CV Nasıl Hazırlanır ve Yazılır?

Özellikle iş başvurusunda bulunurken ilk izlenimler önemlidir. Nasıl CV yazılacağını öğrenin ve CV’nizi diğerlerinden ayırmanıza yardımcı olacak faydalı ipuçlarını keşfedin

CV nedir?

Özgeçmiş anlamına gelen bir CV, iş başvurusunda bulunurken kullanılan bir belgedir. Yeteneklerinizi işverenlere başarıyla satmanıza olanak tanıyan eğitiminizi, becerilerinizi ve deneyiminizi özetlemenizi sağlar.

CV ne kadar olmalı?

Standart bir CV, A4’ün iki yüzünden uzun olmamalıdır.

Yer kazanmak için yalnızca eğitiminizin ve deneyiminizin ana noktalarını dahil edin. Alakalı bilgilere sadık kalın ve ön yazınuzda söylediklerinizi tekrar etmeyin.

Yeni mezun olarak özgeçmişiniz yalnızca bir sayfa alabilir ve sorun değil. Bazı tıbbi veya akademik özgeçmişler, deneyiminize bağlı olarak daha uzun olabilir.

CV’ye neler eklenmeli

 • İletişim bilgileri – Tam adınızı, ev adresinizi, cep telefonu numaranızı ve e-posta adresinizi ekleyin. Oyunculuk veya modellik işi için başvurmadığınız sürece doğum tarihinizi veya fotoğrafınızı eklemenize gerek yoktur.
 • Profil – Bir CV profili, temel özelliklerinizi vurgulayan ve kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı olan kısa bir ifadedir. Genellikle CV’nin başına yerleştirilirken, kariyer hedeflerinizi ifade ederken ilgili birkaç başarı ve beceri seçer. İyi bir CV profili, başvuru mektubunuz işe özgü olacağından, başvurduğunuz sektöre odaklanır. CV kişisel ifadelerini kısa ve hızlı tutun – 100 kelime mükemmel uzunluktur. CV’niz için nasıl kişisel beyan yazacağınızı keşfedin.
 • Eğitim – Mesleki nitelikler de dahil olmak üzere önceki tüm eğitimleri listeleyin ve tarih atın. En yeniyi en üste yerleştirin. Yalnızca ilgili olduğu yerlerde belirli modülleri dahil edin.
 • İş deneyimi – İş deneyiminizi ters tarih sırasına göre listeleyin ve bahsettiğiniz her şeyin başvurduğunuz işle alakalı olduğundan emin olun. Çok sayıda ilgili iş deneyiminiz varsa, bu bölüm eğitimden önce gelmelidir.
 • Beceriler ve başarılar – Konuştuğunuz yabancı diller ve yetkin bir şekilde kullanabileceğiniz BT paketleri hakkında konuştuğunuz yer burasıdır. Listelediğiniz temel beceriler işle alakalı olmalıdır. Görüşme sırasında iddialarınızı desteklemeniz gerekeceğinden yeteneklerinizi abartmayın. İşe özgü çok sayıda beceriniz varsa, beceriye dayalı bir CV hazırlamalısınız.
 • İlgi Alanları – ‘Sosyalleşme’, ‘sinemaya gitmek’ ve ‘okumak’ işverenlerin dikkatini çekmeyecek. Bununla birlikte ilgili ilgi alanları, kim olduğunuzun daha eksiksiz bir resmini sunmanın yanı sıra size röportajda konuşabileceğiniz bir şeyler verebilir. Örnekler arasında gazeteci olmak istiyorsanız kendi blogunuzu yazmak veya satış yapmak istiyorsanız bir drama grubunun parçası olmak sayılabilir.
 • Referanslar – Bu aşamada hakemlerin isimlerini vermenize gerek yoktur. Ayrıca, çoğu işveren durumun böyle olduğunu varsayacağından, ‘istek üzerine mevcut referanslar’ demenize gerek yoktur.
En Popüler:  Kültürlerarası İletişim Becerilerinizi Geliştirme

CV formatı

 • Comic Sans gibi yazı tiplerinden kaçının. Arial veya Times New Roman gibi profesyonel, anlaşılır ve okunması kolay bir şey seçin. İşverenlerin özgeçmişinizi okuyabildiğinden emin olmak için 10 ile 12 arasında bir yazı tipi boyutu kullanın. Tüm yazı tiplerinin ve yazı tipi boyutlarının tutarlı olmasını sağlayın.
 • Bölüm başlıkları, özgeçmişinizi bölmek için iyi bir yoldur. Büyük (yazı tipi boyutu 14 veya 16) ve kalın hale getirerek dikkat çekmelerini sağlayın.
 • Her şeyi ters kronolojik sırayla listeleyin. Bu sayede işe alan kişi sizin iş geçmişinizi ve en son başarılarınızı önce görür.
 • Net boşluklar ve madde işaretleri kullanarak kısa ve öz tutun. Bu tür bir CV düzeni, işverenlerin CV’nizi gözden geçirmesine ve önce önemli bilgileri hızla seçmesine olanak tanır.
 • CV’nizi gönderiyorsanız, beyaz A4 kağıda yazdırın. Yalnızca bir tarafa yazdırın ve CV’nizi katlamayın – kırışık gelmesini istemezsiniz.

İyi bir CV nasıl yazılır

 • Mümkünse aktif fiiller kullanın. Örneğin kendinizi inisiyatif gösteren bir kişi olarak tanıtmak için ‘yaratılmış’, ‘analiz edilmiş’ ve ‘tasarlanmış’ gibi kelimeleri dahil edin.
 • İyi bir CV’de herhangi bir yazım veya dil bilgisi hatası yoktur. Bir yazım denetleyici kullanın ve belgeyi kontrol etmek için ikinci bir çift göz kaydedin.
 • ‘Takım oyuncusu’, ‘çalışkan’ ve ‘çok görevli’ gibi genel, aşırı kullanılan ifadelerden kaçının. Bunun yerine, tüm bu yetenekleri gösteren gerçek hayattan örnekler verin.
 • CV’nizi uyarlayın. Şirketin web sitesine ve sosyal medya hesaplarına bakın, yakın zamanda yerel basında bahsedilip bahsedilmediğine bakın ve CV’nizin görevi ve işvereni hedef aldığından emin olmak için iş ilanını kullanın.
 • Koşullarınız için doğru CV türünü oluşturun. Kronolojik, yeteneklere dayalı veya akademik CV’nin sizin için doğru olup olmadığına karar verin.
 • ‘Özgeçmiş’ terimini sayfanın en üstüne koymayın.
 • E-posta adresinizin profesyonel göründüğünden emin olun. Kişisel adresiniz uygun değilse, profesyonel kullanım için yeni bir hesap oluşturun.
 • Özgeçmişinizde veya iş başvurunuzda yalan söylemeyin veya abartmayın. Sadece potansiyel bir işverene sahtekarlığınızı göstermekle kalmayacaksınız. Hem de ciddi sonuçları da olabilir. Örneğin derecenizi değiştirmek sahtekarlık olarak sınıflandırılır ve hapis cezasına neden olabilir. Öğrenciler için derece dolandırıcılığı ile ilgili bu tavsiye ve rehberliğe bir göz atın.
 • CV’nizi online olarak yayınlıyorsanız, dolandırıcılar tarafından hedef alınabileceğiniz için ev adresinizi eklemeyin.
 • İşveren aksini belirtmediği sürece her zaman bir ön yazı eklemelisiniz. Uygulamanızı kişiselleştirmenizi sağlayacaktır. Özgeçmişinizin belirli bir bölümüne dikkat çekebilir, bir engelliliği ifşa edebilir veya çalışma geçmişinizdeki boşlukları netleştirebilirsiniz. Nasıl ikna edici bir ön yazı yazılacağını öğrenin.
En Popüler:  Proje Yöneticileri için En İyi 10 Mülakat Sorusu

CV’nizle ilgili yardım alın

Öğrenciyseniz veya yeni mezunsanız ve bir CV oluşturmak için yardım istiyorsanız üniversite kariyer hizmetinizden profesyonel tavsiye alabilirsiniz.

Şuan yaşadığımız hastalık sırasında, birçok üniversite kariyer hizmeti, kriz sırasında öğrencileri ve mezunları desteklemek için tüm etkinlik ve etkinlik programlarını online yapmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu