Reklam Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Reklam Yöneticisi Nedir?

Reklam yöneticilerinin hızlı tempolu ve yaratıcı işleri var! Şirketler için reklam kampanyalarını planlamak ve yönetmekle sorumludurlar; ana hedefleri bir ürün veya hizmete olan ilgiyi artırmaktır.

Sanat yönetmenleri, satış temsilcileri ve finans personeli ile birlikte çalışarak, reklam yöneticileri bu kampanyaları geliştirir ve hayata geçirir, genellikle ajanslar ve müşteriler için aracı görevi görür.

Reklam Yöneticisi Ne Yapar?

Bir reklam yöneticisi genellikle şu maddeleri yapar:

  • Sözleşmeler, reklam medyası seçimi veya reklamı yapılacak ürünler gibi konuları tartışmak için departman başkanları veya personeli ile birlikte çalışın
  • Reklam kampanyalarını planlamak için bilgi toplayın ve düzenleyin
  • Radyo, televizyon, basılı, online ve reklam panoları gibi hangi medyada reklam verileceği dahil olmak üzere reklamı planlayın
  • Reklam sözleşmelerini müzakere edin
  • Bir reklam için eskizler veya planlar olan düzenleri inceleyin
  • Pazar araştırması çalışmaları başlatın ve bulgularını analiz edin
  • Pazarlanacak ürünler için fiyatlandırma stratejileri geliştirmek, bir firmanın hedeflerini müşteri memnuniyeti ile dengelemek
  • Pazarlama veya teknik tavsiye sağlamak için müşterilerle tanışın
  • Reklam, promosyon ve pazarlama personelinin işe alınmasını yönlendirin ve günlük faaliyetlerini denetleyin

Bir reklam yöneticisi, bir departman için, tüm organizasyon için veya proje bazında (hesap) bir ürün veya hizmetin potansiyel alıcıları arasında ilgi yaratır.

Müşteriler için reklam kampanyalarını bir araya getiren reklam ajanslarında, reklam alanı veya zamanı satan medya firmalarında ve yoğun şekilde reklam veren kuruluşlarda çalışırlar. Bir reklam kampanyası için fikir üretmek için satış personeli ve diğerleriyle işbirliği yaparlar ve reklamı geliştiren personeli denetlerler. Ayrıca, reklam kampanyası için bir bütçe ve maliyet tahminleri hazırlamak üzere finans departmanıyla da görüşürler.

En Popüler:  Gastroenterolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Genellikle bir reklam yöneticisi, reklamı gerektiren müşteri ile reklamları geliştiren ve yerleştiren bir reklam veya tanıtım ajansı arasında bir bağlantı görevi görür. Kapsamlı bir reklam departmanına sahip daha büyük organizasyonlarda, farklı reklam yöneticileri kurum içi hesapları ve yaratıcı ve medya hizmetleri departmanlarını denetleyebilir.

reklam yöneticisi Nasıl Olunur?

Reklam yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Reklam yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Reklam Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir reklam müdürü genellikle bir ofiste çalışır. Reklam işleri genellikle streslidir, özellikle son teslim tarihlerine yakın. Müşterilerle veya iletişim medyasının temsilcileriyle görüşmek için seyahat edebilirler.

Reklam Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu