Epidemiyolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Epidemiyolog Nedir?

Epidemiyolog, hastalığın nedenlerini ve diğer halk sağlığı sorunlarının yayılmasını veya tekrar olmasını önlemek için araştıran kişidir. Bulgularını kamu politikası görevlilerine ve genel halka rapor ederler.

Epidemiyolog Ne Yapar?

Epidemiyologlar, bir halk sağlığı sorununa veya daha ağır bir sağlıkla ilgili acil duruma en iyi nasıl yanıt vereceklerini belirlemek için bulgularını analiz eder. Epidemiyologlar, gözlem ve görüşmeden sonuçlara geçişte kesin ve doğru olmalıdır. Çalışmalarında hem niteliksel yöntemlerle (gözlemler ve görüşmeler) hem de nicel yöntemlerle (anketler ve biyolojik verilerin analizi) çalışırlar.

Epidemiyologlar genel olarak şu maddeleri yapar:

 • Sorunları önlemenin ve tedavi etmenin yollarını bulmak için halk sağlığı sorunları üzerine çalışmalar planlayın ve yönlendirin
 • Hastalıkların veya diğer sağlık sorunlarının nedenlerini bulmak için gözlemler, röportajlar, anketler ve kan veya diğer vücut sıvıları örnekleri dahil olmak üzere verileri toplayın ve analiz edin
 • Bulgularını sağlık pratisyenlerine, politika yapıcılara ve halka iletin
 • Halk sağlığı programlarını, diğer faaliyetlerin yanı sıra programları planlayarak, ilerlemeyi izleyerek, verileri analiz ederek ve bunları iyileştirmenin yollarını arayarak yönetin
 • Profesyonel, teknik ve büro personeli denetleyin

Epidemiyologlar, sağlık sorunlarını araştırmak için veri toplar ve analiz eder. Örneğin bir epidemiyolog, belirli bir hastalık için kimin en yüksek risk altında olduğunu belirlemek için demografik verileri toplayıp analiz edebilir. Araştırma epidemiyologları genel olarak üniversiteler için çalışır. Uygulamalı epidemiyologlar, hükümetlerle birlikte çalışır ve sağlık krizlerini doğrudan ele alır. Her iki epidemiyolog türünün de üzerinde çalıştığı en yaygın sorun bulaşıcı hastalıklardır. Fakat diğer halk sağlığı sorunlarını da incelerler. Özel sektörde çalışan epidemiyologlar genellikle sağlık sigortası şirketleri veya ilaç şirketleri için çalışır. Kar amacı gütmeyen şirketlerdekiler genellikle kamu savunuculuğu işi yaparlar.

En Popüler:  Çilingir Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Genel olarak epidemiyologlar aşağıdaki halk sağlığı alanlarından birini veya birkaçını inceler:

 • Bulaşıcı hastalıklar
 • Acil müdahale
 • Anne ve çocuk sağlığı
 • Kronik hastalıklar
 • Çevresel Sağlık
 • Yaralanma
 • İş sağlığı
 • Madde bağımlılığı
 • Ağız sağlığı

Epidemiyolog Nasıl Olunur?

Epidemiyologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

Bu meslek sana göre mi? Epidemiyologun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Epidemiyologun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Epidemiyologlar, zamanlarının çoğunu verileri ve raporları güvenli bir laboratuvar veya ofis ortamında inceleyerek geçirirler. Numuneler veya hastalarla etkileşime girmeden önce kapsamlı önlemler aldıkları için laboratuvarlarda veya sahada çalışırken minimum riske sahiptirler.

Epidemiyologlar sağlık departmanları, ilaç şirketleri, laboratuvarlar, hastaneler, üniversiteler veya yaşam bilimleri araştırma ve geliştirme alanlarında çalışır. Bazıları görüşmeler yapmak ve analizler için örnekler toplamak için saha çalışması yapar.

Epidemiyologlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu