Coğrafyacı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Coğrafyacı Nedir?

Coğrafyacı, dünyayı ve topraklarını, özelliklerini ve sakinlerini inceleyen kişidir. Coğrafya ile ilgili oldukları için siyasi veya kültürel yapılar gibi olayları da incelerler. Ölçek olarak yerelden küresele değişen bir bölgenin fiziksel veya beşeri coğrafi özelliklerini veya her ikisini de incelerler. Bazıları, yabancı ülkelere veya uzak yerlere seyahat etmeyi içerebilen saha çalışması yapar.

Coğrafyacı Ne Yapar?

Bir coğrafyacı genellikle şu maddeleri yapar:

  • Alan gözlemleri, haritalar, fotoğraflar, uydu görüntüleri ve sayımlar yoluyla coğrafi verileri toplayın
  • Araştırmalarında anketleri, görüşmeleri, odak gruplarını ve diğer nitel yöntemleri kullanın
  • Araştırmalarında istatistiksel analiz gibi nicel yöntemler kullanın
  • Coğrafi verilerin haritaları, grafikleri, diyagramları veya diğer görsel temsillerini oluşturun ve değiştirin
  • Fiziksel ve kültürel özelliklerin ve oluşumların coğrafi dağılımını analiz edin
  • Verileri toplamak, analiz etmek ve görüntülemek için coğrafi bilgi sistemi (GIS) teknolojisini kullanın
  • Raporlar yazın ve araştırma bulgularını sunun
  • Başkalarına CBS ve coğrafi verileri kullanma konusunda yardımcı olun, tavsiyelerde bulunun veya liderlik edin
  • Coğrafi verileri ekonomi, çevre, sağlık veya politika gibi belirli bir uzmanlık alanıyla ilgili verilerle birleştirin

Coğrafyacılar çalışmalarında CBS, uzaktan algılama ve küresel konumlandırma sistemleri (GPS) gibi çeşitli teknolojiler kullanırlar. Coğrafyacılar, coğrafi verilerdeki ilişkileri ve eğilimleri bulmak için CBS kullanır. CBS, verileri harita, rapor ve çizelge olarak görsel olarak sunmalarına olanak tanır. Örneğin bir coğrafyacı, hava veya uydu görüntülerini belirli bir bölgedeki nüfus yoğunluğu gibi GIS verileriyle kaplayabilir ve bilgisayarlı haritalar oluşturabilir. Daha sonra sonuçları hükümetlere, işletmelere ve genel halka pazarlama stratejileri gibi çeşitli konularda tavsiyelerde bulunmak için kullanırlar; evleri, yolları ve çöplükleri planlamak; veya afet tepkileri.

En Popüler:  Veri Koruma Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Coğrafyacı Nasıl Olunur?

Coğrafyacıların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları aynı zamanda sanatsal yani; yaratıcı, sezgisel, hassas, açık ve ifade edici.

Bu meslek sana göre mi? Coğrafyacının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Coğrafyacının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Coğrafyacılar, çoğunluğu hükümette olmak üzere 2010 yılında yaklaşık 1.600 işte çalıştı. Diğerlerinin çoğu profesyonel, bilimsel ve teknik hizmetlerde çalışıyordu; kolejler, üniversiteler ve meslek okulları; ve yerel yönetim.

Birçok coğrafyacı, normal çalışma saatleri içinde tam zamanlı çalışır ve bazılarının saha çalışması yapmak için seyahat etmesi gerekir. Bilgi ve veri toplamak için genellikle, bazen yabancı ülkeleri ve uzak yerleri içeren, inceledikleri bölgeye seyahat ederler.

Coğrafyacılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu