Finans Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Finansal uzmanlar, finansal hizmetler sağlamak için finans, muhasebe ve vergi yasaları bilgilerini kullanır. Nitelikli bireyler kişisel finans, kurumsal finansman veya her ikisiyle de yardım sağlayabilir. Finansal uzmanlar güçlü analitik ve müşteri hizmetleri becerilerine sahip olmalıdır.

Genel Bilgiler

Finansal uzmanlar yatırımlar, kurumsal finansman ve muhasebe konularında bilgi sahibidir. Üç tür finansal uzman, kişisel finansal danışmanlar, finansal analistler ve finansal yöneticilerdir. Hem meslek görünümü hem de maaşlar bu meslekler arasında değişmektedir.

Kariyer Kişisel Finansal Danışmanlar Finansal Analist Finans Müdürü
Mevcut Uzmanlıklar Genelciler, yatırımlar veya emeklilik Taraf al ya da sat Nakit, risk veya sigorta
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) %7* %6* %16*
Ortalama Maaş (2023) TL 88.890* TL 85.660* TL 127.990*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Finansal Kariyer

Kişisel Finansal Danışmanlar

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre finansal planlamacılar olarak da adlandırılan kişisel finansal danışmanlar, yatırımlarda, vergi yasalarında ve diğer finans konularında müşterilere yardımcı olmaktadır. Bu profesyoneller müşterilerle görüşür ve hedeflerine bağlı olarak önerilerde bulunur. Finansal danışmanlar, müşterilerini finansal terminoloji, yatırım stratejileri ve diğer konular hakkında eğitebilir. MİB, birçok finansal danışmanın genel olarak çalışmasına rağmen bazılarının yatırım ve emeklilik gibi belirli alanlarda uzmanlaştığını göstermektedir.

Hem serbest meslek sahibi finansal danışmanlar hem de firmalarla çalışanlar genellikle kendi müşterilerini işe almak zorundadır. Bunu yapabilmek için danışmanların güçlü satış ve müşteri hizmeti becerilerine ihtiyacı var. Finansal düzenlemeler konusunda güncel kalmanın yanı sıra, finansal danışmanların dünyadaki ekonomik durumlardan haberdar olmaları gerekir. Belirli malları satın alan veya satanların ruhsat alması gerekebilir.

En Popüler:  Kodlama Uzmanı Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

MİB, kişisel finansal danışmanlar için istihdam olanaklarının 2018-2028 döneminde ortalamadan %7 oranında daha hızlı artması beklendiğini belirtti. Bu büyüme, gelecek yıllarda emeklilik tavsiyesine ihtiyaç duyan emeklilerdeki artışın bir etkisi olacak. Özel bankacılık ve varlık yönetimi gibi alanlarda başka fırsatlar ortaya çıkabilir. MİB, kişisel bir finansal danışman için ortalama maaşın 2018’de 88.890 TL olduğunu belirtirken, ilk %25’teki kişiler 157.710 Türk lirası’nın üzerinde kazanmıştır.

Finansal Analistler

MİB finansal analistleri yatırım kararlarında rehberlik sağlayan profesyoneller olarak tanımlamaktadır. Önemli personel ile görüşme veya finansal bilgileri gözden geçirme gibi araştırmalar yaparak potansiyel yatırımları analiz ederler. İki finansal analist kategorisi vardır – taraf al ve taraf analistlerini sat. Satın al yan analistleri paralarını yatırım yapmak isteyen şirketler için çalışarken, yan analistleri satmak şirketlere yatırım yapmalarını sağlar.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

MİB’e göre finansal analistler için istihdamın 2018-2028 yılları arasında ortalama %6 oranında artması bekleniyordu. Beklenen büyüme, finans endüstrisi ile ilişkili genişleyen karmaşıklık ve risk nedeniyle ve aslında araştırma ve önerilerde bulunabilecek profesyoneller için daha büyük bir talep nedeniyle. MİB, bir finansal analist için ortalama maaşın 2018’de 85.660 TL olduğunu bildirdi. İlk on yüzde analistler 167.420 TL ‘dan fazla kazandılar.

Finansal Yöneticiler

Finansal yöneticiler, şirketlerin veya devlet kurumlarının mali faaliyetlerini denetler. Bu profesyonel, finansal planların uygulanmasına yardımcı olur ve bölümdeki diğer profesyonelleri denetler. Genellikle personel kararları alırlar ve yeni gelir akışları bulurlar. Finansal yöneticiler, nakit, risk veya sigorta yöneticileri gibi çeşitli başlıklar altında sınıflandırılabilir.

Finansal yöneticiler, finansal düzenlemelerdeki ve bankacılık yasalarındaki değişikliklerle güncel kalmalıdır. Genellikle bölümlerinin bu yasalara uymasını sağlamaktan sorumludurlar. Deneyimli yöneticiler, baş finans görevlisi olmaya devam edebilir.

Kariyer Durumu ve Maaş Bilgisi

MİB, finansal yöneticiler için istihdam olanaklarının 2018-2028 yılları arasında %16’da ortalamadan çok daha hızlı artması bekleniyor. Büyüme sınırlı olsa da çoğu şirket finansal yöneticilere ihtiyaç duyuyor, özellikle de düzenlemeler değişmeye devam ederken ve küresel genişleme işi etkiliyor. 2018’de Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bir finansal yöneticinin ortalama maaşının 127.990 TL olduğunu bildirirken, ilk %25’teki kişiler 178.840 TL üzerinden kazanç elde etti.

En Popüler:  Kalite Kontrol Mühendisleri Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Finansal uzmanlar, bireylere ve kuruluşlara finansal sağlığın sağlanmasında yardımcı olabilir. Kişisel finansal danışman, finansal analist veya finansal yönetici gibi pozisyonları alabilirler. Bu pozisyonların her biri olumlu bir iş görüşüne sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu