Çatıcı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Çatıcı Nedir?

Bir çatı ustası, çatı yapımında uzmanlaşmış bir profesyoneldir. Çatı ustaları, konutlarda ve ticari inşaatlarda tüm çatı kaplama sürecini izler. İnşaat planlarını analiz ederler ve çatı kaplamasının tasarıma tam olarak uygun olarak yapıldığından emin olurlar. Çatıcılar ayrıca çatı montajlarında kullanılacak malzemeleri, alt tabakaları ve destekleyici aksesuarları belirler. Çatıların üzerine monte edildiği kirişlerin, makasların ve kirişlerin özelliklerine bile çatı ustaları karar verir.

Çatıcı Ne Yapar?

Çatıcılar, yeni kurulumların yanı sıra yenileme ve çatı onarım projelerinde de çalışır. İş unvanından beklendiği gibi, çatı ustalarının çalışmak için genellikle çatılara tırmanması gerekir. Bu yüzden yükseklikten korkmamalı ve iyi bir dengeye ve makul marangozluk becerilerine sahip olmalıdırlar.

Çatıcılar, yeni ve mevcut çatıların montajı, onarımı ve yenilenmesi üzerinde çalışır. Gerekirse, çatı ustaları eski malzemeleri yeni, sağlam yapılarla değiştirir. Çatıcılar, metal, kauçuk, polimer, asbest ve kiremit gibi birçok farklı malzemeyle ilgilenir. Tüm bunların hem evsel hem de endüstriyel sektörlerde yaygın uygulamaları vardır.

Ticari binalarda genellikle çoğu inşaatçı tarafından kauçuk çatılar tercih edilir. Kauçuk çatı montajı oldukça karmaşık bir süreçtir ve deneyimli çatı ustalarının yardımı olmadan yönetilemez. Bazı kauçuk çatı yenileme işlerinde, çatının tüm düz alanını bir kat sıcak eritilmiş katran kullanarak düzgün bir şekilde silmek çatı ustalarının sorumluluğundadır. Kauçuk kaplamanın takılması, havalandırma boruları, tavan pencereleri ve ısıtma üniteleri gibi her çıkıntının etrafını ölçmeyi ve kesmeyi gerektirir.

Kiremit, kiremit ve metal çatı kaplaması içeren işler için, çatı ustaları genellikle bir kat yeni katran kağıdı döşemeden ve zımba veya çivi kullanarak yeni malzemeler yerleştirmeden önce mevcut malzemeleri çıkarmak zorundadır. Çoğunlukla, çatı ustaları, hava koşullarına maruz kalma ve çürüme nedeniyle hasar gören çatıdaki ahşabı değiştirmek zorundadır. Kontrplak ve daha ucuz kaliteli ahşaptan yapılmış çatılar benzer sorunlara maruz kalır ve zaman zaman değiştirilmeleri gerekir.

En Popüler:  Motosiklet Tamircisi Nedir? Nasıl Olunur?

Çatıcılar tarafından gerçekleştirilen en yaygın işlerden bazıları şunlardır:

  • Fayans kaldırma
  • Shingle kurulumu
  • Kauçuk çatı montajı
  • Katran uygulaması
  • İş tahmini

Yukarıdaki tüm görevlerden en önemlilerinden biri iş tahminidir. Çatı işi tahmincisinin sorumluluğu, müşterilerle buluşmak ve yeni bir çatının kurulumunda yer alan beklenen giderler hakkında bir tahmin sağlamaktır. Çatı ustasının doğru ve gerçekçi bir tahmin oluşturma yeteneği her iki taraf için de son derece önemlidir. Çünkü tahmin çok yüksekse, çatı kaplama şirketi sözleşmeyi daha düşük teklif veren bir rakibe kaptırabilir. Öte yandan, teklif çok düşükse, çatı kaplama şirketi kar edemeyebilir. Bu durum tahmincinin rolünü çatı kaplama şirketleri için hayati bir rol haline getirir.

Çatı ustası Nasıl Olunur?

Çatı ustalarının farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Çatı ustasının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Çatıcı’nın çalışma şartları nasıldır?

İş tahmininden ayrı olarak, çatı ustaları tarafından gerçekleştirilen işlerin çoğu alan tabanlıdır. Çoğu çatı kaplama işi, çok fazla fiziksel emek gerektirir ve coğrafi konuma bağlı olarak, aşırı koşullarda çalışma yeteneği genellikle gereklidir. Çatı ustaları, serbest çalışan olarak özel olarak çalışabilir, kendi çatı kaplama işlerini başlatabilir veya bir inşaat şirketi için tam zamanlı veya sözleşmeli olarak çalışabilir.

Çatıcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu