En İyi Yazma ve Düzeltme/Tashih İşi (2023)

Serbest çalışma, dünyanın en hızlı büyüyen iş eğilimleri olarak kabul edilir. Gittikçe daha fazla insan konser ekonomisinin bir parçası olmayı seçtiğinde, ev işlerinden geleceğin parlak ve sadece daha iyi hale geleceğini söylemek güvenlidir.

Araştırmalar, tam zamanlı serbest çalışanların nüfusunun son 10 yılda iki katına çıktığını ve yıllık %3.5 büyüme öngörüsü gösterdiğini gösteriyor.

Dahası bir yazarsanız, artan içerik talebi ile online yazma ve redaksiyon işlerinin sonu olmadığını bilmekten memnuniyet duyacaksınız – anahtar, nerede arama yapacağınızı bilmektir.

Yani, yarı zamanlı serbest çalışma ya da dijital bir göçebe olmayı planlıyorsanız veya online para kazanmak istiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken en iyi 40 online yazma ve redaksiyon iş web sitesinin bu kapsamlı listesine bir göz atın.

Online Yazım ve Redaksiyon İşleri için En İyi Web Siteleri

ProBlogger

İlk birkaç serbest iş web sitesinden biri olan ProBlogger, yazma ve redaksiyon alanında çok çeşitli sözleşme, tam zamanlı, yarı zamanlı ve serbest işlere ev sahipliği yapıyor.

Adaylar ayrıca, online bir özgeçmiş oluşturabilecekleri, iş uygulamalarını yönetebilecekleri ve iş uyarıları ayarlayabilecekleri ücretsiz bir kontrol paneline erişebilirler.

BloggingPro

ProBlogger’a benzer şekilde BloggingPro, blog başlatma, içerik yazma, metin yazarlığı, düzeltme okuma, düzenleme ve teknik yazma ile ilgili iş arayan kişiler için ücretsiz bir hizmettir.

Web sitesi günlük olarak yeni işler ile güncellenmekte ve 24-48 saatlik bir yanıt süresine sahip olduğunu iddia etmektedir.

Mediabistro

Özellikle halkla ilişkiler, gazetecilik ve pazarlama alanında online yazma işleri arıyorsanız Mediabistro sizin için iyi bir seçenektir. CNN, Bloomberg ve NBC Universal gibi önde gelen medya şirketlerinden iş ilanlarına sahiptir.

Ayrıca çalışmanızı vurgulamak ve potansiyel işe alım görevlileriyle öne çıkmak için kendi serbest profilinizi oluşturabilirsiniz.

Saat Başına Yazar

Öğrencilerin makaleleri, ödevleri ve araştırma makaleleriyle ilgili yardım almak için yazma hizmetlerine yönelmesiyle, akademik yazarlara olan talepte bir artış var. Dolayısıyla, akademik yazma konusunda bir geçmişiniz varsa veya bir konu uzmanıysanız, yazma uzmanı olarak Saat Başına Yazarlara başvurabilirsiniz.

Kesimi yaparsanız, düzenli bir iş akışı alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Serbest Yazma

Gazetelerden ve dergilerden bloglara ve teknik yazımlara kadar All Freelance Writing çok çeşitli yazı işlerine ev sahipliği yapar. İlginç bir şekilde, bu web sitesi, serbest çalışanların işe başvurmak için zaman harcamak isteyip istemediğinize karar vermesini kolaylaştıran ödeme oranı aralığına da sahiptir.

Ayrıca yayıncıların çeşitli türlerdeki gönderimler için sık sık çağrı gönderdiğini görürsünüz.

Contently

Sürekli olarak serbest çalışanları markalara bağlayan bir içerik pazarlama platformudur. Önce bir hesap oluşturmanız ve portföyünüzü sergilemeniz gerekir. Tarama sürecinden geçtikten sonra, iş fırsatları almaya hak kazanacaksınız.

GM, Walmart, Google, GE ve Coca Cola gibi en başarılı markalarla sürekli çalışır ve etkileyici bir ödeme sunar.

Ebyline

Sürekli olarak Ebyline da serbest çalışanların profillerini değerlendirilmek üzere göndermelerini gerektirir. ‘Ebyline Onaylandı’ statüsünü kazandıktan sonra saha tahtasına erişebileceksiniz.

Ebyline çoğunlukla gazetecilik yayıncıları ve haber odası deneyimi olan yazarlar arayan markalarla çalışır.

OneSpace

Eskiden Crowdsource olarak bilinen OneSpace, yazma ve düzenleme işlerini dış kaynak kullanmak isteyen kişiler ve işletmelerle çalışır. Bir hesap ve online bir özgeçmiş oluşturmanın dışında, bir yeterlilik testine girmeniz gerekecektir.

Bunu geçtikten sonra, kimlik bilgilerinize en uygun işlere erişebileceksiniz.

Book Editing Associates

Book Editing Associates, kopya editörleri, hayalet yazarları, prova okurları ve geleneksel ve kendi kendine yayıncılık deneyimine sahip yayıncılık danışmanları aramaya devam eden bir kitap düzenleme hizmetidir. Tek yakalama, ABD’de en az beş yıllık düzenleme deneyimine sahip olmanız gerektiğidir.

En Popüler:  Saatte 25 $ Ödenen 20 Şaşırtıcı Meslek

Remote.co

Yeni başlayan bir serbest çalışan olarak Remote.co, online yazma ve redaksiyon işleri için en uygun kaynak olabilir. Çeşitli kategorilerdeki uzak iş fırsatlarının bir listesini seçer ve oldukça basit ve anlaşılır bir başvuru sürecine sahiptir.

Contena

Contena, serbest yazarların seçebileceği uzaktan yazma, düzenleme ve redaksiyon işlerini birleştiren ücretli bir üyelik sitesidir. Üyelik ücretleri aylık 42 $’dan başlıyor ve size yazma konserleri bulmak için bir arama aracı olan Contena Academy ve Contena Scout’a erişmenizi sağlıyor.

Ayrıca hizmetlerini 30 gün boyunca denedikten sonra etkilenmediyseniz, paranızı geri vermeyi garanti ederler.

Compose.ly

Compose.ly, içerik pazarlaması konusunda uzmanlaşmış bir yazma platformudur. İçerik oluşturmayı dış kaynaklardan edinmek isteyen işletmelerle çalışırlar. Compose.ly piyasadaki en yüksek oranlardan birini sunmaktadır.

Bununla birlikte titiz bir tarama sürecine sahiptirler ve başvuru sahiplerinin %1’inden daha azını kabul ettikleri bilinmektedir.

Jobspresso

Yüksek kaliteli uzak işlerin bir listesine sahip olan Jobspresso, uzmanlar tarafından elle seçilen ve incelenen yazma, düzenleme ve düzeltme işlerine ev sahipliği yapar.

Microsoft, InVision, Github ve Amazon gibi şirketlerle birlikte çalıştılar. Elle aramanın yanı sıra, Jobspresso size özgeçmişinizi yükleme ve işverenler tarafından bulunma seçeneği de sunar.

Textbroker

Textbroker, ürün açıklamalarından, basın bültenlerinden, web kopyasından ve bloglardan teknik makalelere, teknik incelemelere ve haberlere kadar her ay 100.000’den fazla içerik siparişi gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Onlarla çalışmaya uygun olmak için bir profil oluşturmanız ve yazma örnekleri göndermeniz gerekir. Daha sonra size bir yazar puanı verilecek (2 ile 5 yıldız arasında) ve buna göre proje almaya başlayacaksınız.

Scribe Media

Scribe Media, insanların kitap yazmasına ve yayınlamasına yardımcı olan bir şirkettir. Yazarlara ve editörlere tam zamanlı ve serbest fırsatlar sunuyorlar.

Adayların mükemmel yazma ve düzenleme becerilerine sahip olmaları, üst düzey bir kitap deneyimine sahip olmaları gerekmektedir (örneğin; Kitap temsilcisi, bir yayınevindeki editör, vb.) Ve insanlarla mülakat yapma konusunda iyi olmalıdır.

Workew

Workew, uzak çalışanlar ve dijital göçebeler için tasarlanmış bir iş tahtasıdır. En popüler işler metin yazarlığı, içerik düzenleyici ve düzeltme yazımı olarak beceri setinize uygun bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ücretsiz üye olmayı seçebilir veya 9 $’lık bir kerelik ücret ödeyebilir ve özgeçmişinizin başvuru sahipleri listesinin başında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Outsourcely

Outsourcely, uzak çalışanları işe almak isteyen endüstriler ve büyüklüklerdeki yeni girişimlerle çalışır. Tek yapmanız gereken cazip bir profil oluşturmak, uzak işler için başvurmak ve yeni başlayanların proje detayları ile doğrudan size ulaşmasını beklemektir.

Dış kaynak kullanımı, güvenilir, uzun vadeli bir uzak iş arayanlar için idealdir.

PubLoft

PubLoft yeni başlayanlara, küçük ve orta ölçekli şirketlere içerik pazarlamasını ölçeklendirme konusunda yardımcı olur. Müşterilerini uygun serbest yazarlarla birleştiren bir yazma platformuna sahiptirler. Uygun olmak için bir form doldurmanız ve bir yeterlilik testinden geçmeniz gerekir.

İyi ve tutarlı bir ücret garantisi veriyorlar. Hepsi bu kadar değil, onlarla ne kadar uzun süre çalışırsanız, temel ücretiniz o kadar artar.

Skyword

“Seçkin bir yaratıcı topluluk” olan Skyword, yazarları ve diğer yaratıcı profesyonelleri üst düzey markalarla birleştirir. Çok çeşitli sektörlerden gelen müşterilerle çalışırlar ve ödev başına ödeme yaparlar.

Skyword’de bir profil oluştururken, fark edilmek ve değerlendirilmek için deneyiminizin ve uzmanlık alanınızın derinliğini sergilemek önemlidir.

Yazar Bulucu

Yazar Bulucu, müşterileri doğru yazarlarla eşleştiren Growth Machine’in eşleştirme hizmetidir. Hızla genişliyorlar ve tüm nişlerde SEO odaklı yazarlar arıyorlar.

Tek yapmanız gereken bir form doldurmak ve bir müşteriyle eşleşmek için beklemek. Yazar Bulucu, düzenli bir proje akışı ile birlikte ‘iyi yazma için iyi bir ödeme’ sunduğunu iddia ediyor.

Gazetecilik İş İlanları

Adından da anlaşılacağı gibi, Gazetecilik İşleri diğerlerinin yanı sıra TV, gazeteler, dergiler, radyo, hükümet ve ticaret yayınları da dahil olmak üzere gazetecilik alanında işler sergilemektedir. Tam zamanlı ve yarı zamanlıdan serbest ve stajlara kadar bu web sitesi her türlü iş türünü sunar.

Bu nedenle özellikle online yazma ve düzeltme okuma işleri arıyorsanız, “telecommute” veya “freelance” ile filtrelemeyi unutmayın.

Kirkus Media

Saygın bir kitap inceleme şirketi olan Kirkus Media, deneyimli yazarlara serbest çalışma ve uzaktan çalışma olanakları sunmaktadır. İşiniz, kendinden yayınlanmış yazarların İngilizce ve İspanyolca kitap başlıklarını incelemeyi içerecek ve bundan sonra 350 kelimelik bir inceleme yazmanız gerekecek.

En Popüler:  İşyerinde Daha Fazla Sorumluluk Nasıl Alınır?

Başvurmak için özgeçmişinizi, örnekleri yazarak ve inceleme uzmanlıklarınızın bir listesini göndermeniz gerekir.

WriterAccess

WriterAccess, ABD, Avustralya, Kanada, İrlanda, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta deneyimli yazarlarla çalışır. Yazarları, editörleri ve çevirmenleri müşterilere bağlarlar.

Bir profil oluşturmaya ve bir yeterlilik testine girmeye başlamanız gerekir. Uzmanlığınız doğrulandıktan sonra, WriterAccess yetenekleriniz ve deneyiminiz temelinde sizi markalarla ve ajanslarla eşleştirmeye başlayacaktır.

Kanada Serbest Yazarlığı

Endişelenmeyin – bu işlere başvurmak için Kanadalı olmanız gerekmez. Canadian Freelance Writing düzenli olarak blog yayınları yayınlayarak yeni serbest ve uzaktan yazma işleri listesi sunar.

Realite TV ve sınavlardan yazmaya, teknik yazmaya kadar burada her türlü türü bulacaksınız. Uzaktan yazma işlerinin yanı sıra, Kanada Serbest Yazarlığı’nın da yalnızca Kanada merkezli yazarlar için geçerli olan ayrı bir bölümü vardır.

Online Yazım ve Redaksiyon İşleri için En İyi Serbest Piyasalar

FlexJobs

FlexJobs, uzaktan ve esnek işlerin en büyük veritabanlarından birine sahiptir. Şirket adına, yere veya en yeni işlere göre sıralamanızı ve dikkat dağıtan reklamlarla uğraşmanıza gerek kalmadan sorunsuz bir iş arama deneyimi sunarlar. Aylık 14.95 ABD doları tutarında bir ücret ödemeniz gerekse de, yasal ve hileli işlerle FlexJobs’a tamamen güvenebilirsiniz.

Fiverr

Fiverr, serbest çalışma dünyasında yeni olanlar için harika bir başka pazar. İlginçtir, yasal olan ve Fiverr şartlarına uygun olan herhangi bir hizmeti satabilirsiniz. Başlamak çok kolay – ücretsiz kaydolun, bir portföy oluşturun, bir fiyat belirleyin ve müşterilerin size ulaşmasını bekleyin.

oDesk

Serbest yazı üzerine araştırma yapıyorsanız, Upwork’e rastlamış olursunuz. Diğerleri arasında yazma, pazarlama, tasarım, muhasebe ve web geliştirme gibi çeşitli kategorilerde serbest çalışanlar için bir pazar olan Upwork, yeni başlayanlar ve biraz deneyim kazanmak isteyenler için iyidir.

Potansiyel müşterilere teklif göndermeye başlayabileceğiniz sağlam bir profil oluşturmaya başlayın.

Guru

Diğer pazarlarda olduğu gibi, bu bile bir profil oluşturmanızı, teklif göndermenizi ve işe alınmanızı gerektirir. Size en uygun olanları bulmak için iş aramasını deneyim düzeyine, ödeme türüne, iş süresine ve haftaya göre filtreleyebilirsiniz. Guru ayrıca ekip üyelerinizle işbirliği yapmanıza ve müşterilerle iletişim kurmanıza olanak tanıyan WorkRooms adlı bir özelliğe sahiptir.

Freelancer

Freelancer, küresel olarak 247’den fazla ülke, bölge ve bölgeden 39.621.660’ın üzerinde işvereni ve serbest çalışanı bağladığını iddia ediyor. İster küçük ister büyük işler, sabit fiyat veya saatlik projeler ve uluslararası veya yerel işler olsun, Freelancer her türlü işi barındırır. Tek yapmanız gereken profilinizi tamamlamak, işlere göz atmak ve en iyi tekliflerinizi göndermek.

CloudPeeps

CloudPeeps, çoğunlukla pazarlama ve metin yazarlığı işlerine odaklanan bir pazardır. Kabul etmek o kadar kolay olmasa da kesmeyi başardıktan sonra sık sık proje almaya başlayacaksınız. Tek dezavantajı, CloudPeeps’in şu anda hizmet verdiği 25 ülkeden işletmeniz gerektiğidir.

Online Yazım ve Redaksiyon İşleri için En İyi İş Kurulları

LinkedIn ProFinder

LinkedIn İşlerinin hepimizin farkındayız. Fakat LinkedIn ProFinder’ın sizin gibi serbest çalışanları potansiyel müşterilerle bağlamak için daha etkili bir araç olduğunu biliyor muydunuz? 575 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan LinkedIn, serbest çalışan profesyoneller için bir altın madeni.

İlk adım, LinkedIn profilinizi optimize etmek ve LinkedIn ProFinder için başvurmaktır. İyi bir şekilde oturduğunuzu hissettiklerinde, kendi serbest çalışan veritabanına eklenirsiniz. Bir müşteri profilinizle eşleşen bir proje isteği oluşturduğunda teklif göndermeniz istenir. Teklifiniz uygunsa, müşteri doğrudan size ulaşacaktır.

ZipRecruiter

ZipRecruiter, kategoriler ve iş türleri arasında kapsamlı bir iş listesi sunan bir Amerikan iş arama motorudur. Serbest veya esnek bir iş ararken özellikle ‘Evden Çalışma’, ‘Telecommute’ veya ‘Sanal’ gibi kategorilere bakabilirsiniz.

Glassdoor

Glassdoor sıradan bir iş tahtası değildir. Bir iş arama motorunun yanı sıra, çalışılacak doğru şirketleri bulmanıza yardımcı olmak için şirket incelemeleri ve mülakat soruları gibi yararlı bilgilere de sahiptir. Arama çubuğuna yazma, düzenleme veya düzeltme okuma ile birlikte ‘uzaktan’ veya ‘uzaktan çalışma’ yazmanız yeterlidir. Glassdoor tüm ilgili işleri saniyeler içinde görüntüler.

AngelList

AngelList, dünyanın en iyi teknoloji şirketlerinden ve işe almak isteyen yeni şirketlerinden 35.603’üne ev sahipliği yapıyor. İşlere başvurmak için bir profil oluşturmanız gerekir.

AngelList’in en iyi yanı, hiçbir aracı bulunmamasıdır sadece siz ve kurucu/işe alma müdürüdür. Bu platformda pazarlama ile ilgili yazma işleri bulmanız muhtemeldir.

Online Yazma ve Düzeltme İşlerini Bulma

Online yazma ve redaksiyon işlerinin eksikliğinin olmaması harika olsa da bunun tersi, talep ile rekabetin gelmesidir.

Bu nedenle iyi ödeyen projeleri gerçekten öne çıkarmak ve karalamak için, güvenilir bir çalışma portföyü oluşturmanız ve kendinizi serbest yazar veya düzeltici olarak nasıl pazarlayacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu