Egzersiz Fizyoloğu Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Egzersiz Fizyoloğu Nedir?

Bir egzersiz fizyoloğu, egzersiz ve fiziksel efor sırasında insan vücudunun fizyolojisini inceler. Vücut sistemlerini ve bunların egzersiz uyarısına nasıl tepki verdiklerini incelemek için farklı araçlar kullanır. Bu durum fizyologun hasta, sporcu veya yürütülen çalışmanın anlaşılması için bilgi toplamasına izin verir.

Bir egzersiz fizyoloğu, egzersiz çalışmasının yürütülmesine ve insan vücudunu nasıl etkilediğine yardımcı olmak için birçok farklı ortamda çalışır. Farklı ekipman türleri kullanarak, nasıl çalıştığını ve bu işlevin farklı insanlar arasında nasıl değiştiğini anlamak için egzersizin zorlukları boyunca insan vücudunu gözlemlerler. Daha sonra hastaları hakkındaki raporları tamamlamak için egzersiz verilerini hesaplarlar.

Egzersiz Fizyoloğu Ne Yapar?

Bir egzersiz fizyoloğu, insan vücudu üzerinde çalışmalar yürütür ve egzersize yanıt verirken vücudun fizyolojisini inceler. İnsan vücudu egzersiz yaparken her vücut sisteminde strese girdiğinden, fizyologun vücudu ve egzersiz aşamalarından geçerken meydana gelen değişiklikleri incelemesi önemlidir. Bu bilgiler, bireyin egzersiz rutininin daha etkili bir program için yeteneklerine hitap edebilmesi için toplanır.

Egzersiz fizyoloğu hastaları bir tür fizyolojik analiz yoluyla tedavi eder. Fizyolog, egzersiz ve fiziksel aktivite sırasında hastanın vücudunun strese nasıl tepki verdiğini öğrenerek, zayıflatıcı hastalık ve sakatlıktan muzdarip olanlara yardımcı olabilir. Fizyolog daha sonra hastanın tedavi ve rehabilitasyon ihtiyaçlarını deşifre edebilir.

Fizyolog, hastalardaki çok çeşitli hastalıklar ve engellerle çalışır. Ayrıca vücutlarında kondisyonlanmalarına ve sporlarının fiziksel taleplerini daha iyi yerine getirmelerine yardımcı olmak için sporcularla birlikte çalışabilir. Bu tür bir kariyer, insanların sağlığını ve refahını içeren birçok farklı alanda gereklidir. Bu durum fizyologun egzersiz fizyolojisi içinde farklı çalışma alanları arasından seçim yapmasına izin verir.

En Popüler:  Kamera Operatörü Nedir? Nasıl Olunur?

Egzersiz fizyologları, aşağıdakiler dahil her tür alanda işe alınabilir:

 • Spor ve sağlık programları
 • Araştırma
 • Egzersiz teknolojisi
 • Spor takımları ve üniversiteler için kuvvet antrenörleri
 • Kardiyoloji kliniklerinde ve rehabilitasyon kurumlarında egzersiz uzmanları
 • Atletizmde fitness eğitmenleri
 • Elektrofizyoloji teknisyenleri

Egzersiz fizyologu Nasıl Olunur?

Egzersiz fizyologlarının farklı kişilikleri vardır. Sosyal bireyler olma eğilimindedirler yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdırlar. Sosyalleşmede, başkalarına yardım etmede ve öğretmede çok başarılılar. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Egzersiz fizyologunun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Egzersiz Fizyologunun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Bir fizyologun işyeri, fizyoloğun ne tür bir rol üstlendiğine bağlı olarak farklı ortamlardadır. Aşağıdakileri içeren ortamlarda çalışırlar:

 • Hastaneler
 • Doktor muayenehaneleri
 • Spor hekimliği klinikleri
 • Fizik tedavi klinikleri
 • Üniversite spor programları

Bu durum bir hastane ortamında, bir ofis ortamında, bir rehabilitasyon merkezinde veya bir spor salonunda çalışan fizyolog için ortam seçeneklerini geniş hale getirir. Fizyolog hem içeride hem de dışarıda ve tüm farklı ekipman türleriyle çalışabilir.

Egzersiz Fizyologları ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu