Polis Memuru Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Transit Polis Memurlarının Görev Tanımı

Bir transit polis memuru, şirkete veya yolcularına veya şirkete karşı işlenen suçları araştıran bir demiryolu, otobüs veya başka transit şirketi tarafından istihdam edilen uzman bir ajandır. Transit polis memurları izinsiz girme, saldırı, soygun, bilet sahtekarlığı ve uyuşturucu ticareti gibi suçlarla başa çıkabilir. Bazı transit polis memurları doğrudan transit şirketleri için çalışırken, diğerleri yerel polis gücünün özel bir biriminin bir parçasıdır ve transit olmayan memurların tüm yetki ve sorumluluklarına sahiptir.

Eğitim Şartları Lise diploması. Çalışma saatleri akademik ve performans eğitimi firmalar arasında değişebilir
İş Yetenekleri Fiziksel ve zihinsel uygunluk, iletişim ve yazma, stres yönetimi, tümdengelimli akıl yürütme
Ortalama maaş* TL 70.280 (2017)
Kariyer Durumu * %6 (2016-2026)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir transit polis memuru olarak bir kariyer için gereken eğitim şirkete göre büyük farklılıklar gösterir. Fakat genel olarak eğitime başlamak için bir lise diploması gerekir. Washington Metropolitan Area Transit Authority gibi bazı transit şirketleri 1000 saatten fazla akademik ve performans eğitimi alırken, diğerleri 100 saatten az sürmektedir. Bir transit polis memuru olma eğitimi, genellikle transit makam tarafından yapılır ve ilk yardım, savunma taktikleri, pratik egzersizler ve ateşli silahlar eğitimi derslerini içerir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir transit polis memuru mükemmel tümdengelimli akıl yürütme, iletişim ve yazma becerilerine sahip olmalı ve stresli durumlarda iyi çalışmalıdır. Transit polis memurları da fiziksel olarak sağlıklı olmalı ve çevikliği ve psikolojik testleri geçebilmelidir.

En Popüler:  Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre transit polis memurları için ortalama maaş 2017’de 70.280 liraydı. Transit polis memurlarının faydaları genellikle sigorta, emeklilik programları ve ücretsiz seyahat içerir. Bununla birlikte MİB transit ve demiryolu polis memurları için iş sayısının 2016’dan 2026’ya kadar %6 oranında büyümesi gerektiğini ve bunun tüm kariyerlerde ortalama olduğunu belirtti.

Benzer Meslekler

İlgili kariyerler şu maddeleri içerebilir:

Güvenlik görevlisi

Güvenlik görevlileri, bir mülk içinde atanmış bir mülkü veya bölgeyi devriye gezer ve izler. Mülk sahibi tarafından belirlenen kanunları ve kuralları onaylarlar. İzinsiz girme, vandalizm ve hırsızlık gibi suçlar aranıyor. Hatta, çalışanların veya siteye gelenlerin gelip gideceğini takip edebilirler. Güvenlik görevlileri de gerektiğinde olay raporları yazmaktadır. Güvenlik görevlileri genellikle en az lise diplomasına sahiptir. Fakat bazı işverenlerin iki yıllık bir derece alması gerekir. İş başında eğitim genellikle yeni işe alımlar için gereklidir. Devlet lisansı bazen gereklidir. İstihdam, eğitim ve lisans gereklilikleri genellikle ateşli silah taşıyan güvenlik görevlileri için daha katıdır. Güvenlik görevlilerinin iş büyümesinin, 2016-2026 arasında %6 olması bekleniyor. 2017’de güvenlik görevlileri için ortalama maaş 26.900 liraydı, MİB.

Hapishane memuru

Düzeltme görevlisi bir hapishanede veya hapishanede çalışır. Mahkumların davranışlarını gözetir, kurallara uyur, kaçak veya tehlikeli maddeler için bina ve mahkum aramaları yapar, mahkumları rehabilitasyon faaliyetlerine yönlendirir ve tesiste meydana gelen ihlalleri veya suçları bildirir. Gerekli eğitim, işverene bağlı olarak lise diplomasından lisans derecesine kadar değişebilir. Kalkınan düzeltme memurları, akademi eğitimini ve işbaşı eğitimini tamamladılar. Profesyonel sertifika mevcuttur. Düzeltme görevlileri, MİB’e göre 2016-2026’dan itibaren %8’lik bir iş düşüşü bekleyebilirler. Ajans ayrıca, ıslah memurlarının 2017 yılında ortalama para kazandığını ve 43.540 TL kazandığını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu