BT Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

BT Yöneticisi Nedir?

BT yöneticisi, bir şirketin elektronik ağlarının genel performansından sorumlu olan ve BT departmanının kuruluşun bilgi sistemleri gereksinimlerini karşılamasına liderlik eden kişidir. Bir şirketin şirket içi bilgisayar ağlarına odaklanmak, ağ için gerekli olan donanım ve yazılımı seçmeyi, dahili sunucuları güncellemeyi veya çalışanın üretkenliğini artırabilecek diğer elektronik destek sistemlerine bakmayı içerebilir.

BT Yöneticisi Ne Yapar?

Çoğu BT yöneticisi tam olarak eğitilmiştir ve herhangi bir BT görevini yerine getirme becerisine sahiptir; yeni donanımı değerlendirmekten, yardım etmeye, yeni çalışma alanlarının yaratılması için kablo döşemeye kadar.

Bir BT yöneticisi genellikle sistem yöneticilerini, bilgisayar programcılarını ve veritabanı yöneticilerini işe alır ve eğitir. Bir BT yöneticisi, üst yönetime danışarak kuruluşun BT ihtiyaçlarını belirleyebilir ve ardından personelini belirli ve stratejik bir projede yönetebilir. Bu projeler genel olarak belirlenmiş bir bütçe ve zaman çizelgesine bağlıdır.

Bir BT yöneticisinin sorumluluklarının tam kapsamı bir ayardan diğerine değişir. Bazı şirketlerde, odak noktası kesinlikle bilgisayar ağlarıdır. Diğer şirketlerde, telefon sistemlerinin ve şirketin operasyonuyla bağlantılı diğer elektronik destek sistemlerinin oluşturulması veya yükseltilmesi üzerinde odaklanılabilir. Şirket ağının genel yapısını oluşturmaya yardımcı olmanın yanı sıra, bir BT yöneticisi ayrıca sistemin rutin bakımını da denetleyecektir. Bu durum tüm bileşenlerin maksimum verimlilikte çalıştığından emin olmak için düzenli test anlamına gelir.

BT Yönetim Becerileri:

  • Yüksek performans için ekip üyelerini cezbedin, motive edin, koçluk edin ve geliştirin
  • Üst yönetim diliyle iletişim kurun, sunun ve konuşun
  • Etkileyin, ilişkiler kurun, siyasette gezin, müzakere edin, çatışmaları yönetin
  • Stratejiyi, iş fonksiyonlarını, karar vermeyi ve iş akışını anlayın
  • Bütçe, tahmin, nakit akışını yönetme, finansal tabloları anlama
  • Başarılı projeleri planlayın ve yönetin, riskleri, maliyetleri, zamanı ve proje ekiplerini yönetin
En Popüler:  Yemek Stilisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

BT yöneticisi Nasıl Olunur?

BT yöneticilerinin farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? BT yöneticisinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

BT Yöneticisinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

BT yöneticileri, birkaçı uzaktan çalışsa da genellikle çalıştıkları şirketlerin yerinde bulunur. Çoğu BT yöneticisi, denetledikleri çalışanların çeşitli işlerini yürütebilse de, bir sunucu odasından ziyade bir toplantı odasında yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Fazla mesai bu alanda yaygındır.

BT Yöneticileri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu