Camcı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Camcı Nedir?

Camcı, farklı tasarımlar oluşturmak veya yapay aydınlatma ihtiyacını azaltmak için pencerelere, tavan pencerelerine, vitrinlere ve vitrinlere cam yerleştiren kişidir. Diğer birçok inşaat işinde olduğu gibi, iş fiziksel olarak zahmetlidir. Camcılar aletlerden ve camdan kesilme ve merdivenlerden ve iskeleden düşme riskiyle karşı karşıyadır.

Camcı Ne Yapar?

Bir camcı genel olarak aşağıdakileri yapar:

  • Kullanılacak camın boyutu, rengi, türü ve kalınlığı için planları veya spesifikasyonları takip edin
  • Yedek camı takmadan önce eski veya kırık camları çıkarın
  • Camı belirtilen boyut ve şekle kesin
  • Cam montajı için kanat veya pervaz yapın veya kurun
  • Camı kanatlara veya çerçevelere klipsler, pervazlar veya diğer tipte tutturucularla sabitleyin
  • Derzleri kapatmak için cam kenarlarının etrafına hava sızdırmazlığı veya macun ekleyin

Camın modern yaşamda birçok kullanımı vardır. Örneğin yalıtımlı ve özel işlem görmüş cam, sıcak veya soğuk havada kalır ve ses ve yoğuşmayı kontrol eder. Temperli ve lamine cam, kapıları ve pencereleri daha güvenli hale getirir. Büyük pencerelerin, cam kapıların, çatı pencerelerinin ve güneş odası eklentilerinin yaratıcı kullanımı, binaları aydınlık, havadar ve davetkar hale getirir. Camcılar bu farklı cam ürünleri yerleştirmede uzmanlaşmıştır. Birkaç camcı plastik, granit, mermer ve cam yerine kullanılan diğer malzemelerle çalışır. Bazıları camın dayanıklılığını veya güvenliğini artıran filmler veya laminatlarla çalışır.

Evlerde camcılar pencereleri, aynaları, duş kapılarını ve küvet muhafazalarını takar veya değiştirir. Masa ve vitrinler için cam takarlar. Ticari iç mekan projelerinde, camcılar ağır, genellikle kazınmış, dekoratif oda bölücüler veya güvenlik pencereleri gibi öğeler yerleştirir.

Cam kaplama projeleri ayrıca süpermarketler, otomobil bayileri, bankalar vb. için vitrin camlarının değiştirilmesini içerebilir. Motorlu araçlarda camı değiştiren ve tamir eden işçiler bu profilde kapsanmamaktadır. Çoğu büyük ölçekli inşaat işi için cam önceden kesilir ve bir fabrikada veya bir yüklenicinin atölyesinde çerçevelere monte edilir. Bitmiş cam, iş sahasına, camcıların yerleştirmesi ve yerine sabitlemesi için hazır olarak gelir. Vantuzlu vinçler veya vinçler kullanan işçiler, kurulum için büyük, ağır cam parçalarını kaldırırlar. Camın çerçevenin içine sabitlenmediği durumlarda camcılar binaya çelik ve alüminyum kanatlar veya çerçeveler ekleyebilir ve ardından camı klipsler, pervazlar veya diğer tipte tutturucularla sabitleyebilir.

En Popüler:  Yaşam Koçu Nedir? Nasıl Olunur?

Camcı Nasıl Olunur?

Camcıların farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Camcının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Camcının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Diğer birçok inşaat işinde olduğu gibi, iş fiziksel olarak zahmetlidir. Camcılar günün çoğunu ayakta, eğilerek veya gerilerek geçirir ve işçiler genellikle büyük cam plakalar gibi ağır, hantal malzemeleri kaldırıp manevra yapmak zorunda kalır. Camcılar en yüksek yaralanma ve hastalık oranlarından birini yaşıyor. Genel yaralanmalar arasında aletlerden ve camdan kesikler ve merdivenlerden ve iskeleden düşmeler yer alır. Çoğu camcı tam zamanlı çalışır.

Camcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu