Üretim Müfettişi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Üretim Müfettişi için Görev Tanımı

Üretim müfettişleri, bir şirketin veya işletmenin üretim sürecinde standart kodlara uymasını sağlamaktan sorumludur. Müfettişler, kamuya hiçbir kusurlu veya zararlı ürün bulunmamasını sağlamalıdır. Derecesi ve eğitim gereksinimleri çok çeşitli.

Eğitim En az lise eğitimi, daha ileri pozisyonlar için gereken yüksek öğrenim
İş Yetenekleri Analiz becerileri, yeni yöntemlerin anlaşılması, detaylara dikkat
Ortalama Maaş (2023)* Kalite kontrol müfettişleri için 37.340 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Kalite kontrol müfettişleri için %-11 (düşüş)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Farklı eğitim seviyeleri gerektirebilecek farklı üretim denetleme düzeyleri vardır. Kesinlikle bir ürünün başarılı/başarısız notunda çalışan denetçiler genellikle en az lise eğitimi gerektirir ve bir meslek kurumu veya eğitim programında bazı ek eğitim talep edebilirler. Son derece gelişmiş ekipmanlarla çalışan ve ayrıntılı raporlar üretmek zorunda olan üretim denetçileri, ilgili bir konuda lisans derecesi gerektirir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Üretim denetçilerinin, performanslarını değerlendirmek için ürün ve hizmetlerde test yapılmasını içeren mükemmel kalite kontrol analiz becerilerine sahip olmaları gerekir. Müfettişlerin ayrıca bir makinenin düzgün çalıştığından emin olmak için kadranları, göstergeleri ve göstergeleri izleyebilmeleri gerekir. Üretilen birçok farklı türde ürün olduğundan, denetçilerin yeni bir öğretim yöntemini tahsis edilmiş bir zaman dilimi içerisinde öğrenmeleri ve anlamaları gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, üretim müfettişleri gibi kalite kontrol müfettişleri istihdamının 2016 ve 2026 arasında %11 oranında azalacağını tahmin ediyor. Müfettişler, uçak müfettişi, kablo test cihazı, kauçuk gibi işler de dahil olmak üzere çeşitli kariyer fırsatlarını keşfedebilirler. Test cihazı, x-ışını ekipmanı test cihazı, kalite kontrol müfettişi ve operasyonel test tamircisi. MİB’e göre kalite kontrol müfettişleri için ortalama maaş 2017’de 37.340 liraydı.

En Popüler:  Yazılım Test Uzmanı Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Benzer Meslekler

Muayenedeki diğer kariyerlere göz atın:

İnşaat ve Yapı Müfettişi

Bir lise diplomasına ve inşaatın bir geçmişine sahip olan bu müfettişler, binaların ulusal ve yerel yasalara uygun olduğundan emin olmak için kontrol ederler. 2016-2026 yılları arasında bu profesyoneller için MİB tarafından ortalama %10’luk istihdam artışı bekleniyordu ve ortalama maaş 2017’de 59.090 liraydı.

Yangın Müfettişi ve Müfettiş

Yangın müfettişleri ve araştırmacılar binaları yangın tehlikeleri için kontrol eder veya patlamaların veya yangınların nedenlerini ve kökenlerini belirler. Polis veya itfaiyelerde tecrübesi olan lise mezunları genellikle bu alanda çalışacak niteliktedir ve daha sonra bir akademi veya işte eğitim alabilirler. MİB, müfettişler ve araştırmacılar için 2017 yılında yılda ortalama 56.670 liralık bir maaş rapor etmiş ve 2016-2026 yılları arasında mevcut pozisyonlarda ortalama %10’dan daha hızlı bir büyüme öngörmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu