Bilgisayar Sistemleri Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgisayar Sistemleri Analisti Nedir?

Bilgisayar sistemleri analistleri, bir şirketin mevcut bilgisayar sistemlerine ve prosedürlerine bir göz atar ve ardından onları daha verimli ve etkili bir şekilde çalıştırmanın bir yolunu bulur.

İş ihtiyaçlarını ve bilgi teknolojisini anlayarak teknoloji tasarım çözümleri sağlarlar.

Bilgisayar Sistemleri Analisti Ne Yapar?

Bir bilgisayar sistemleri analistinin görevi, dijital bir araştırmacı gibi davranmaktır. Bu sistemleri anlamak, değiştirmek, iyileştirmek ve yeniden inşa etmeye yardımcı olmak için teknoloji sistemlerini belgeler.

Bu durum uygulamaları, sistemleri, veritabanlarını ve ağları izlemek için belirli bir yazılım kullanarak bir bilgisayar sisteminin neden başarısız olduğunu bulmayı içerebilir.

Bir sistem geliştirme yaşam döngüsünün her aşamasında, bilgisayar sistemleri analistleri, bilgisayar sistemleri oluşturmak için bilgisayar programcıları, kullanıcı deneyimi tasarımcıları ve kalite kontrol test uzmanlarıyla birlikte çalışır. Ayrıca, bir kuruluşun baş yöneticileriyle yakın bir şekilde çalışırlar ve diğer teknoloji ekibi üyelerine, bilgisayar sistemlerinin bir kuruluşa en iyi şekilde nasıl hizmet edebileceğini daha iyi anlamaları için tavsiyelerde bulunurlar.

Genellikle mühendislik bilgisayar sistemleri veya finansal bilgisayar sistemleri gibi birlikte çalıştıkları sektöre özgü belirli bilgisayar sistemleri türlerinde uzmanlaşırlar. Bazı durumlarda bu analistlere, maliyet hedeflerinin, son tarihlerin ve standartların karşılandığından emin olmak için bir projenin ilerlemesini izledikleri için BT proje yöneticileri denir.

Bilgisayar sistemleri analistleri, bilgisayar sistemlerini tasarlamak için veri modellemeyi kullanır (diğer tekniklerin yanı sıra), bu da onlara herhangi bir program yazılmadan önce süreçlere ve veri akışlarına göz atma fırsatı verir.

Programlar yazıldıktan sonra, derinlemesine testler yapılacak ve bir sistemin performansının ve verimliliğinin nasıl artırılacağına dair ipucu verebilecek verilerdeki eğilimleri tespit etmek için bilgiler analiz edilecektir.

En Popüler:  Genetikçi Nedir? Nasıl Olunur?

Bilgisayar sistemleri analistleri ayrıca, bilgisayar sisteminin ne kadar bellek ve hıza ihtiyaç duyduğuna ilişkin gereksinimleri hesaplar, sistemi oluştururken mühendisler veya programcılar için akış şemaları hazırlar ve ilk sistem kurulduktan sonra ortaya çıkan sorunların çözümüne dahil olurlar.

Bilgisayar sistemleri analistleri tarafından hazırlanan dokümantasyonla, genellikle bir sistemin ne olduğu veya ne yaptığı konusunda son söz haline gelmesiyle, genellikle bilgi aracıları olarak hizmet ederler. Teknik yazarlar, sistem tasarımcıları ve sistem mimarları ile işbirliği içinde, henüz inşa edilmemiş sistemlerde neler beklenebileceğini de belgeliyorlar.

Aşağıdaki maddeler bilgisayar sistemi analisti türlerinin örnekleridir:

Sistem Tasarımcıları veya Sistem Mimarları – belirli donanım ve yazılım sistemlerini seçme konusunda uzmanlaşmak ve bir plan geliştirerek uzun vadeli iş hedeflerini teknik çözümlere dönüştürmek. Yönetimle birlikte çalışırlar, sistemlerin ve teknoloji altyapılarının bir şirketin misyonuna en iyi şekilde hizmet edecek şekilde kurulduğundan emin olurlar.

Yazılım Kalite Güvencesi (QA) Analistleri – Derinlemesine testler yaparak ve sorunları teşhis ederek kritik sistem gereksinimlerinin karşılandığından emin olun. Ayrıca, sistemleri iyileştirmenin yollarını öneren raporlar yazarak yönetimle iletişim kurarlar.

Programcı Analistler – diğer analist türlerinden daha fazla kodlama ve hata ayıklama yapın. Şirketlerinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş uygulamalar oluşturmanın yanı sıra, sistem yazılımlarını tasarlayıp güncellerler. Uygulamaların hangi özel ihtiyaçları karşılaması gerektiğini belirler ve bu amaçla yönetim ve iş analistleri ile yakın bir şekilde çalışırlar.

Bilgisayar sistemleri analisti Nasıl Olunur?

Bilgisayar sistemleri analistlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Bilgisayar sistemleri analistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

En Popüler:  Okul Psikoloğu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgisayar Sistemleri Analistinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bilgisayar sistemleri analistleri, sağlık hizmetleri, özel işletmeler ve devlet kurumları gibi çeşitli sektörlerde çalışabilir. Doğrudan tek bir şirket için çalışabilir veya bir bilgisayar danışmanlık firması tarafından istihdam edilebilirler.

Bilgisayar sistemleri analistleri genellikle tam zamanlı pozisyonlara sahiptir ve fazla mesai, son teslim tarihlerini karşılamak için oldukça yaygındır. İş yüklerinin çoğu, diğer teknoloji profesyonelleriyle işbirliği gerektirir. Belirli işler ve projeler için biraz seyahat gerekebilir.

Bilgisayar Sistemleri Analistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu