Çevre Teknisyeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çevre Teknisyeni Nedir?

Çevre teknolojisi, birçok farklı uzmanlık mesleğinin bulunduğu şemsiye bir terimdir. Bazı çevresel alanlarda, bireylerin takip etmesi ve içinde çalışması için halihazırda oluşturulmuş yönergeler vardır.

Çevre teknisyeni, çevrenin kirlenmesini tanımlamaya, değerlendirmeye, önlemeye ve kontrol etmeye yardımcı olmak için çevre mühendisleri ve çevre bilimcileriyle birlikte çalışan kişidir.

Çevre teknisyenleri ekipmanı inceler ve bakımını yapar, tehlikeli atıkları kontrol eder ve yönetir, numuneler toplar, atık işlemlerini yönetir ve mevzuata uygunluk ve gerektiğinde diğer görevlere yardımcı olur.

Çevre Teknisyeni Ne Yapar?

Çevre teknisyenleri çevreyi izler ve halk sağlığını etkileyenler de dahil olmak üzere kirlilik kaynaklarını arar. Ayrıca çevresel ihlallerin önlendiğinden emin olmak için de çalışırlar.

Yönetimler için çalışan çevre teknisyenleri zamanlarının çoğunu işletmeleri ve halka açık yerleri teftiş ederek geçirirler. Ayrıca su kalitesi, hava kalitesi ve gıda güvenliği ile ilgili olarak gelen şikayetleri de araştırırlar.

Bazen çevre teknisyenleri çevresel düzenlemelerin uygulanmasına dahil olabilir. Yeni inşaatlarda çevresel etki çalışmaları yapabilir veya terk edilmiş sanayi siteleri gibi çevreyi kirletebilecek sitelerin çevre sağlığını değerlendirebilirler.

Çevre teknisyenleri genellikle test laboratuvarlarında çalışır. Örnekleri toplar ve izlerler ve genellikle biyolojik teknisyenler, kimya teknisyenleri veya mikrobiyologlar tarafından yapılanlara benzer testler gerçekleştirirler. Temel fark, çevre teknisyenleri tarafından yapılan işin esas olarak doğrudan çevre ile ilgili konulara ve bunun insan sağlığını nasıl etkilediğine odaklanmasıdır.

Danışmanlık firmaları için çalışan çevre teknisyenleri, müşterilerinin düzenlemelere uymalarına yardımcı olur, çevreyi izler ve yönetirler. Müşteriler için temizleme planları geliştirmelerine yardımcı olurlar. Kirliliği kontrol etme, azaltma veya ortadan kaldırma yolları önerirler. Ayrıca fizibilite çalışmaları yürütür ve yeni inşaat projelerinin çevresel etkilerini izlerler.

En Popüler:  Uçuş Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur?

Çevre Teknisyeni Nasıl Olunur?

Çevre teknisyenlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Çevre teknisyeninin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Çevre Teknisyeninin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Çevre teknisyenleri genellikle laboratuvar ortamlarında, ofislerde ve sahada çalışır. Yerel yönetimler, test laboratuvarları veya danışmanlık firmaları için çalışırlar. Genellikle ya laboratuvar testlerinde ya da saha çalışması ve numune toplamada uzmanlaşırlar.

Bu kariyerde çalışma değişebilir. Örneğin çevre teknisyenleri dışarıda çalışarak göllerin ve nehirlerin su kalitesini ve şehirlerden ve atık depolama alanlarından gelen akıştan kaynaklanan kirlilik seviyelerini test edebilir. Radon gibi doğal sağlık risklerini etkisiz hale getirmek için terk edilmiş bir üretim tesisini araştırabilir veya bir evin emekleme alanlarının altına girmeleri gerekebilir.

Çevre Teknisyenleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu