Ev Aletleri Teknik Servisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Ev Aletleri Bakım Elemanı için Görev Tanımı

Ev içi servis uzmanları olarak da bilinen ev aleti tamir teknisyenleri, merkezi soğutma ve ısıtma üniteleri hariç, çeşitli dayanıklı ev eşyalarına hizmet vermektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre tamir teknisyenleri genellikle ana cihazlarda uzmanlaşmıştır ve elektronik ve bileşenlerinin teşhisi, servisi ve onarımı konusunda özellikle bilgili olmalı, ayrıca üretici hizmet bültenlerini de takip etmelidir. Federal yönetmelikler, ev aletleri tamir ve servis teknisyenlerinin, soğutma sistemlerinde kullanılan soğutucu akışkanların yakalanmasını ve bertaraf edilmesini, hatalı şekilde atılırsa ozon tabakasının incelmesine katkıda bulunabilmesini gerektirir.

Eğitimİş başında eğitim mevcut. Ancak işverenler teknik okullardan mezun olanları ve toplum kolejlerini tercih ediyor
BelgelemeÇevre Koruma Ajansı tarafından istenen sınav
İş YetenekleriMüşteri hizmetleri, mekanik ve elektronik bilgi, bağımsız çalışabilme becerisi
Yıllık Ortalama Maaş (2021)Ev aletleri tamircileri için 38.160 TL*
İş Büyümesi (2016-2026)Ev aletleri tamircileri için %-4

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Çoğu ev aleti tamir teknisyeni usta teknisyenlere çırak olarak iş yerinde eğitim yoluyla sanatlarını öğreniyor. Bununla birlikte işverenler, mezuniyet sonrası teknik okullarda veya topluluk kolejlerinde sunulan teknik cihaz onarımı veya elektronik program mezunlarını işe almayı tercih etmektedir. Bu programlar giriş seviyesi çalışanlar için gereken iş başında eğitim miktarını azaltmaya yardımcı olsa da kursiyerler genellikle işverenlerinden ve araç üreticilerinden ek okullar alıyorlar.

Sertifika Gereksinimleri

Çevre Koruma Ajansı, soğutucu akışkanlar ile çalışan tüm teknisyenlerin, bunların uygun şekilde kullanılmasında sertifikalandırılmak üzere yazılı bir sınavdan geçmesini gerektirir.

İstenen Yetenekler

Samimi ve müşteri hizmetleri odaklı bir yapı, mekanik ve elektronik yetenek kadar önemlidir. Ev aleti tamir teknisyenleri evdeki aletlerde çalıştıkları için, müşterilerle dostane ve bilgili bir şekilde etkileşime girebilmeli ve bağımsız bir şekilde denetlemeden bağımsız olarak çalışabilmelidirler.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ev aletleri tamir teknisyenleri için istihdamın 2016’dan 2026’ya kadar %4 oranında düşeceğini öngörmüştür. BLS, Mayıs 2017’de ortalama ev aletleri tamircisi yıllık maaşını 38.160 TL ​​olarak yayınlamıştır.

Benzer Meslekler

Bakım ve onarımda bu diğer kariyerleri göz önünde bulundurun:

HVAC Teknisyeni

Ev aletlerini tamir etmek isteyenler. Ancak ev aleti tamir teknisyenlerinden daha yüksek kazanç potansiyeli ve daha iyi iş görünümü olan bir kariyer yapmak isteyenler, ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme (HVAC) teknisyenleri olmayı düşünebilirler. Bu işçiler genellikle mesleklerini öğrenmek için 2 yıllık dereceleri veya adaylıkları tamamlamalıdır ve sertifika ve lisans almaları gerekebilir. HVAC teknisyenlerinin Mayıs 2017’de yıllık ortalama 47.080 liralık maaşları vardı. BLS’ye göre HVAC teknisyenlerinin işlerinin 2016’dan 2026’ya kadar %15 oranında artması bekleniyor.

Genel Bakım ve Onarım İşçisi

Ev aleti tamir teknisyenleri belirli cihazları tamir ederken, genel bakım ve tamir işçileri, çok çeşitli bina sistemleri ve cihazlarında küçük onarımlar yapabilen, her türlü alım satım işidir. Bu çalışanlar işi öğrenebilir veya plan okuma, elektrik sistemleri veya odun işleme konularında teknik kurslar alabilir. BLS’ye göre bu işçiler için ortalama yıllık maaş Mayıs 2017’de 37.670 liraydı. BLS, bu alandaki işlerin 2016’dan 2026’ya kadar olan ortalama büyümeyle ilgili %8 oranında artacağını öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu