Kayropraktik Uzmanı Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Kayropraktik uzmanları, ofislerinde idari ve genel ofis desteği sağlar. Bir lise diploması genellikle gerekli eğitimdir. Uzmanlar için iş artışı 2028 yılına kadar ortalama.

Genel Bilgiler

Kayropraktik uzmanları, kas-iskelet sistemi (özellikle de omurga) ile ilgili sorunları gideren masörlerin ofislerinde karşılama ve idari asistanlar olarak hizmet eder. Randevular ve imzalar, telefon görüşmeleri ve posta ile birlikte kayropraktik uzmanı tarafından yapılır. Bu kariyer bir lise diploması ve arkadaşça, olumlu bir tavır gerektirir. Kayropraktik uzmanları tıbbi ve hasta verilerini girdikleri için teknoloji becerilerini edinmek de bir zorunluluktur.

Eğitim Şartları Lise diploması
Diğer gereklilikler Bilgisayar yetenekleri
İş Büyümesi (2018-2028)* Tüm uzmanlar için %5
Ortalama Maaş (2023)* Tüm uzmanlar ve memurları için 30.000 TL

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Kayropraktik Uzman

Meslek İstatistikleri Bürosuna göre Kayropraktik bir uzman en az lise diplomasına sahip olmalıdır. Bu pozisyon kibar, yardımcı ve profesyonel olmak gibi kişilerarası iletişim becerilerini gerektirir. Kayropraktik uzman olarak öğrencilere kariyer hazırlamak için yardımcı olan lise kursları sağlık, beden eğitimi, anatomi, bilim, bilgisayar teknolojisi ve İngilizceyi içerir.

İşin Gereklilikleri

Sağlık kuruluşları ve şiropraktörler tarafından istihdam edilen kayropraktik uzmanları genellikle yeni bir hastanın tanıdığı ilk insanlardır. Kayropraktik uzmanları, ziyaretçilere giriş ve çıkışları izleyerek, gerektiğinde bilgi edinmelerine yardımcı olur. Mesela bir uzman genellikle hastaları içeri veya dışarıya yerleştirir ve onları bir bekleme odasına yönlendirebilir. Bu görevler aynı zamanda telefon görüşmeleri ve e-posta yoluyla da yapılır. İşverenleriyle iş yapan şirketler ve hastalar için ana iletişim hattı görevi görür.

İş Gereksinimleri

Sorunsuz bir şekilde görevden göreve geçme yeteneğine sahip olmak kayropraktik alımcılar için çok önemlidir. Atamalar gün boyunca değişebilir ve birikebilir. Bu yüzden kayropraktik bir uzmanın esnek kalması ve kendisine verilen herhangi bir işi yapması için hazırlıklı olması gerekir. Bu kariyere çeşitli bilgisayar programları ve telefonlar, fakslar ve fotokopi makineleri gibi ofis teknolojileri kullanılır ve kayropraktik bir uzmanın hepsine aşina olması gerekir.

En Popüler:  Klinik Kodlama Nedir? Kodlayıcı Maaşları ve İş Tanımı

Kayropraktik tıbbı ile ilgili uygun teknik ve tıbbi jargonun öğrenilmesine ihtiyaç duyulur. Bu sayede kayropraktik uzmanlarının hastalara konuşurken bilgi kaydedebilir ve bilgili olurlar. Örneğin bu uzmanların, insan omurgasının parçalarının adlarını bilmeleri gerekir.

Kayropraktik uzmanları için ilerleme fırsatları vardır. Fakat bunlar genellikle terfi ettirilmeyi veya başka bir mesleğe transfer edilmeyi içerir. Ek bir eğitim ile bir kayropraktik uzmanları, bir şiropraktör ile bir tıbbi asistan pozisyonuna geçmeyi seçebilir. Ek olarak bazı kayropraktik uzmanları, sağlık kuruluşları içinde denetleyici bir konuma geçmek için sağlık yönetimi eğitimini sürdürmeyi tercih etmektedir.

Kariyer ve Maaş Bilgileri

Genel olarak uzmanların, 2018-2028 yılları arasında istihdam olanaklarında %5’lik bir artış görmesi öngörüldüğünü, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) belirtti. İş tecrübesi ve bilgisayar yetenekleri olanlar için en iyi fırsatlar sunulacak. Ortalama maaş 2018’de 30.350 liraydı.

Uzmanlar, şiropraktör ofislerinde idari fonksiyonların etkinliğini ve etkinliğini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Sağlık yönetimi alanında bir eğitim alınması bu alanda kariyer gelişimine yol açabilir. Uzmanlar 2018 yılında ortalama 30.000 TL kazandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu