Bilgi Güvenliği Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bilgi Güvenliği Analisti Nedir?

Bilgi güvenliği analisti, bir şirketin hassas ve görev açısından kritik verilerini korumak için önlemler alan ve siber saldırganlardan bir adım önde olan kişidir. Bunu, kritik bilgilerin çalınmasını, hasar görmesini veya bilgisayar korsanları tarafından tehlikeye atılmasını önlemek için yenilikçi çözümler geliştirerek yaparlar.

Güvenlik Analisti ile Güvenlik Yöneticisi arasındaki farklara dikkat edin:
Güvenlik Analistleri – Verileri analiz etmekten ve daha üst düzeylere değişiklik önermekten sorumludur. Fakat değişiklikleri yetkilendirmez ve uygulamaz. Ana işleri saldırganları dışarıda tutmaktır.
Güvenlik Yöneticileri – Değişiklikler yaparak, yamalar uygulayarak ve yeni yönetici kullanıcıları belirleyerek sistemlerin tasarlandığı gibi çalıştığından emin olun. Ana işleri sistemleri ayakta tutmaktır.

Bilgi Güvenliği Analisti Ne Yapar?

Bilgi güvenliği analisti, bir şirketteki tüm hassas bilgilerin korunmasından sorumludur. Bilgisayar korsanlarının ve veri ihlallerinin şirketler ve hükümet genelinde artmasıyla birlikte, kişisel ve çok gizli bilgileri siber saldırılardan korumaya daha büyük bir ihtiyaç var. Bilgi güvenliği analistleri, bir kuruluşun verilerinin uygunsuz bir şekilde erişilmeye veya kullanılmaya karşı korunmasına yönelik politikaların geliştirilmesine, uygulanmasına ve bunlara uygunluğun sağlanmasına, güvenlik duvarları kurarak ve gizli bilgileri alınırken veya iletilirken güvenli hale getirmek için veri aktarımlarını şifreleyerek yardımcı olur. Bu saldırılar şirket içinden veya dışından gelebilir.

Bilgi güvenliği analistleri üç ana alana odaklanır:

  • Risk değerlendirmesi – bir kuruluşun karşılaşabileceği sorunları tanımlama
  • Güvenlik açığı değerlendirmesi – bir kuruluşun zayıf yönlerini belirleme
  • Savunma planlaması – güvenlik duvarları ve veri şifreleme programları gibi korumaların kurulması

Bilgi güvenliği analistleri şirkette güvenlik bilincini teşvik eder. Bu durum bilgisayar verilerinin güvenliğini artırmak ve ağ ve sunucu verimliliğini artırmakla çalışır. Testleri, güvenlik ve acil durum politikalarını ve prosedürlerini belgelerler. Bilgi güvenliğine ilişkin yasal gereklilikler değişebilir, bu nedenle analistin düzenleyici gerekliliklere ayak uydurması gerekir.

En Popüler:  Bilgi Sistemleri Direktörü Nedir? Nasıl Olunur?

Bir bilgi güvenliği analisti, bilgisayar virüsleriyle ilgili raporlar konusunda güncel kalır, güncellenmiş korumanın gerekli olup olmadığına karar verir ve bu bilgileri şirket veya müşteri ile paylaşır. Güvenlik analisti ayrıca tüm çalışanlar için şirket güvenliği ve bilgi güvenliği ile ilgili eğitimler düzenler ve yürütür. Ayrıca, yeni yazılım eklemek veya dahil etmek, bir kişinin erişim durumunu değiştirmek ve hataları düzeltmek için bilgisayar güvenlik dosyalarını korur veya değiştirirler.

Bilgi güvenliği analistleri, verilerin kötü niyetli veya kasıtsız kullanılmasını önlemek için planlar oluşturur, acil durum kullanımı için planlar oluşturur, kullanıcıları güvenlik önlemleri konusunda eğitir ve verilere erişimi izler. Bu görevlerin yanı sıra, virüslerle ilgili bilgileri gözden geçirmek ve virüs korumasının yerinde olmasını sağlamakla da görevlendirilebilirler. Verilere maruz kalma risklerine göz atmaları ve güvenlik sistemlerinin yerinde olduğundan ve tasarlandığı gibi çalıştığından emin olmaları istenebilir. Ayrıca, uygulamanın kuruluşun bilgi güvenliği standartlarına uygun olmasını sağlamak için uygulama geliştirme proje ekiplerinde uzman olarak da hizmet verebilirler.

Bilgi güvenliği analisti, şiddetli hava koşullarının neden olduğu tehditler, yerel bir kesinti durumunda sunuculara güç verilmesi ve ana operasyon sahasında alternatif sahalarda devam eden operasyonların planlanması gibi organizasyonun verilerine yönelik diğer tehditlerin planlanmasına dahil edilebilir. kapatılması gerekiyor.

Bilgi güvenliği analisti Nasıl Olunur?

Bilgi güvenliği analistlerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Bilgi güvenliği analistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Bilgi Güvenliği Analistinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir bilgi güvenliği analisti, bilgisayar dosyalarını yetkisiz kişilerden ve olası hırsızlık veya imhadan korumak için danışmanlık firmalarının yanı sıra bilgisayar, finans ve ticari kuruluşlar için çalışabilir. Giriş seviyesi pozisyondaki bir kişi bilgiyi izlemek ve analiz etmek için yazılım kullanabilirken, daha üst seviye bir pozisyon bir güvenlik ihlalinin olup olmadığını belirlemek için araştırma çalışması gerektirebilir.

En Popüler:  Tıbbi Cihaz Teknisyeni Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Bilgi Güvenliği Analistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu