müşterilere evrak işlerinde yardımcı olur, hesap açma veya kapama konusunda onlara yardımcı olur ve para yatırma işlemi gerçekleştirir. Ayrıca müşterilere kredi başvurusunda veya finansal kurum tarafından sunulan diğer hizmetler için yardımcı olabilirler. Perdenin arkasında çalışanlar, sayısız görev ve sorumlulukla yöneticilere, analistlere ve diğer finansal uzmanlara yardımcı olur.

İş Gereksinimleri

Çoğu idari ve ofis işleri, üniversite diploması gerektirmez. Fakat çoğu pozisyonda lise diploması gerekir. Bu işlerin çoğundaki asıl görevlerden biri müşterilere yardımcı olmak olduğundan, iyi müşteri hizmeti yetenekleri gerekmektedir. Destek personeli, faks makineleri, fotokopi makineleri, hesap makineleri ve bilgisayar vezne sistemleri gibi teknolojileri kullanabilmelidir. Bir bankada çalışanlar için nakit taşıma deneyimi de gerekli olabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgileri

MİB, ortalama olarak yaklaşık tüm finansal memurlar için 2018’den 2028’e %5 artış bildirdi. Bu işçiler için ortalama maaş 2018’de 39.570 liraydı.

Finansal kurumlardaki en önemli (ve en kazançlı) pozisyonlar, en az bir lisans derecesi gerektirir. Fakat yalnızca lise diplomasına sahip olan adaylar için çok sayıda memur ve vezne pozisyonları mevcuttur. Finansal kurumlardaki pozisyonların, finansal analiz uzmanları ve finansal hizmet acenteleri için biraz daha hızlı bir büyüme ile tüm mesleklerin ulusal ortalamasına benzer bir oranda artması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu