Diyetetik Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Diyetetik Teknisyeni Nedir?

Diyetetik teknisyenleri, sağlığı geliştirmek, hastalıkları tedavi etmek veya hastalıkları önlemek için beslenme planları geliştiren sağlıklı yaşam uygulayıcılarıdır. İnsanların, yedikleri yiyecekler hakkında nasıl daha iyi seçimler yapabileceklerini anlamalarına yardımcı olarak sağlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olurlar. Diyetteki olumlu değişiklikler obezite, diyabet, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Çalışmaları, yemek planlamayı ve hazırlamayı, beslenme terapisi sağlamayı ve başka şekilde müşterilerin sağlıklı yaşam tarzları sürdürmelerine yardımcı olmayı içerir.

Diyetetik Teknisyeni Ne Yapar?

Diyetetik teknisyenleri, hastalara, müşterilere ve ailelerine sağlıklı yiyecekleri nasıl seçecekleri ve hazırlayacakları konusunda talimat verebilecekleri danışmanlık seansları aracılığıyla sağlıklı beslenmeyi teşvik edebilir. Genellikle kayıtlı diyetisyenlerin rehberliğinde teknisyenler, hastaneler, bakım evleri, kurumlar, toplum sağlığı kurumları veya özel muayenehaneler dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda hastalar ve müşteriler için beslenme planları hazırlayabilir.

Diyetetik teknisyenleri hasta yemeklerini planlayabilir ve hazırlayabilir, yiyecek ve malzeme sipariş edebilir, yönlendirmeli beslenme tedavisi sağlayabilir ve hasta alımını belgeleyebilir. Ayrıca programlar ve eğitim oturumları aracılığıyla sağlık hizmeti sağlayıcılarını, topluluk gruplarını veya öğrencileri beslenme konusunda eğitirler. Diyet ihtiyaçlarının değerlendirilmesine dayalı olarak bireyler ve gruplar için beslenme programları geliştirebilir, uygulayabilir veya önerebilirler. Diyetetik teknisyenleri ayrıca hasta sağlığını en iyi şekilde geliştirecek ve koşullar, hastalıklar ve hastalıklar için diğer tedavi yöntemlerine uyacak diyet değişiklikleri veya kısıtlamaları konusunda diğer sağlık uzmanlarına danışabilir.

Bir diyetetik teknisyeninin çeşitli çalışma ortamlarındaki iş görevleri şu maddeleri içerebilir:

  • Gıda şirketleri – Sanitasyon ve gıda güvenliği uygulamalarını denetlemek, menülerin geliştirilmesine yardımcı olmak ve beslenme analizi ve gıda etiketleri hazırlamak
  • Sağlık kulüpleri – Müşterileri, gıdanın kişinin genel sağlığını ve zindeliğini nasıl etkilediği konusunda eğitmek
  • Toplum sağlığı programları/halk sağlığı kurumları – Bir beslenme programının müfredatını geliştirmek ve bu dersleri halka öğretmek
  • Restoranlar, kafeteryalar (okullarda, hastanelerde ve şirketlerde) – Yemek servisi çalışanlarını yönetmek, yemek servisi yönetiminin mali tarafına katılmak, bütçe hazırlamak, yiyecek satın almak ve yemek hazırlamaya yardımcı olmak
  • Hastaneler, uzun süreli bakım tesisleri, sağlık klinikleri ve araştırma tesisleri – Müşterileri tarayarak, müşterilerden veri toplayarak ve kayıtlı diyetisyene hastalara tıbbi beslenme tedavisi hizmetleri sağlamada yardımcı olarak beslenmenin önleme yönleri üzerinde çalışmak
En Popüler:  Gastroenterolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Diyet teknisyeni Nasıl Olunur?

Diyetetik teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdırlar. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Diyetetik teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Diyetetik Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Diyetetik teknisyenleri hastanelerde, bakım evlerinde, uzun süreli bakım tesislerinde, okullarda, kreşlerde, kilo yönetimi kliniklerinde, devlet kurumlarında ve hapishanelerde kayıtlı diyetisyenlerle birlikte çalışır.

Bazı beslenme ve diyetetik teknisyenleri özel muayenehanelerde çalışarak bireysel hastalar için sağlıklı menüler geliştirir. Bazıları eğitime odaklanır, çocuklara, annelere ve diğer insanlara doğru beslenmenin önemini öğretir. Diğerleri gıda hizmeti sektöründe çalışarak tedarikçilerin daha sağlıklı hazırlanmış yiyecekler oluşturmasına yardımcı olur ve gıda etiketlerinin doğru olmasını sağlar. Diğer diyetetik teknisyenleri, ticari bir mutfaktan daha temiz ve daha az stresli bir ortam olan ofislerde veya devlet kurumlarında çalışır.

Diyetetik teknisyenleri, özellikle sabahın erken saatlerinde ve hafta sonları ve tatillerde her türlü saat çalışabilir ve sıkı güvenlik ve temizlik standartlarına uymalıdır.

Diyet Teknisyenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu