Mali Müşavir Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Mali Müşavir İçin Görev Tanımı

Finansal danışmanlar, müşterilerinin finansal ihtiyaçları hakkında bilgi toplar ve ne tür bir yatırım stratejisinin uygulanacağını, emekliliğe tasarruf etmek mi yoksa hisse senedi opsiyonları satın almak mı istediğinizi değerlendirmek ister. Genellikle finansal danışmanlar müşterileri ile görüşmeler planlar ve yatırım seçeneklerini araştırdıktan ve piyasa koşullarını analiz ettikten sonra, müşterilerin hedeflerine ulaşmak için en iyi eylem planını çizer.

Eğitim Şartları Alanında lisans derecesi, yüksek lisans derecesi tercih edilir
Gerekli beceriler Problem çözme, iletişim, kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* 88.890 TL (tüm kişisel finansal danışmanlar için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %15 (tüm kişisel finansal danışmanlar için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Finansal danışmanlar, işletme yönetimi, finans, istatistik, muhasebe veya ekonomi alanlarındaki lisans derecelerini birkaç adettir. Zorunlu olmamakla birlikte, işletme veya finans alanında yüksek lisans derecesi tercih edilir. Birçok finansal danışman, kariyerlerine finansal danışmanlık alanında kariyer başlamadan önce iş dünyasında deneyim kazanmak için hukuk veya muhasebe gibi alanlarda başlar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Analitik ve problem çözme becerileri, finansal danışmanların sürekli değişen bir pazardaki olası yatırım kararlarının avantajlarını ve dezavantajlarını tartmalarını sağlar. İyi kişilerarası ve iletişim yetenekleri de sadece bir müşterinin kişisel veya finansal statüsündeki herhangi bir değişikliğe ayak uydurmamak için değil, aynı zamanda bir müşteri oluşturmak için de önemlidir.

Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu kişisel finansal danışmanların iş olanaklarının 2016-2026 arasında %15 artacağını ve diğer tüm kariyerlerin ortalamasından çok daha hızlı olacağını öngörmektedir. Bununla birlikte büyüyen iş alanına rağmen rekabetin güçlü kalması bekleniyor. Çünkü özellikle finansal danışmanlar müşteriler için birbirleriyle rekabet etmek zorunda. MİB’e göre kişisel mali müşavirlerin 2018 yılındaki ortalama geliri yıllık 88.890 liraydı.

En Popüler:  Flebotomist Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Benzer Meslekler

Mali müşavir olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki kariyerlere hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Finansal Analist

Ekonomik trendleri araştırmak, şirketleri ve sundukları stokları araştırmakla ilgilenenler için, finansal bir analist olmak doğru olabilir. Finansal analistler tarihsel verileri inceler, mevcut ekonomik faaliyetleri araştırır, şirketler ve çalışanları hakkında araştırma yapar, yazılı raporlar derler ve kuruluşlara ve bireysel yatırımcılara yatırım önerileri sunar.

Bu meslekte çalışmak için, finans, muhasebe, istatistik, mühendislik veya alakalı bir alanda lisans derecesi gerekir ve bazı işverenler sadece yüksek lisans derecesine sahip olanları dikkate alır. Lisanslama ayrıca birçok pozisyon için yasal olarak gerekli olabilir ve genellikle iş üzerinde çalışırken elde edilir. MİB, 2016-2026 yıllarında bu alanda 32.000’den fazla yeni iş açmayı ve diğer meslekler için ortalamadan daha hızlı bir şekilde %11 oranında büyümeyi bekliyor. Mali analistler, 2018 MİB rakamlarında gösterildiği gibi, ortalama 85.660 TL yıllık maaş aldı.

Finansal Ürün ve Hizmetlerin Satış Acentesi

Hisse senetleri, tahviller ve emtiaların satışını içeren bir iş ilginç geliyorsa, finans sektöründe bir satış temsilcisi olmayı düşünün. Bu satış acentaları işlemlerin ortasında menkul kıymet satan şirketlere ve satın almak isteyen yatırımcılara çöpçatanlık yaparak oynuyorlar. Ayrıca şirketlerin finansal danışmanlık ve tavsiyeler sunmak için bu verileri nasıl yaptıkları ve kullandıkları konusunda kapsamlı araştırmalar yürütüyorlar.

Giriş seviyesindeki pozisyonlar için finans veya ekonomi alanında lisans derecesi gerekir. Fakat daha ileri düzeyde çalışmalar için MBA derecesi gerekir. Sektördeki çoğu satış pozisyonu için sınava göre tescil ve lisans almak da gereklidir. 2018 Mayıs’ında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) emtiaların, menkul kıymetlerin ve finansal hizmet satış acentalarının ortalama 64.120 TL gelir elde ettiğini tahmin ediyordu. Ayrıca bu profesyonellerin 2016 ve 2026 yılları arasında istihdam artışında %6’lık bir büyüme yaşayacağı öngörülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu