En çok kazandıracak meslekler ve işler 2023

Bir kariyer seçmeye başladığınızda, muhtemelen üç faktörü göz önünde bulundurursunuz: kişisel ve profesyonel olarak değerli mi? Heyecan verici mi? Ve iyi ödüyor mu?

Yani, biraz ilham arıyorsanız ister okuldan sonra seçeneklerinizi düşünün, ister kariyer değiştirme fikriyle oyun oynayın, doğru yere geldiniz.

20. Yatırım Bankacılığı

Maaş potansiyeli: 209.000 $ (ABD)/123.000 £ (İngiltere)/102.000 C$ (Kanada)

Kıdemlerine ve çalıştıkları bölümlere bağlı olarak yatırım bankacılarının farklı sorumlulukları vardır.

Giriş seviyesi bir profesyonel olarak bir analist veya ortak olarak başlayacak ve yavaş yavaş yatırım bankacılığı merdiveni tırmanacak, başkan yardımcısı, müdür veya genel müdür olmak için. Görevlerinize gelince, pazar araştırması yapmak, rapor oluşturmak ve analiz etmek ile finansal modeller gerçekleştirmek arasında değişeceklerdir.

Yatırım bankacısı olmak için mükemmel matematik becerilerine ve en az lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Fakat küçük bir analist rolünün ötesine geçmek istiyorsanız MBA derecesi faydalı olacaktır.

19. Üniversite Profesörü

Maaş potansiyeli: 209.000 $ (ABD)/92.000 £ (İngiltere)/168.000 C$ (Kanada)

Belirli bir konu ve akademi hakkında tutkuluysanız, ikincil bir eğitimci olarak ikisini birleştirebilirsiniz.

Üniversite profesörünün hayatı çok yönlüdür. Öğrencilere öğretmenin yanı sıra, önde gelen seminer ve atölye çalışmalarının yanı sıra araştırma yapacak, fakülte projeleri yürütecek ve üniversitenizi dış panel ve kurullarda temsil edeceksiniz.

Profesör olabilmek için bir lisans ve yüksek lisans derecesine sahip olmanız gerekir ve çoğu durumda bir doktora derecesi de zorunlu olsa da bir tane gerektirmeyen birkaç giriş seviyesi fırsatı vardır.

18. Kıdemli Yazılım Mühendisi

Maaş potansiyeli: 153.000 $ (ABD)/74.000 £ (İngiltere)/121.000 C$ (Kanada)

Dijital çağda, yazılım mühendisliği çok aranan bir iştir. Öyleyse, bu listeye girmesi şaşırtıcı değil.

Yazılım mühendisleri etkileyici bir beceri setine sahiptir; bilgisayar yazılımı tasarımı, testi ve geliştirilmesi için mühendislik prensiplerini uyguladıkları için, onların bilgisi bilgisayar bilimi, matematik ve mühendisliğe dayanmaktadır.

Yazılım mühendisi olmanın yolu son birkaç yılda değişti. Her ne kadar geleneksel olarak bilgisayar biliminde bir derece bu konuda bir yol olsa da pek çok hevesli yazılım mühendisi yoğun kodlama önyükleme kamplarını tamamlamayı tercih ediyor.

17. Bilgisayar Donanım Mühendisi

Maaş potansiyeli: 128.000 $ (ABD)/81.000 £ (İngiltere)/115.000 C$ (Kanada)

İşte düşünmeniz için teknoloji meraklısı bir rol daha.

Bilgisayar donanım mühendisleri, fiziksel bilgisayar sistemlerinin oluşturulması, test edilmesi ve analizinden sorumludur. Diğer sorumluluklar arasında elektronik devrelerin ve montajların sorunlarının giderilmesi ve geliştirilmesi yer alır.

Bu oldukça rekabetçi bir iştir ve rolleri genellikle bilgisayar şirketlerinde ve bileşen üreticilerinde bulunur. Bu yüzden belirli bir kriter listesini karşılayabilmeniz gerekir. Giriş düzeyinde pozisyonlar, bilgisayar bilimi veya elektrik mühendisliği alanında akredite bir lisans derecesi gerektirirken, daha büyük firmalar da yüksek lisans derecesi gerektirebilir.

16. Havacılık ve Uzay Mühendisi

Maaş potansiyeli: 128.000 $ (ABD)/53.000 £ (İngiltere)/104.000 C$ (Kanada)

Havacılık ve uzay mühendisleri uçak, uzay aracı ve uydular gibi havadaki nesneleri tasarlamaya odaklanır. Bunu yapmak için, prototipler oluşturup test etmeli ve projelerinin yapım sürecini denetlemelidirler. Ayrıca mühendislik ilkelerine uygun olduklarından emin olmak için tasarımları da değerlendirmelidirler.

İş tanımları yeterince havalı değil gibi, aynı zamanda dünyanın en yüksek kazananlarından bazıları.

Havacılık ve uzay mühendisliği lisans derecesi, verimli bir kariyere ilerlemenize yardımcı olacaktır ve birçok durumda, üniversiteler hem lisans hem de yüksek lisans derecelerine ulaşmanızı sağlayan beş yıllık kurslar sunmaktadır.

15. Kıdemli Veri Bilimcisi

Maaş potansiyeli: 160.000 $ (ABD)/81.000 £ (İngiltere)/127.000 C$ (Kanada)

Veri bilimcileri, birden fazla alanda çalışan analitik veri uzmanlarıdır. Temel olarak bilgileri organize etmek ve analiz etmekle görevlidirler ve istatistiklerini, programlama ve matematikteki becerilerini mevcut verilere dayalı uygulanabilir çözümler bulmak için kullanırlar. Bu da işletmelerin ve kuruluşların bulgularına göre gelirlerini artırmasına yardımcı olur. Öyleyse, son on yılda veri bilimcilerine yönelik talepte büyük bir artış olması şaşırtıcı değil.

Bu sizin için ideal bir kariyer gibi görünüyorsa, önce ilgilendiğiniz sektörde deneyim kazanmadan önce bilgisayar bilimi, fizik veya matematik gibi bir konuda lisans derecesine, ardından da ilgili alanda bir yüksek lisansa sahip olmanız gerekir. içinde.

En Popüler:  Telegram ile nasıl para kazanılır?

14. Petrol Mühendisi

Maaş potansiyeli: 171.000 $ (ABD)/91.000 £ (İngiltere)/175.000 C$ (Kanada)

Tahmin edebileceğiniz gibi, Büyük Petrol endüstrisinde kazanılacak çok para var ve petrol mühendisleri içinde araçsal bir rol oynuyor.

Esas olarak doğal yataklardan petrol ve gaz çıkarmak için teknoloji geliştirmekle ilgilenirler; Bunu yapmak için dünyanın farklı yerlerindeki sondaj alanlarına seyahat etmeleri ve araştırma yapmaları gerekmektedir.

Herhangi bir mühendislik alanında olduğu gibi, petrol mühendislerinin de matematik ve bilimi mükemmel bir şekilde kavramaları beklenmektedir. Petrol mühendisliği lisans derecesi en ideal seçenek olsa da mekanik, inşaat veya kimya mühendisliği diplomasından da kurtulabilirsiniz.

13. Eczacı

Maaş potansiyeli: 135.000 $ (ABD)/46.000 £ (İngiltere)/118.000 C$ (Kanada)

Bir eczacının hayatındaki bir gün birçok görevi içerir. Reçetelerin dağıtılmasından hastalara ilaç konusunda tavsiyeye kadar, onların vazgeçilmez bir sağlık kariyeri. Öyleyse, bu listede bir noktaya sahip olmaları şaşırtıcı değil.

Amacıyla bir eczacı olmak, uygulanacak adımlar birçok vardır. Başlamak için, lisans almak için gereken eğitime başlamadan önce bir doktora derecesi tamamlamanız gerekir. Bir eczacının seviyesine geçmeden önce bir eczane asistanı olabileceğiniz için bu rolde almanız gereken farklı yollar da vardır.

12. Havayolu Pilotu

Maaş potansiyeli: 240.000 $ (ABD)/116.000 $ (İngiltere)/154.000 C$ (Kanada)

Yine de giderek artan bir meslek.

Havayolu pilotlarının en yüksek ücretli profesyonellerden biri olmasının iyi bir nedeni var. Sadece kuvvetli bir eğitimden geçmemeli, aynı zamanda görme, işitme, konuşma, boy ve kilo ile ilgili belirli fiziksel gereksinimleri de karşılamalıdırlar.

Her ne kadar çoğu bölgesel havayolunda kolej derecesi gerekmese de, büyük taşıyıcılar için bir gereklilik olacaktır. Ayrıca size rekabetçi bir avantaj sağlayacaktır. Bununla birlikte uygun bir aday olabilmek için, ticari pilot lisansınızla birlikte genellikle 21 yaşından büyük olmanız ve 1. Sınıf Tıbbi Sertifikanız olması gerekir.

11. Hava Trafik Kontrolörü

Maaş potansiyeli: 149.000 $ (ABD)/106.000 £ (İngiltere)/162.000 C$ (Kanada)

Ayaklarınızı yerde tutmak ve hala havacılıkta çalışmak istiyorsanız kariyerinizi neden hava trafik kontrolörü olarak görmüyorsunuz?

Bir hava trafik kontrolörünün birincil kaygısı, uçakları koordine etmekten, kalkış ve iniş konusunda pilotları bilgilendirmekten ve bunları diğer kritik bilgilerle haberdar etmekten sorumlu oldukları için güvenliktir.

Bu alana girmek istiyorsanız birçok eğitimi tamamlamanız gerekir. Gereklilikler, çalıştığınız ülkeye bağlı olarak değişir; Örneğin ABD’de adayların Hava Trafik Koleji eğitim programından lisans derecesine ihtiyacı vardır ve sınavları Federal Havacılık İdaresi akademisinde tamamlamaları gerekir.

10. Pazarlama Müdürü

Ortalama maaş: 99.000 $ (ABD)/50.000 £ (İngiltere)/87.000 C$ (Kanada)

Bir pazarlama yöneticisinin görevi oldukça basittir. Bununla birlikte çok çeşitli görev ve sorumluluklardan oluşur. Bunlar arasında bütçeleri izleme, çalışanları yönetme, pazarlama kampanyalarını analiz etme ve ürün ve hizmetler için yeni tanıtım stratejileri oluşturma yer alır.

Karizmatik pazarlama yöneticileri, en iyi yaptıklarını yaparken yüksek gelir elde etme potansiyeline sahiptir ve bu mesleğin talepte büyümesi beklenmektedir.

Deneyim, bu role ulaşmak için kilit bir unsurdur. Girmek istediğiniz alanda lisans derecesi yararlı olsa da günümüzde gerekli değildir. Gerçekten de bu rol söz konusu olduğunda alınacak doğrusal bir yol yoktur.

9. Şirket Avukatı

Maaş potansiyeli: 240.000 $ (ABD)/101.000 £ (İngiltere)/152.000 C$ (Kanada)

Gelecekte bir avukatsanız, şirket hukukunda uzmanlaşmayı düşünün. Sadece heyecan verici bir kariyer değil, aynı zamanda iyi ödüyor!

Şirketlerin avukatları esasen yasal iş danışmanlarıdır. Çünkü asıl görevleri işletmelere yasal hakları ve sorumlulukları konusunda danışmanlık yapmaktır. Esas olarak sorumluluk, mülkiyet, sözleşmeler ve istihdam gibi yasal konuları ele alacaksınız.

Bir alınıyor hukuk diploması doğru yönde atılan ilk adımdır. Bundan sonra, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı yollar vardır. Bununla birlikte bir avukat olarak eğitime başladıktan sonra, seçtiğiniz hukuk alanına odaklanabilirsiniz.

8. BT Sistemleri Yöneticisi

Maaş potansiyeli: 127.000 $ (ABD)/55.000 £ (İngiltere)/121.000 C$ (Kanada)

BT yöneticileri, herhangi bir iş modelinin ayrılmaz bir parçası olup, onları çok aranan profesyoneller haline getirir. Bir BT yöneticisinin ana görevi, ofis ağlarını bilgisayar korsanlarından ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak, yazılım ve donanımı düzenli yükseltmelerle korumak ve ortaya çıkabilecek teknik sorunları çözmektir.

En Popüler:  En İyi Yazma ve Düzeltme/Tashih İşi (2023)

Bilgi teknolojisi konusunda tutkuluysanız, mükemmel bir problem çözücüsünüz ve iyi kişiler arası yeteneklere sahipseniz, bu ideal bir kariyer yoludur. Bu mesleğe girmenin birçok yolu vardır. Fakat alanla ilgili bir lisans veya yüksek lisans derecesine sahip olmak başlamak için iyi bir yerdir.

7. Mühendislik Müdürü

Maaş potansiyeli: 149.000 $ (ABD)/89.000 £ (İngiltere)/109.000 C$ (Kanada)

Diğer şeylerin yanı sıra, mühendislik yöneticilerinin farklı projeleri denetlemesi, farklı ekiplerle çalışması ve müşterilerle iletişim kurması gerekir. Başka bir deyişle, sadece çok deneyimli bir profesyonel olmanız değil, aynı zamanda çeşitli önemli yumuşak yeteneklere de sahip olmanız gerekir.

Eğer bir mühendisseniz, bir MBA veya daha spesifik olarak bir mühendislik yöneticisi olmanız için doğru temelleri verecek bir MEM de takip edebilirsiniz. Fakat yavaş yavaş bu pozisyona ilerleyebilirsiniz.

6. CEO

Maaş potansiyeli: 310.000 $ (ABD)/176.000 £ (İngiltere)/259.000 C$ (Kanada)

CEO’ların kazançlı maaşlar kazanmasının iyi bir nedeni var. Rolleri, farklı bir beceri seti gerektiren bir şeydir; liderlikten iletişim ve karar vermeden iş yönetimi becerilerine kadar başarılı bir CEO olmak için çok fazla özveri gerekir.

Kalbinizi bir C-suite işine ayarladıysanız, saatleri uygulamaya hazır olmanız gerekir. Özel bir eğitim gereksinimi olmamasına rağmen seçtiğiniz sektörde ilişkili bir derece veya kurs iyi bir başlangıçtır. Bununla birlikte buradaki en önemli faktör deneyim ve doğal karizmadır.

5. Diş Hekimi

Maaş potansiyeli: 213.000 $ (ABD)/98.000 £ (İngiltere)/206.000 C$ (Kanada)

En yüksek kazanç sağlayan ilk beş kariyerde yer alan diş hekimliğinde işlerde önemli bir büyüme yaşanıyor.

Bir diş hekimi hastalara iyi diş bakımı konusunda tavsiyelerde bulunur, diş hijyenini korur ve sorunları teşhis ve tedavi eder. Gerektiğinde küçük prosedürler de uygularlar.

Nitelikli bir diş hekimi olduğunuzda, belirli bir alanda uzmanlaşmayı da seçebilirsiniz. Fakat başlamak için diş hekimliğinde lisans derecesi almanız ve gerekli tüm pratik eğitimi tamamlamanız gerekir.

4. Ortodontist

Maaş potansiyeli: 304.000 $ (ABD)/291.000 £ (İngiltere)/245.000 C$ (Kanada)

Ortodontistler, çarpık gülümsemeleri düzeltme, dişleri hizalama ve diş bozukluklarını tedavi etme konusunda uzmanlaşmıştır. Hastaları inceler ve diş ve çenelerinin yapısını ayarlamalarına yardımcı olarak uygun parantez ve tutucularla uyarlar.

Ortodontistler diş hekimleriyle aynı eğitim prosedüründen geçer. Bununla birlikte ilk diş hekimliği derecelerinden sonra lisansüstü bir ortodontist kursu tamamlamaları gerekir.

3. Doktor

Maaş potansiyeli:  227.000 $ (ABD)/102.000 £ (İngiltere)/252.000 C$ (Kanada)

Doktorlar iki farklı kategoriye ayrılabilir: pratisyen hekimler ve uzman hekimler. İlki genellikle hastalar için ilk temas noktasıdır. Farklı koşullar hakkındaki geniş bilgileri, en basit soğuktan nadir bir hastalığa sahip olan hastalara yardımcı olmalarına izin verir. Uzman hekimler ise klinik tıbba odaklanır ve uzmanlaştıkları alanda geniş bilgi sahibidir.

Doktor olabilmek için, doktor lisansınızı almadan önce bir tıp diploması tamamlamanız ve bir ikamet programına katılmanız gerekir. Uzun bir yol gibi görünebilir, ama şüphesiz değerli bir yol!

2. Cerrah

Maaş potansiyeli: 496.000 $ (ABD)/120.000 £ (İngiltere)/180.000 C$ (Kanada)

Cerrahlar tıp uzmanları olarak kabul edilir. Onlara göre ofiste genel bir gün preoperatif tanıların yapılmasını, cerrahi prosedürlerin gerçekleştirilmesini ve hastalarla kontrol edilmesini, ameliyat sonrası yapılır. Uzun saatler boyunca çalışmanız, ölüm kalım durumlarıyla başa çıkmanız ve her zaman çağrıda bulunmanız beklendiğinden, bu hafif yürekli bir kariyer değildir.

Cerrah olmak için sadece doktor olmak için tıp eğitimini tamamlamanız yeterli değil, aynı zamanda belirli bir alanda uzmanlaşan ek bir yıl daha geçirmeniz gerekir.

1. Anestezist

Maaş potansiyeli: 411.000 $ (ABD)/192.000 £ (İngiltere)/408.000 C$ (Kanada)

Tıpkı cerrahlar gibi, anesteziyologlar da perioperatif bakım konusunda uzmanlaşmış eğitimli doktorlardır. Hastanın neşter altındayken doğru tip ve dozda anestezi almasını sağlamaları gerektiğinden cerrahi bir prosedür içinde enstrümantal bir rol oynarlar.

Anestezi uzmanı olmak, genellikle 12 ile 13 yıl tıbbi eğitim gerektiren oldukça uzun ve kapsamlı bir süreçtir. O zaman, dünyanın en iyi kazananları olmaları şaşırtıcı değil!

Gerçek kariyer başarısı elde etmek çok fazla özveri gerektirir. Fakat işe koymaya kararlı ve hazırsanız, kendinizi kazançlı bir gelir elde edebilirsiniz!

Bu notta, bir kariyer yoluna giderken yüksek bir gelirin tek önemli neden olmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Gerçekten, sizin için mükemmel bir iş bulmak için dikkate almanız gereken faktörlerin kapsamlı bir listesi var!

(Maaş bilgileri PayScale tarafından sağlanan verilere dayanmaktadır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu