Çevre Danışmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çevre Danışmanı Nedir?

Çevre danışmanı, özel ve kamu sektörü müşterileri için sözleşmeli olarak çalışan ve su kirliliği, hava kalitesi ve toprak kirliliği gibi çevresel konuları ele alan kişidir.

Çevre Danışmanı Ne Yapar?

Yenilenebilir enerji ve düşük emisyon üreten teknolojilere yönelik çabalar giderek daha fazla devlet finansmanı görüyor. Bu alanlarda araştırma ve geliştirmeye yatırım yapan kuruluşlar da büyüyor ve çevre danışmanlarının bulunabileceği yerlerden biri. Çevresel düzenlemeler konusunda kapsamlı bilgiye sahiptirler ve özel sektördeki veya kamu kurumlarındaki müşterilere olası para cezalarından, yasal işlemlerden veya yanlış yönlendirilmiş işlemlerden nasıl uzak durmaları konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Bir çevre danışmanı, kapsamlı çevresel değerlendirmeler yapmak için bilimsel bilgi ve teknik uzmanlığa sahiptir. Bu durum bir kamu veya özel şirket için çok faydalı olabilir. Örneğin şirket bir davaya karışmışsa, çevre danışmanı onların adına ifade verebilir. Veya bir şirket geliştirme için bir arazi parçası satın almayı düşünüyorsa, danışman, satın almadan önce araziyi tam olarak değerlendirebilir ve söz konusu siteyle ilgili önceki araştırmaları araştırabilir. Ayrıca, saha araştırmaları yapabilir ve değerlendirme alanı için kirlilik veya kontaminasyon seviyeleri için bir temel koşul oluşturmak için veri toplayabilirler.

Bir çevre danışmanı, hem saha hem de masa başı araştırmaları yürütür ve teknik olmayan kişiler tarafından anlaşılabilecek bir şekilde yazılmış, tamamlanmış ve ayrıntılı bilimsel raporları teslim eder. Araştırmaları, örneğin su, hava veya toprak kirliliğinin insanlar veya yeraltı suları üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağını belirleyecektir. Verilerin ayrıntılı bir değerlendirmesini içeren verileri yorumlayacaklar, bazen mevcut mevzuata uygun olarak kirlenmenin olup olmadığını görmek için yazılım modelleme paketleri kullanarak.

En Popüler:  Etkinlik Planlayıcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir çevre danışmanı aşağıdaki gibi sorunları ele alır:

  • Toprak ve su kirliliği
  • Atık yönetimi politikaları
  • Çevresel Yönetim Sistemleri
  • Hava değerlendirmesi
  • Çevresel etki değerlendirmesi
  • Çevre denetimi
  • Müşteriler için yasal konuların yönetimi
  • Kavramsal modellerin geliştirilmesi (potansiyel kirletici kaynakların belirlenmesi ve dikkate alınması)
  • Müşteriler, müfettişler ve düzenleyiciler ile sürekli iletişim
  • Mülkü değerlendirirken önceki faaliyetleri ve herhangi bir kontaminasyonu belirlemek

Çevre danışmanı Nasıl Olunur?

Çevre danışmanlarının farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gerçekçidir yani; bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, gerçek, pratik ve tasarrufludur.

Bu meslek sana göre mi? Çevre danışmanının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Çevre Danışmanının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bazı çevre danışmanları, bir şirket veya devlet kurumu için tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışan veya yüklenici olarak çalışır. Yine de diğerleri çevresel danışmanlık firmalarında veya danışman olarak tek başlarına çalışırlar. Danışmanlık firmaları arasında özel şirketler, hükümetin tüm seviyeleri, vahşi yaşam kuruluşları ve koruma grupları bulunur.

Çevre Danışmanları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu