Kalite Kontrol Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kalite Kontrol Mühendisi İçin Görev Tanımı

Kalite kontrol mühendisleri, perakende ürün üretimi, biyokimyasal mühendislik ve yazılım geliştirme dahil, hemen hemen kamu tüketimi için bir ürün üreten herhangi bir kuruluş da dahil olmak üzere birçok farklı sektörde çalışmaktadır. Bir kalite kontrol mühendisinin hayatındaki bir gün, üretim kontrol noktalarının ve standartlarının gözden geçirilmesi ve uygulanmasını, ürünlerin federal yönetmeliklere (Gıda ve İlaç İdaresi tarafından düzenlenen sağlık ürünleri gibi) uygunluğunun test edilmesini, test sonuçlarını belgelemeyi ve iyileştirmeler yapılmasını içerebilir. Üretim sürecinin kendisini izleyen kalite kontrol mühendisleri ile yakın çalışan kalite kontrol mühendisleri, üreticinin nihai ürününün tüm endüstri standartlarını karşılamasını sağlar.

Eğitim Mühendislik lisans derecesi
İş Yetenekleri Analitik beceri, detay odaklı, organizasyon, matematik
Ortalama maaş 64.836 TL* (kalite kontrol mühendisleri, 2019); 85.880 TL** (tüm endüstri mühendisleri, 2017)
İş Büyümesi (2016-2026) %10* (tüm endüstri mühendisleri)

Kaynak: *PayScale  **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Kalite kontrol mühendisleri genellikle işgücüne mühendislik lisans derecesi ile girerler; çoğu, 2 yıllık bir yüksek lisans programı da tamamladı. İşverenler, lisans programlarının bir parçası olarak laboratuvar çalışmasını tamamlayan adaylar için tercihte bulunabilirler.

Belgeleme

Sekiz yıllık sektörle ilgili deneyime sahip profesyoneller, Amerikan Kalite Derneği tarafından kalite mühendisi sertifikası alabilir. ASQ onaylı bir programdan mezun olan sertifika adayları mesleki deneyim gereksinimlerini azaltabilirler. Ek kriterler arasında kalite sistemleri, felsefeler ve süreçlerle ilgili bilgileri test eden 5 saatlik bir sınav bulunmaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kalite kontrol mühendisleri, iyi iletişim ve problem çözme becerisine sahip takım oyuncuları olmalıdır. Bazı pozisyonlar için özel cihaz kalibrasyonu ve bir biyoteknoloji ortamında laboratuvar çalışmalarında uzmanlık gerekebilir. Kalite kontrol mühendislerinden test sonuçlarını kaydetmeleri ve analiz etmeleri beklendiğinden, veri girişi ve dokümantasyon yetenekleri de önemlidir.

En Popüler:  Ekonomist Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu, 2016’dan 2026’ya kadar kalite kontrol mühendisleri dahil olmak üzere endüstri mühendisleri için ortalamadan daha hızlı bir büyüme oranı (%10) öngörmüştür. MİB’e göre endüstri mühendisleri için ortalama maaş kalite kontrol sorumluluklarını yerine getirebilecek 2017’de 85.890 TL idi. 2019 yılının Mart ayında kalite kontrol mühendisleri için ortalama maaş 64.830 liraydı.

Benzer Meslekler

Kalite kontrol alanında kariyer yapmak istiyorsanız bu benzer meslekler ilginizi çekebilir:

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işverenlerin çevre ve işyeri güvenliği yönetmeliklerine uygun olduklarından emin olmak için yerinde denetimler yaparlar. Nitelikli uzmanların mühendislik, doğa bilimleri veya iş sağlığı konularında 4 yıllık bir derecesi var; ileri pozisyonlar sağlık fiziği veya endüstriyel hijyen alanında yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından bildirildiği üzere, 2016 yılında 2026’dan itibaren ülke genelinde sağlık ve güvenlik uzmanları için istihdamdaki ortalama büyümenin (%8) olması beklenmektedir. 2017’de ortalama 71.780 Türk lirası gelir elde edilmiştir.

Kalite Kontrol Müfettişleri

Kalite kontrol müfettişleri, malzemeleri ve üretilen ürünlerin spesifikasyonlara uygun ve hatasız olduklarından emin olmak için planları gözden geçirir ve endüstriyel işlemleri değerlendirir. Lise mezunları, özellikle ikincil ticaret kurslarını tamamlayanlar, giriş seviyesi pozisyonlarına hak kazanabiliyor. MİB’e göre 2017’de yıllık 37.340 liralık yıllık maaş ödenen kalite kontrol müfettişleri için istihdam olanaklarının 2016-2026’dan %11 düşmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu