Fotokopi Makinesi Teknisyeni: Görev ve Kariyer Bilgisi

Önlisans derecesi ile bir kariyere fotokopi makinesi teknisyeni olarak başlamak mümkündür. Fotokopi makinesi teknisyenleri fotokopi makineleri ve diğer ofis ekipmanlarının onarımı ve bakımını sağlar.

Genel Bilgiler

Fotokopi makinesi teknisyeni, fotokopi makineleri ve ilgili ofis ekipmanları için destek ve sorun giderme hizmetleri sunar. Bir önlisans derecesi genellikle bu onarım pozisyonları için gereken en yüksek derecedir. Fakat profesyoneller iş bulma şansını artırmak için gönüllü sertifikalandırma yapabilir. Bir şeyleri düzeltmeyi seven ve seyahat etmeyi düşünmeyen insanlar bu kariyer seçeneğini düşünmek isteyebilirler.

Eğitim Şartları Önlisans derecesi
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %1 (bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için)
Yıllık Ortalama Maaş (2022)* 38.490 TL (bilgisayar, otomatik vezne ve ofis makine tamircileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

İşin Gereklilikleri

Fotokopi makinesi kurulum, bakım ve onarımından bir fotokopi makinesi teknisyeni sorumludur. Pozisyon bazen tarayıcılarda ve yazıcılarda çalışmayı gerektirir. Teknisyenler genellikle kurulum ve destek çalışmaları için sahada seyahat ederler. Ayrıca operatörlere uygun ekipman kullanımı konusunda talimat vermeleri gerekebilir.

Kurulum, Bakım ve Onarım

Kurulum işleri, teknisyenlerin fotokopi makinelerinin düzgün çalıştığından emin olmasını gerektirir. Bir rutin bakım yaparken, bir fotokopi makinesi teknisyeni parçaları yağlar ve performansın ürün standartlarına uygun olmasını sağlar. Herhangi bir şey hatalı görünüyorsa, bir fotokopi makinesi teknisyeni sorunu çözmek için makineyi denetler.

Onarım çalışmaları, makinenin sökülmesinden parçaları değiştirmeye kadar her şeyi içerebilir. İş üzerinde basit onarımlar yapılabilir, daha karmaşık olanların bir onarım tesisinde yapılması gerekebilir. Teknisyenlerin onarımı tamamlamak için parça sipariş etmesi gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu